Jakie odżywki białkowe wybrać? Wskazówki dla osób aktywnych  

access_time29.03.2024
Jakie odżywki białkowe wybrać? Wskazówki dla osób aktywnych  

Prowadzisz aktywny tryb życia? Regularnie uprawiasz sport lub treningi siłowe? Odżywki białkowe pomagają zwiększyć masę ciała. Są również przydatne w procesie regeneracji po wysiłku. Jednak podstawowa zasada brzmi: trenuj, jak i suplementuj zawsze z głową – dzięki temu Twoje działania będą efektywne i bezpieczne dla zdrowia. W poniższym artykule dowiesz się, jak stosować odżywki białkowe i czym kierować się w ich wyborze. 

Jak stosować odżywki białkowe „z głową”? 

Po odżywki białkowe chętnie sięgają nie tylko zawodowi sportowcy, ale również początkujący entuzjaści treningów siłowych. To suplementy diety, które zawierają wysokie stężenie białka. Produkowane są z różnych jego źródeł, takich jak serwatka, kazeina, groch lub mieszanki tych składników. W wyniku rozmaitych metod ekstrakcji i przetwarzania uzyskuje się koncentraty, izolaty czy hydrolizaty o różnej czystości i biodostępności. Niektóre odżywki białkowe dla chorych na raka pomagają pacjentom radzić sobie z niedoborem protein.  

Najczęściej są jednak stosowane w sporcie. Niezależnie od celu zawsze suplementuj „z głową” odżywki białkowe. Opinie lekarzy czy dietetyków powinny być dla Ciebie najważniejsze. Aby osiągnąć pożądane efekty i uniknąć negatywnych skutków, już na samym początku określ swoje cele treningowe. Stosuj zawsze zalecaną dzienną dawkę — dopasowaną do wagi ciała oraz poziomu aktywności. Specjaliści pomogą Ci dostosować suplementacje do Twoich potrzeb. 

Jednocześnie najlepsze odżywki białkowe to te z dobrym składem. Zwróć uwagę na rodzaj białka, dodatki (witaminy, minerały, enzymy trawienne lub substancje słodzące), a także wartość odżywczą. Pamiętając przy tym, że jest to jedynie uzupełnienie Twojej diety, a nie główne źródło protein. Ważne podczas suplementacji jest również regularne nawadnianie organizmu.

Najważniejsze, co dają odżywki białkowe to zwiększenie wydajności i przyspieszenie regeneracji. Głównie są jednak stosowane w celu hipertrofii mięśni. Aczkolwiek badania „Wpływ suplementacji białka na wydajność i regenerację w treningu oporowym i wytrzymałościowym” opublikowane przez NIH podkreślają użyteczność białek w kontekście sportów takich jak jazda na rowerze czy wioślarstwo. Sugerują również rozszerzenie ram koncepcji „okna regeneracyjnego” i dostosowanie jej do indywidualnych potrzeb każdego sportowca. 

Odżywki białkowe — ranking najlepszych produktów

Poniżej przygotowaliśmy krótki ranking, w którym sugerujemy, jakie odżywki białkowe warto wybrać. Znajdziesz w nim trzy różne propozycje, różniące się składem oraz ceną.  

Rule One – R1 Protein

Tej marki nie trzeba nikomu przedstawiać. R1 Protein to najlepsze odżywki białkowe i najwyższej jakości białko serwatkowane bogate w aminokwasy EAA i BCA. Wykazuje się wysoką wchłanialnością i przyswajalnością. 

NOW Foods Pea Protein

Ta marka również jest znana w sportowym świecie. Pea Protein pozwoli szybko i smacznie uzupełnić braki białka w diecie. To innowacyjna formuła o neutralnym smaku bez zbędnych dodatków czy słodzików. 

Weider Vegan Protein 

Podstawą tej odżywki jest izolat białek roślinnych pochodzących z grochu. Dodatkowo wzbogacony został o proteiny z ryżu, a także te pochodzące z roślin strączkowych. Stąd dedykowany jest wegetarianom i weganom. 

Jeśli chcesz dodatkowo zadowolić swoje podniebienie, możesz zdecydować się na wersję smakową. Pamiętaj również, że ostateczny wybór powinny determinować zdania dietetyków lub opinie lekarzy. Odżywki białkowe przywołane powyżej, jak i szczegółowe składy produktów znajdziesz w sklepie internetowym Shaman.pl

Sending
Ocena artykułu
5 (9 głosy)
Autor
Marcin Pityński
Zdrowy duch!