Zielona kupka u niemowlaka

access_time28.03.2020
zielone kupki u niemowlaka

Zielona kupa u niemowlaka to problem, z którym często zmagają się rodzice. Chociaż zwykle nie jest to niepokojący objaw, może się wydawać, że zwiastuje problemy trawienne lub inny dyskomfort. Kiedy zielona kupka u dziecka zwiastuje problemy? Jakie są przyczyny nietypowych kolorów odchodów? Kiedy trzeba zgłośić się do lekarza z dzieckiem?

Zielona kupka u niemowlaka rzadko jest objawem choroby dziecka, chociaż zwiększa lęk rodziców. Warto jednak obserwować zarówno zachowanie malucha, jak i zawartość pieluch oraz pamiętać, że wydalona kupka mówi wiele o stanie dziecka i informując o tym rodziców za pomocą konsystencji, zapachu i koloru. 

Jak powinna wyglądać prawidłowa kupka u niemowlaka?

Noworodek często rozpoczyna swoją przygodę od wydalania kupek o zielonym zabarwieniu. Pierwsze odchody po urodzeniu – tak zwana smółka – mają właśnie taki kolor. Po kilku dniach noworodek zaczyna wydalać stolec o ciemnożółtym musztardowym kolorze. Ma on konsystencję jajecznicy (może być z grudkami). Jest to zjawisko dość powszechne. Po kilku tygodniach sytuacja zaczyna się normować, dziecko wypróżnia się 2-3 razy dziennie. Dzieci karmione piersią mogą oddawać mniej kału, ponieważ mleko matki jest lepiej wchłaniane. 

zielona kupka
Fot. Niemowlak na łóżku

Zielona kupka u niemowlaka – przyczyny

Zielone kupki u niemowlaka mogą wystąpić w różnych okolicznościach, w różnych momentach i z różnych powodów. Nie muszą wskazywać na problemy z układem trawiennym.

Pierwsza kupka

Pierwsza kupa noworodka, tj. smółka, która tworzy się w macicy i jest wydalana pierwszego dnia urodzenia, może być zielona. Składa się z płynu płodowego, wody płodowej, złuszczonego nabłonka i innych substancji. Zielona kupa o rzadkiej konsystencji u noworodka może utrzymywać się w pierwszych dniach życia dziecka. Jest to tak zwana kupa przejściowa, która występuje w dowolnym momencie, gdy jelito jest całkowicie oczyszczone z pozostałości po strawionej wodzie płodowej.

Mleko modyfikowane

Zielona kupka może być spowodowana karmieniem dziecka zmodyfikowanym mlekiem wzbogaconym w żelazo lub mieszaniną zhydrolizowanego białka. Jeśli nie występują zaparcia, ból brzucha i inne kłopotliwe objawy, zielona kupka u noworodka karmionego modyfikowanym mlekiem nie powinna budzić obaw. 

Karmienie piersią

Zielone kupy u niemowlaka mogą również wystąpić podczas karmionia piersią, co może być związane z techniką karmienia, a dokładniej, gdy karmienie odbywa się obiema piersiami naprzemiennie i krótko. Wówczas mleko, które zawiera dużą ilość laktozy, może zintensyfikować fermentację treści jelitowej i wpłynąć na kolor kupki, który zmieni kolor na zielony.

Pokarmy

Niepokojący kolor kupy u dziecka karmionego naturalnie może również oznaczać nadwrażliwość na składnik odżywczy matki, głównie produkty mleczne. Warto wprowadzić dietę eliminacyjną u matki, a następnie obserwować efekty. Zielony kolor kupy dziecięcej jest głównie wynikiem przyspieszonej pracy jelit lub działania kwasów żółciowych, które są wydalane z przewodem pokarmowym i podlegają tam różnym procesom pod wpływem bakterii. Może to również wynikać z rozszerzenia diety. Zielona kupa u noworodka lub starszego dziecka może być spowodowana zabarwieniem jedzenia, takiego jak groszek, brokuły lub szpinak. 

Zielona kupka przejściowa

Zielona kupa u niemowlaka występuje również po wydaleniu smółki. Są to tak zwane stolce przejściowe, które wciąż nie są ostateczną formą odchodów dzieci. Ich charakterystyczną cechą jest zielono-brązowy lub zielono-żółty kolor i nieprzyjemny zapach. W kale mogą wystąpić grudki. Przejściowe stolce mogą mieć luźną konsystencję i często przypominają zawiesinę. Mogą być również wodniste i częste – twoje dziecko może mieć wypróżnienia kilka razy dziennie. Nie panikuj. Na tym etapie zarówno kolor stolca, jak i częstotliwość jego przejścia są zjawiskiem normalnym, co wynika z faktu, że wciąż niedojrzały układ trawienny dziecka „uczy się”, jak prawidłowo jeść. 

Objawy choroby

Jednak zielona kupka może być oznaką choroby lub wskazywać na problemy jelitowe.

Zielone kupy u niemowlaka mogą być:

 • oznaką infekcji wirusowej lub bakteryjnej,
 • wynikiem leczenia antybiotykami,
 • żółtaczką Herolda,
 • oznaką zmienionej flory bakteryjnej jelit, wówczas dziecko cierpi również na zaparcia,
 • oznakami zapalenia jelit lub wady struktury układu trawiennego (wtedy na kupce widoczne są pory, nici i ciemne plamy). 

Kiedy zielone kupki powinny zacząć niepokoić?

Wcześniej czy później nadejdzie chwila, kiedy na pieluszce zobaczymy zielony kolor. I często wtedy wpadamy w panikę. Intuicja sugeruje, że ten kolor kupki nie jest naturalny i wiąże się z czymś niepokojącym. I tak może być naprawdę. Musisz zacząć od tego, czy zielone kupy u nowodorka pojawiają się sporadycznie, czy codziennie. Jeżeli pojawiają się sporadycznie, wówczas nie ma powodu do obaw. Inaczej dzieje się wtedy, gdy zielone kupki stają się codziennością. Wówczas może to wynikać z pojawienia się różnych schorzeń.

zielona kupka u dziecka
Fot. Śpiący niemowlak

Zielona kupka u niemowlaka – kiedy należy udać się do lekarza?

Zielona kupa u niemowlaka jest powszechna. Zwykle nie powinno to stanowić problemu – jeśli Twój maluch prawidłowo rośnie, staje się zdrowy i przybiera na wadze, czuje się dobrze i nie wygląda jak dziecko dręczone bólem brzucha, zaparciami lub innymi problemami trawiennymi.

Istnieją jednak sytuacje, w których zielona kupka u dziecka powinna prowadzić do pediatry. Udaj się do lekarza z niemowlęciem, który oprócz zielonego koloru kupy ma objawy takie jak:

 • Przewlekła biegunka
 • Ból brzucha
 • Wymioty,
 • Zmniejszony apetyt,
 • Śluz i ślady krwi w stolcu,
 • Gorączka lub stan podgorączkowy
 • Słaby przyrost masy ciała lub jego brak,
 • Apatia lub nerwowość,
 • Problemy z wypróżnieniami, znacząca zmiana częstotliwości wypróżnień,
 • Zmiana konsystencji stolca. 

Zielona kupa u dziecka, które nie jest niemowlakiem

Zielona kupka u dziecka nie powinien powodować nadmiernego niepokoju, chyba że towarzyszą mu inne niepokojące objawy, a konsystencja, częstotliwość wypróżnień lub krew się nie zmieniają. Jeśli jednak to przebarwienie utrzymuje się przez długi czas, należy skonsultować się z lekarzem.

Przyczyną zielonych odchodów jest głównie obecność żółci. Na początku są zielone, ale kiedy przechodzą przez kolejne odcinki jelita, zmieniają kolor na żółty, a następnie brązowy. Jeśli ruch treści jelitowej jest zbyt szybki, żółć nie zmienia koloru. W tej sytuacji ważne jest ustalenie przyczyny przyspieszonego przejścia. Może to być wynikiem infekcji jelitowej, ale także stosowania środków przeczyszczających.

zielona kupka u niemowlaka
Fot. Co może być przyczyną zielonej kupki u niemowlaka ?

Przykładem infekcji, która może objawiać się jako zielona kupka u noworodka, jest infekcja salmonellą. Oprócz zielonej biegunki występuje gorączka, ból brzucha i wymioty. Leczenie salmonellozy polega na podawaniu pacjentowi odpowiedniej ilości płynów i przestrzeganiu diety. Jeśli objawy nie ustąpią po kilku dniach, może być konieczne zastosowanie antybiotyku, aw przypadku silnego odwodnienia nawet leczenia szpitalnego.

Zielone kupy u niemowlaka mogą być również jednym z objawów zaburzeń żołądkowo-jelitowych, takich jak zespół złego wchłaniania, zespół jelita drażliwego, celiakia, choroba zapalna jelit, w tym choroba Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Istnieje również możliwość, że zielona kupa występuje po antybiotyku, który jest wynikiem zaburzenia flory bakteryjnej jelit. 

Jakie badania wykonać, kiedy kupka jest zielona?

Jeśli zmianie koloru stolca towarzyszą inne objawy, takie jak nudności, wymioty, biegunka, ból brzucha, niestrawność, żółtaczka, powiększenie wątroby i śledziony oraz utrata masy ciała, należy skonsultować się z lekarzem. To samo powinno się zdarzyć, jeśli nastąpi wyraźna zmiana koloru kału, która trwa przez kilka dni i nie towarzyszą jej inne objawy. 

Badania laboratoryjne krwi, szczególnie hemoglobiny, hematokrytu, liczby płytek krwi i parametrów krzepnięcia, mogą ujawnić niedokrwistość lub zaburzenia krzepnięcia. Konieczne może być badanie endoskopowe w celu wykrycia krwawienia z przewodu pokarmowego.

Podczas diagnozowania przyczyn zielonej kupy u niemowlaka należy wziąć pod uwagę przyczyny zakaźne. Przydatne może być badanie bakteriologiczne kału, a także badanie kału na obecność grzybów i pasożytów. U dzieci ważne jest, aby wykluczyć alergie pokarmowe jako możliwą przyczynę zielonego koloru stolca. 

Sending
Ocena artykułu
5 (2 głosów)
Autor
Joanna Zak