Brak okresu a wynik testu ciążowego negatywny – czy test ciążowy może nie wykryć ciąży?

access_time14.02.2020
czy test może wyjść negatywny mimo ciąży

„Mam objawy ciąży! Co prawda test negatywny a brak okresu? Na pewno jestem w ciąży.” Czy kiedykolwiek zastanawiałaś się jak prawidłowo wykonać test ciążowy? Czy test ciążowy może się mylić? Kiedy udać się do lekarza lub położnej? Jestem w ciąży a test wychodzi negatywny? Jeśli interesują Cię odpowiedzi na te pytania, przeczytaj poniższy artykuł.

Czy test może wyjść negatywny, mimo ciąży – kiedy go wykonać?

Pojawiają się pierwsze podejrzenia dotyczące możliwości zajścia w ciążę i co robisz? Najprostszą i najpopularniejszą metodą, by to sprawdzić, jest udanie się do apteki lub drogerii i zakup tzw. domowego testu ciążowego. Kupno testu to dopiero pierwszy krok, bo test może wyjść negatywny, mimo ciąży. Jedną z najistotniejszych kwestii jest to, kiedy wykonamy test. W związku z tym garść najważniejszych informacji:

 • wykonując test od razu po stosunku lub nawet kolejnego dnia, nie otrzymasz prawidłowego wyniku;
 • test powinnaś wykonać w terminie lub po terminie spodziewanej miesiączki, bo dopiero wtedy większość testów dostępnych na rynku zapewnia najwyższą skuteczność;
 • test najlepiej zrobić rano, z porannego moczu, gdyż to wtedy poziom hCG w organizmie jest najwyższy (a to właśnie na tę substancję czułe są testy ciążowe).

Jak wynika z powyższych informacji, może okazać się, że test ciążowy nie jest wcale najszybszą metodą sprawdzenia, czy jesteś w ciąży. Oprócz tego, ważne jest prawidłowe przeprowadzenie testu, by zminimalizować zasadność pytania o to, czy test może wyjść negatywny, mimo ciąży.

Prawidłowe wykonanie testu – czy test ciążowy może nie wykryć ciąży?

Na rynku dostępnych jest wiele różnych testów i w zależności od tego, jaki rodzaj wybierzesz, zasady jego prawidłowego wykonania będą inne. Wśród testów sprzedawanych w aptekach, czy drogeriach wyróżnia się testy strumieniowe, płytkowe i paskowe. Dają one informację o obecności hormonu ciążowego – test dający negatywny wynik beta hCG informuje, że ciąża nie występuje. Poniżej znajdują się zasady i ważne informacje dotyczące ich prawidłowego przeprowadzania.

brak okresu a test negatywny
fot. Brak okresu a test negatywny

Testy strumieniowe

By prawidłowo przeprowadzić test należy zdjąć nasadkę i umieścić pasek będący wewnątrz, w taki sposób, by leciał na niego strumień moczu, do momentu aż będzie całkowicie mokry. Następnie należy nałożyć nasadkę, odłożyć test na płaską powierzchnię w taki sposób, by było widoczne okienko testowe i po upływie 5 minut, sprawdzić wynik.

WAŻNE!

 • nie wolno dotykać paska testowego;
 • próbkę moczu można pobrać również do specjalnego kubeczka, zanurzyć w nim pasek testowy na około 10 sekund, a następnie postępować według instrukcji w przypadku strumienia moczu;
 • po przekroczeniu czasu 5 minut, odczytany wynik testu może być błędny.

Wynik pozytywny tego testu to pojawienie się dwóch kresek w okienku testowym, natomiast wynik negatywny to jedna kreska.

Testy płytkowe

Czyli te, które statystycznie wybierane są najczęściej. Ich prawidłowe wykonanie polega na wyjęciu testu z opakowania i ułożeniu na płaskiej, równej powierzchni. Następnie do kubeczka pobiera się mocz i dołączoną do testu pipetką przenosi się kilka kropel w mniejsze okienko testu. Należy odczekać około 3-4 minuty i odczytać wynik.

Wynik pozytywny to dwie kreski, wynik negatywny – jedna.
Uwaga! Wynik odczytany po przekroczeniu 5 minut od początku testu może być błędny.

Testy paskowe

W przypadku tego rodzaju testów, by je prawidłowo przeprowadzić należy w pierwszej kolejności zebrać mocz do specjalnego pojemniczka. Następnie trzeba odnaleźć na pasku strzałki wskazujące kierunek zanurzania i włożyć go do pojemniczka z moczem, tak głęboko, jak pokazuje dołączona miarka. Wyznacznikiem końca czasu trzymania paska zanurzonego w moczu jest pojawienie się czerwonego koloru na jego dolnej krawędzi (około 10 sekund). Wyjęty pasek należy położyć na suchej płaszczyźnie, a wynik odczytać po około 3-4 minutach.

Wynik pozytywny to dwie kreski – kontrolna i testowa, wynik negatywny to jedna kreska – tylko kontrolna. W przypadku tego testu można odczytać również wynik błędny, czyli brak kresek lub tylko kreska testowa. Jest to informacja, że test należy powtórzyć.

Nawet w przypadku stosowania się do wszystkich zaleceń dotyczących zarówno czasu, jak i sposobu wykonywania testu, może się okazać, że test nie wykryje ciąży. Skuteczność testów ciążowych określana jest jako 95%, a więc pozostaje 5% szans, że test ciążowy może się mylić.

Czy test ciążowy może się mylić?

Jak już zostało wspomniane, nie istnieją testy ciążowe, które dają 100% pewności, co do wyniku. O ile przypadek wyniku testu, który jest fałszywie dodatni zdarza się rzadko, tak wynik fałszywie negatywny może mieć miejsce zdecydowanie częściej. O jakich dokładnie przypadkach mowa, kiedy zadajemy pytanie, czy test ciążowy może się mylić?
W przypadku fałszywie negatywnego wyniku testu należy wskazać kilka przypadków w których jest to możliwe:

 • wieczorem, w dniu poprzedzającym wykonanie testu, kobieta wypiła zbyt dużą ilość płynów przez co mocz jest rozcieńczony i stężenie hCG staje się za małe, by mogło być wykryte przez test;
 • minął termin ważności testu;
 • test był przechowywany w nieodpowiednich warunkach w magazynie lub sklepie;
 • wynik fałszywie negatywny może być również w przypadku ciąży pozamacicznej.

Czasem kobiety zastanawiają się – jak to możliwe, jestem w ciąży, a test wychodzi negatywny?

Oprócz przypadków opisanych powyżej, w grę wchodzą również kwestie dotyczące błędów w sposobie przeprowadzania testu, stąd też taki wynik i fakt, że test ciążowy może wprowadzić w błąd.

jestem w ciąży a test wychodzi negatywny
fot. Ciąża a test negatywny

Chociaż otrzymanie wyniku fałszywie dodatniego zdarza się rzadko, to warto poznać sytuacje, w których wynik testu jest błędny. Najważniejsze z nich to:

 • sytuacja, gdy do moczu dostanie się wydzielina z pochwy, która ma skład chemiczny powodujący błędy w testach;
 • kobieta przyjmuje środki zaburzające pracę układu hormonalnego;
 • wystąpienie tzw. poronienia biochemicznego i pojawienie się w organizmie hormonów związanych z przebiegiem ciąży.

Mam objawy ciąży, a test negatywny – co robić?

Jednym z pierwszych symptomów ciąży jest brak okresu. Często zdarza się, że kiedy miesiączka się spóźnia, sięgamy po test ciążowy – a tu niespodzianka, wynik negatywny. Czy możliwe, że mimo braku krwawienia, ale i występowania innych objawów związanych z ciążą (np. nudności, czy nabrzmiewania piersi), nie doszło do zapłodnienia?

Brak okresu a test negatywny to niekoniecznie powód do stwierdzenia, że wynik jest błędny i na pewno jest się w ciąży. Organizm kobiety podlega wielu zmianom w ciągu życia, a sam cykl miesiączkowy może być bardzo nieregularny. Wiele zaburzeń, czy chorób może dawać objawy podobne do symptomów obecnych u kobiet w ciąży , dlatego może wystąpić sytuacja braku okresu i negatywnego testu. W związku z tym warto zasięgnąć opinii u lekarza ginekologa lub specjalisty położnej i wykonać odpowiednie badania.

Czy test ciążowy może się mylić
fot. Czy test ciążowy może się mylić?

Czy przy braku okresu i teście negatywnym zasięgnąć porady specjalisty położnej?

Jak już wiemy, zdanie „test negatywny a jestem w ciąży” nie jest wcale zaskakujące. Jako że testy ciążowe nie dają stuprocentowej pewności, w sytuacji gdy podejrzewasz, że istnieje duże prawdopodobieństwo ciąży, warto wykonać badanie krwi. W takim wypadku możliwość wystąpienia zależności – negatywny wynik beta hCG a ciąża praktycznie nie ma racji bytu.

Ciekawą opcją na skorzystanie z opieki medycznej w zakresie ciąży jest wizyta u położnej. Zyskanie porady specjalisty położnej przy braku okresu i teście negatywnym, może okazać się dla pacjentki bardzo pomocne. Szczególnie w sytuacji planowania i starań o ciążę, warto orientować się w możliwościach, jakie daje system zdrowotny.

O ile w powyższym tekście wspomniano o wielu przypadkach, w których testy ciążowe zawodzą, należy pamiętać że jest to metoda całkowicie bezpieczna i ogólnodostępna. Prawidłowo przeprowadzony test, daje zasadniczo pewną informację na temat tego, czy doszło do zapłodnienia. Jest to wiadomość niezwykle ważna dla kobiety, by zdecydować w jaki sposób dalej postępować. Warto dbać o swoje zdrowie i przede wszystkim dobrze orientować się w możliwościach, jakie daje współczesna medycyna.

Sending
Ocena artykułu
2,6 (5 głosy)
Autor
Joanna Zak