Zapobieganie trądzikowi – jak to zrobić?

access_time07.12.2022

Wiele osób zmaga się z uporczywymi wypryskami. Zwykle myśli się, że jest to przede wszystkim problem nastolatków, jednak prawda jest taka, że musi się z nim mierzyć znacznie większa część społeczeństwa. To wcale nie jest tylko problem wieku dojrzewania. Tak naprawdę dotyka też osoby w starszym wieku. Jest bardzo powszechny wśród ogromnej części populacji. Trądzik ma naprawdę wiele postaci, może występować na praktycznie każdej części ciała! Każda z jego postaci jest naprawdę trudna do wyleczenia, samemu nie ma co próbować, gdyż nawet, jeśli się go pozbędziesz, to i tak może być problemem nawracającym. Najlepszym sposobem jest zatem sięgnięcie po pomoc specjalisty, który pomoże się z nim uporać raz na zawsze. Istnieją jednak pewne sposoby, według których można zmniejszyć przykre objawy samemu.

Tych rzeczy unikaj

Są pewne produkty oraz nawyki, które wzmacniają występowanie trądziku. Jeśli chce się mu zapobiegać lub zmniejszyć jego występowanie, należy ich bezwzględnie unikać. Po pierwsze, postaraj się nie dotykać swojej twarzy. To najczęstsza przyczyna trądziku na brodzie, spowodowana tym, że ludzie opierają się nią o ręce. Najlepszym pomysłem jest częste zmienianie pościeli, powinno się ją wymieniać systematycznie. To samo tyczy się ręcznika, możesz też całkiem zrezygnować z wycierania nim twarzy, na rzecz papieru ręcznikowego. Twarz wycieraj łagodnie, nie powinno się jej gwałtownie trzeć. Staraj się stosować krem z filtrem, opalanie twarzy może wysuszać skórę, a to negatywnie wpływa na trądzik. Pamiętaj, aby unikać produktów, które mogą wzmagać trądzik, takich jak czekolada, niezdrowe, przetworzone jedzenie.

Pielęgnacja to podstawa

Wiele osób bagatelizuje jak istotne jest, aby stosować odpowiednią pielęgnację twarzy. Niektórzy nie robią tego wcale! W końcu o cerę należy dbać, jeśli chcesz, aby wyglądała pięknie, promieniście i nie miała mankamentów. Jednym z największych błędów, które się popełnia, jest chodzenie spać w makijażu. Twoja cera będzie Ci wdzięczna, jeśli postanowisz go zmyć. Pamiętaj zatem o trzyetapowym oczyszczaniu skóry. Pierwszym krokiem powinno być umycie twarzy płynem, który charakteryzuje się łagodnym składem. Następnie powinno się przejść do tonizowania, używanie tonika jest niezwykle ważne. Ostatnim krokiem jest użycie kremu, za pomocą którego utrzyma się odpowiednie nawilżenie skóry. Dwa razy w tygodniu możesz także używać peelingu, ważne aby był on on enzymatyczny, inne mogą podrażnić Twoją skórę!

Ostateczna opcja

Jeśli mierzysz się z trądzikiem, przede wszystkim powinieneś udać się do dermatologa Warszawa, który pomoże Ci wyleczyć problem, poprzez wdrożenie odpowiedniego leczenia. Powie Ci on, czego powinieneś unikać, jakich produktów najlepiej jest używać, a być może przepisze antybiotyk. Jest on często wykorzystywany w leczeniu tego problemu. Może skutecznie Ci pomóc! Oprócz tego lekarz może przepisać specjalistyczne maści, za pomocą których wypryski będą znikać. Po zakończeniu leczenia, może on zalecić, abyś udał się na badania, które pomogą Ci pozbyć się nieestetycznych blizn, które psują Twój nastrój! Dowiedz się również, jak dbać o cerę w okresie letnim.

Sending
Ocena artykułu
5 (3 głosów)
Autor
mgr inż. Anna Lewkowicz
Dietetyk