Wczesne objawy ciąży – kiedy pojawiają się pierwsze objawy bycia w ciąży ?

access_time18.02.2020
kiedy pojawiają się pierwsze objawy ciąży

Ciąża to okres , w którym w organizmie matki rozwija się nowe życie, jej dziecko. Prawidłowa ciąża trwa zwykle około 38-40 tygodni czyli 9 miesięcy, kończy się porodem. Dzieli się na trzy trymestry. Każdy trymestr charakteryzuje  się różnymi objawami, które odczuwa przyszła mama. Za symptomy, które  uczuwa kobieta spodziewająca  się dziecka odpowiedzialne są hormony, głownie estrogen i  progesteron.

Początki – czy objawy ciąży mogą pojawić się zaraz po zapłodnieniu?

Początki ciąży mogą być niezauważane przez przyszła mamę. Może się też zdarzyć, że kobieta odczuwa dziwne objawy  zaraz po zapłodnienie. Jest to zależne od organizmu kobiety. Często kobietom, które bardzo chcą mieć dziecko wydaje się, że pierwsze symptomy ciąży widzą zaraz po zapłodnieniu. Inne zauważają pierwsze zwiastuny ciąży 3 dni po zapłodnieniu, a inna grupa kobiet obserwuje najwcześniejsze objaw w pierwszym tygodniu po poczęciu. 

Pierwsze objawy ciąży- ciąża czy choroba?

Początki ciąży są często mylone z chorobą czy chwilową niedyspozycją. Kobiecie może wydawać się, że przechodzi zatrucie pokarmowe przeziębienie lub grypę żołądkowa. Pierwsze objawy ciąży mogą  przebiegać w rożny sposób, jest to  zależne od  predyspozycji danej kobiety. 

Wczesną ciąże łatwiej jest zauważyć  kobietom, które starają się o dziecko i dokładnie obserwują swój organizm. Zauważają   wtedy przeróżne oznaki, które z czasem potwierdzają ciążę.

3 dni po zapłodnieniu objawy
fot. Para spodziewająca się narodzin dziecka

Najwcześniejsze objawy  ciąży 

Wiele kobiet zastanawia się, kiedy pojawią się pierwsze objawy ciąży. Najszybciej o ciąży można się dowiedzieć, obserwując  u siebie poranne nudności i wymioty. Zdarza się, że występują już nawet 3 dni po zapłodnieniu.  Zdarza się, że trwają nawet kilka godzin lub całą dobę.  Częściej występują u kobiet, które są w ciąży po raz pierwszy oraz u kobiet, które są zestresowane, zabiegane i przemęczone. 

Zmiany w piersiach – czy to może być oznaka ciąży?

Na początku ciąży kobiety często odczuwają dziwne stany w piersiach, czuję kłucie lub mrowienie, a sutki są bardzo tkliwe. Na piersiach mogą pojawić się mocno widoczne żyłki, a sutki stają się ciemniejsze.  U większości kobiet  dolegliwość piersi nie są  bardzo dokuczliwa, są  po prostu zauważalna. Ale zdarzają się kobiety, które odczuwają te dolegliwości bardzo mocno, piersi bolą nawet pod wpływem lekkiego dotyku. 

Inne objawy mogące świadczyć o wczesnej ciąży to:

 • bardzo częste oddawanie moczu , które jest mylone przez młode mamy z zapaleniem pęcherza. W tym okresie nerki nerki produkuje więcej moczu. Dodatkowo progesteron działa rozluźniająco na mięśnie miednicy, przez co ciężarne odczuwają parcie na pęcherz moczowy. Wskutek tego  może się zdarzyć, ze kobiety będą chodzić do toalety co kilka minut. 
 • zaparcia i wzdęcia, które z kolei mogą być mylnie odbierane jako problemy gastrologiczne. Objawy te spowodowane są  przez  progesteron, który zmniejsza perystaltykę jelit oraz rozluźnia mięśnie przewodu pokarmowego. Aby przeciwdziałać takim problem należy dużo pić oraz jeść rzeczy bogate w błonnik. Jednak czasem dla ciężarnej jest to niemożliwe. Można wtedy ratować się lekami zawierającymi simeticon. W wypadku ciężkich zaprać można stosować czopki glicerynowe. Kobiety zastanawiają się, czy biegunka może być objawem ciąży? Tak, może wystąpić w pierwszym okresie ciąży. 
 • zawroty głowy, omdlenia które mogą być one spowodowanym nieregularnym odżywianiem, który powoduje spadek poziomu cukru we krwi i wywołuje niepożądane objawy. Ból głowy ciężarne zawdzięczają  zmianom w krążeniu krwi
 • brązowe lub różowe  plamienia z pochwy
 • ból brzucha – często jest mylony z bólem niesączkowym lub bólem jajników. Macica rosnąc  zmienia pozycję, co powoduje to bóle. Bóle te są bardzo podobne do tych, które występują w czasie miesiączki, dlatego kobiety które pragną dziecka,  bardzo się ich obawiają we wczesnej ciąży.
 • senność i zmęczenie – stan ten jest spowodowany wzrostem  progesteronu.  Ciężarne są też często zmęczone  nudnościami i wymiotami. Jeżeli nie odczuwają apetytu i mało jedzą, stają się bardziej senne i mniej energiczne. Aby temu zaradzić, trzeba dużo spać i odpoczywać. Wskazane są drzemki w ciągu dnia.
 • wrażliwość na zapachy – przyszłe mamy są bardzo wrażliwe na wszystkie zapachy, czują je bardzo intensywnie, np. zapach surowego mięsa może powodować mdłości. Podobnie kobieta może reagować na zapachy detergentów, a nawet ulubionych kosmetyków czy perfum, które na początku ciąży mogą wydawać się odrażające. 
 • metaliczny posmak w ustach 
 • częste zmiany samopoczucia, młode mamy raz są smutne, przygnębione, a zaraz potem tryskają energią, mają masę pomysłów i wesoły nastrój . Pojawia się nerwowość, rozdrażnienie, napady płaczu i złości  Jest to spowodowane nastrojów są spowodowane działaniem progesteronu.  
objawy ciąży zaraz po zapłodnieniu
fot. Seks bez zabezpieczeń może doprowadzić do zapłodnienia

Typowe oznaki wczesnej ciąży

Po pewnym okresie występują objawy, które już ciężko pomylić z chorobą czy innym problemem. Występują one  po kilku tygodniach ciąży, czasami w jej pierwszym tygodniu. Są to:

 • brak krwawienia miesięcznego
 • przyrost lub spadek  masy ciała.Jest spowodowany we wczesnym etapie ciąży zwiększonym apetytem lub jego brakiem. Często ciężarne skarżą się na brak apetytu, szczególnie wtedy , gdy pojawiają się mdłości i wymioty.  Zwiększony apetyt spowodowany jest  zmianami w gospodarce hormonalnej. Ciężarne często mają apetyt tylko na określone smaki, a niektórych nie są w stanie przełknąć. Mogą mieć też  rożne zachcianki kulinarne. Zdarzają się przypadki, że kobieta przez cała ciąże je tylko owoce i warzywa, bo inne produkty powodują u niej odruch wymiotny. Niektóre kobiety w ciąży nie tolerują mięsa czy ryb, drażni je sam zapach tych produktów. Nie są w stanie wejść do sklepu czy restauracji, gdzie są sprzedawane owe produkty. Dużą ciężarnych skarży się na zgagę czyli uczucie pieczenia w przełyku. Zmiany w apetycie  są  wywołane przez  progesteron, który spowalnia trawienie, powoduje mdłości i obniża ciśnienie krwi. Dużo ciężarnych odczuwa niechęć do niektórych używek typu kawa czy papierosy.
 • spadek libido – i tutaj winne są szalejące hormony. Czasami zdarza się odwrotna sytuacja, u ciężarnych pojawia się większa ochota na sex. 
 • rozkojarzenie i problemy z pamięcią – wywołane przez stres, zmęczenie i hormony, które szaleją na początku ciąży
 • pozytywny wynik testu ciążowego ( pojawia się już po kilku dniach po spodziewanej miesiączce ). Testy są bardzo wiarygodne. Badanie należy wykonać z samego rana, test wykrywa w moczu hormon beta hCG. Są testy paskowe i strumieniowe, oba rodzaje są wiarygodne i łatwe w użyciu. 
 • – pojawienie się zwiększonej ilości mlecznej wydzieliny z pochwy, spowodowane zmianami hormonalnymi w organizmie przyszłej mamy
 • podwyższenie podstawowej temperatury ciała, również często mylone z przeziębieniem. 

Nietypowe objawy ciąży wczesnej ciąży

Czasami najwcześniejsze objawy ciąży są dość nietypowe, nie występują tak często jak te wcześniej wymienione. Są to:

 • zatkany nos i chrapanie – objaw dosyć nietypowy, ale zdarza się, że występuje na początku ciąży. Spowodowane jest opuchnięciem błony śluzowej nosa i gardła, za które odpowiedzialne są hormony
 • krwawienia z dziąseł lub z nosa
 • nadmierne pocenie, nadmierne wydzielanie śliny a nawet zmiana głosu. 

Wczesne objawy ciąży – jak sprawdzić, czy to faktycznie ciąża 

Aby na sto procent upewnić się, czy występujące objawy to ciąża, należy zrobić badanie krwi. Już kilka dni, a często po tygodniu od zapłodnienia w badaniu krwi zauważalne jest podwyższenie hormonu Beta-hCG. Robiąc badanie, które polega na pobraniu krwi i wysłaniu jej do laboratorium,  kobieta może w ten sam dzień dowiedzieć się , czy jest w ciąży. Badanie określi też okres ciąży. Potem postanie tylko umówić się do lekarza ginekologa, który będzie prowadził ciąże.

pierwsze objawy ciąży zaraz po zapłodnieniu
fot. Pierwsze objawy ciąży zaraz po zapłodnieniu

Co mówią same zainteresowanie o swoich pierwszych symptomach ciąży

Wiele kobiet, zwłaszcza młodych i niedoświadczonych zadaje wiele pytań, chcąc w ten sposób potwierdzić ciąże. Zastanawiają się np czy biegunka może być objawem ciąży, kiedy pojawią się pierwsze objawy ciąży, jakie są objawy ciąży zaraz po zapłodnieniu. Tego typu pytania często można znaleźć na różnych forach dla dziewcząt. Mode przyszłe mamy zamiast wybrać się do specjalisty, lekarza ginekologa wolą pytać koleżanki czy internautki.  Dziewczyny często rozmawiają ze sobą i wymieniają najwcześniejsze objawy ciąży, opisują objawy ciąży zaraz po zapłodnieniu, trzy dni po zapłodnieniu i tydzień po zapłodnieniu.

Przeglądają internet i czytając fora można się dowiedzieć, że np. niektóre przyszłe mamy zaraz na początku ciąży musiały zmienić rozmiar biustonosza.  Piersi nagle urosły, a raczej spuchły. Inna ciężarna opisuje, ze zaraz w pierwszych dniach po zapłodnieniu  odczuwała kilkudniowe potworne kłucie jajnika, a u innej pojawiły się  częste wizyty w toalecie, mimo że piła tak jak zwykle. Dużo ciężarnych skarży się na  sennością i zmęczeniem, które bywa dla nich frustrujące. Porównują objawy między sobą, zastanawiają się czy wszystko co się dzieje w ich organizmach jest prawidłowe, czy nie dzieje się nic złego, co mogłoby zagrażać dziecku.  Część dziewczyn piszący na forach nie odczuwa żadnych objawów i o ciąży dowiaduje się dopiero po kilku tygodniach. Śmieją się, że u nich objawem ciąży był brak objawów.

Sending
Ocena artykułu
5 (1 głos)
Autor
Joanna Zak