Krew w kale u dzieci – przyczyny, objawy i leczenie

access_time16.02.2020
krew w kale u dziecka

Krew w kale u dzieci i niemowląt może mieć różne podłoże. Często przybiera też różnorakie postacie, ponieważ może być ona wymieszana ze stolcem lub pojawiać się w formie podłużnego pasma. Oprócz tego możliwe jest także występowanie krwi niewidocznej dla oka, czyli krwi utajonej w kale u niemowlaka i dziecka starszego, którą wykrywa się dopiero po przeprowadzeniu niezbędnych badań. Nierzadko można także pomylić krew z czerwonym zabarwieniem kału – czasami stolec dziecka może nabrać innego koloru przez spożyte jedzenie zawierające barwniki.

Krew w kale u noworodka może zaś być spowodowana połknięciem przez niego krwi matki podczas ssania jej zranionego sutka. Widok kału połączonego z krwią jest z pewnością sytuacją stresująca dla rodziców, którzy martwią się o stan zdrowia swojego potomstwa. Takie sytuacje mogą napędzić wiele stresu i zmartwień, gdyż mogą świadczyć o tym, że w organizmie dziecka dzieje się coś złego. Czy krew w stolcu dziecka jest naprawdę tak niebezpieczna? Co zrobić, jeżeli się pojawi?

Przyczyny występowania krwi w kale u dzieci i niemowlaków

Krew w stolcu u dziecka może mieć różne źródła, bowiem może ona pochodzić zarówno z powodu podrażnienia okolic odbytu, jak i z wewnętrznej części układu pokarmowego. Pierwsza sytuacja często może wynikać ze zbyt intensywnego wycierania i niezachowania odpowiedniej higieny, co skutkuje uszkodzeniem skóry i jej popękaniem – najczęściej skutkuje to występowaniem krwi w kale u niemowląt.

Przyczyna może leżeć także w zaparciach lub długotrwałym wstrzymywaniu wypróżniania się, ponieważ doprowadza to do uszkodzenia śluzówki, które powoduje jej krwawienie. Również zbyt obfite i twarde stolce u niemowląt mogą doprowadzać do występowania krwawienia z odbytu dziecka, ponieważ może to prowadzić do naruszenia skóry i jej przerwania.

krew utajona w kale u niemowlaka
fot. Krew utajona w kale u niemowlaka to nie lada problem dla rodziców

Krwawienie pojawiające się wewnątrz jelita grubego najczęściej jest spowodowane:

 • infekcją wirusową lub bakteryjną
 • zapaleniem wywołanym przez alergię pokarmową
 • pęknięciem błony śluzowej wyścielającej odbyt
 • występowaniem polipów
 • połknięciem przez niemowlaka krwi matki pochodzącej ze skaleczonego sutka
 • zaburzeniem krzepnięcia krwi
 • występowaniem pasożytów – owsików

Jak rozpoznać miejsce występowania krwawienia?

Jeżeli krew w kale u niemowlaka występuje w małych ilościach w kale, a w dużych na papierze, to wtedy najprawdopodobniej doszło jedynie do podrażnienia skóry lub błony śluzowej wyścielającej odbyt dziecka. Taka krew najczęściej występuje jako pasmo, nie jest ona rozprowadzona i zmieszana z całym stolcem. Z kolei jeśli krew jest wymieszana z kałem to znak, że pochodzi ona z wewnątrz układu pokarmowego. Jeżeli oprócz krwi w stolcu rodzic zauważy jeszcze inne symptomy występujące u swojego dziecka, to należy wtedy o wszystkich objawach dokładnie poinformować lekarza pediatrę, gdyż może to ułatwić wykrycie przyczyn krwawienia i umożliwi szybsze wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Przy występowaniu czerwonego zabarwienia stolca dziecka należy dokładnie mu się przyjrzeć i ocenić, czy na pewno ta barwa pochodzi od krwi, a nie od spożycia produktów zawierających barwniki, które mogły nadać czerwony kolor (np. buraki).

Krew jawna i krew utajona w kale niemowląt oraz dzieci

Krew jawna to taka, której obecność w stolcu widać gołym okiem – jest ona wyraźnym składnikiem stolca i z pewnością nie umknie uwadze rodziców. Krew utajona w kale u dziecka jest zaś niewidoczna, a jej występowanie wykrywa dopiero badanie mikroskopowe. Ukryta krew w stolcu dzieci występująca w zwiększonych ilościach może pochodzić z różnych odcinków układu pokarmowego. Warto wykonywać swoim dzieciom takie badania, ponieważ pozwalają one na wczesne zdiagnozowanie ewentualnych chorób przewodu pokarmowego (infekcji bakteryjnych, polipów, alergii pokarmowych oraz uchyłków odbytu).

śluz z krwią w kale u dziecka
fot. Płaczące dziecko

Badania na obecność krwi utajonej w kale dziecka powinno się wykonać, kiedy pociecha ma następujące objawy:

 • częste zaparcia lub biegunki
 • ciemne stolce, które mogą osiągnąć smolisty kolor – oznacza to, że w górnym odcinku układu pokarmowego występuje krwawienie
 • obniżenie masy ciała
 • problemy trawienne – m.in. nudności, wymioty
 • ogólne złe samopoczucie, brak sił i uczucie zmęczenia

Zaletą testów na krew utajoną jest to, że można przeprowadzić je samemu w swoim domu, gdyż w aptece można znaleźć zestawy niezbędne do przeprowadzania go. Wynik ujemny testu wyklucza występowanie krwi w stolcu, zaś wynik dodatni potwierdza jej obecność. 

Śluz z krwią w kale dziecka

Układ pokarmowy wytwarza śluz po to, aby ułatwić formowanie się i przesuwanie kału wzdłuż jelit aż do odbytu. Jest on często obecny w kale, jednak w tak niewielkiej ilości, że jest niewidoczny dla oka. Kiedy jednak występuje śluz z krwią w kale u dziecka i jego ilość w stolcu dzieci i niemowląt jest na tyle duża, że można go zobaczyć gołym okiem to taki objaw może świadczyć o nieswoistych zapaleniach jelit (m.in. o chorobie Leśniewskiego-Crohna, zapaleniu jelita grubego), występowaniu alergii pokarmowej oraz zakażeniach wirusowych, bakteryjnych lub pasożytniczych. Takie sytuacje należy jak najszybciej konsultować z lekarzem, aby wykryć przyczynę i jak najszybciej zastosować prawidłowe leczenie i wdrożyć odpowiednie zalecenia żywieniowe w dietę dziecka.

Śluz z krwią w kale u niemowląt oraz dzieci do trzeciego roku życia najczęściej występuje przez zakażenie rotawirusem, alergię pokarmową, niestrawność lub zapalenie jelita. Innymi objawami współistniejącymi ze śluzem i krwią w stolcu dzieci, które świadczą o powyższych chorobach są:

 • gorączka
 • biegunka
 • brak apetytu
 • senność
 • uczucie zmęczenia
 • intensywne wymioty
 • nudności

Występowanie biegunek z krwią u dziecka

Najczęściej przyczyną wystąpienia biegunki z krwią u dziecka, w której widoczna jest wyraźna obecność krwi są silne infekcje bakteryjne lub wirusowe. Przykładem infekcji bakteryjnej jest zakażenie Salmonellą, do której może doprowadzić spożycie potraw z nieodpowiednio zdezynfekowanymi jajami lub niedokładnie przyrządzonym mięsem, w których obecna była pałeczka Salmonelli. Objawami takiej infekcji oprócz śluzu i krwi w stolcu dzieci są także:

 • wymioty
 • biegunka
 • bóle brzucha
 • bóle głowy
 • podwyższona temperatura ciała

Infekcja rotawirusowa, czyli potocznie mówiąc grypa żołądkowa lub jelitówka, spowodowana jest zakażeniem wirusa. Jej dodatkowymi objawami są:

 • silne bóle brzucha
 • wymioty
 • gorączka

Badania wykonywane w przypadku krwawienia z odbytu u dziecka

 • badania laboratoryjne – morfologia krwi i układ krzepnięcia krwi, badanie kału (w kierunku wirusów, bakterii i pasożytów) oraz w przypadku podejrzenia występowania nieswoistych zapaleń jelit także kalprotektynę, której obecność wskazuje na stan zapalny i często pozwala na uniknięcie kolonoskopii.
 • badania endoskopowe – kolonoskopia, gastroskopia.
 • badania obrazowe – USG jamy brzusznej, a następnie poszczególnych narządów podejrzewanych o krwawienie.

Leczenie chorób związanych z krwawymi stolcami dzieci i niemowląt

Przebieg leczenia zależy głównie od przyczyny, przez którą leci krew z odbytu dziecka i jest wdrażane po zrobieniu dokładnych badań i analizie ich wyników przez lekarza. W przypadku, kiedy przyczyną krwawień są uchyłki odbytu, to wtedy zazwyczaj objawy przechodzą same po czasie, bez konieczności leczenia (musi to być jednak skonsultowane i potwierdzone przez doktora). 

Infekcje bakteryjne oraz wirusowe to przede wszystkim wdrożenie odpowiedniej diety ograniczającej pracę układu trawiennego oraz terapia antybiotykami i lekami hamującymi biegunkę i wymioty oraz obniżającymi wysoką temperaturę ciała.

krew w stolcu u dziecka
fot. Czy krew w stolcu u dziecka jest poważnym problemem ?

Zapalenia nieswoiste jelit wymagają zastosowania leczenia żywieniowego oraz farmakologicznego, a kiedy jest ono nieskuteczne to wdraża się także leczenie operacyjne. Remisja chorób pozwala na prawidłowy rozwój dziecka i ogranicza rozwój groźnych dla organizmu powikłań.

W przypadku alergii pokarmowych należy całkowicie zrezygnować ze spożywania produktów, na które dziecko jest uczulone. Zazwyczaj wykluczenie żywności powodującej alergię wystarczy do tego, aby zniwelować objawy towarzyszące, w tym również krwistą biegunkę. Należy również unikać tych produktów w przyszłości, aby nie doprowadzić do ponownego wystąpienia podrażnienia układu pokarmowego. 

Jeżeli biegunkę wywołują choroby pasożytnicze to lekarz wdraża odpowiednie leczenie farmakologiczne, które eliminuje pasożyty i doprowadza organizm do pełnego zdrowia.

Długotrwałe występowanie krwawych stolców oraz biegunek z krwią u dziecka często może doprowadzić do konieczności wdrożenia hospitalizacji, podczas której organizmowi dziecka zostanie dostarczona odpowiednia podaż wody i elektrolitów, które zapobiegną odwodnieniu się. 

Sending
Ocena artykułu
5 (14 głosy)
Autor
Joanna Zak