Psychologiczne aspekty zaburzeń erekcji. Czy tylko ciało może wpływać na erekcję?

access_time31.08.2023

Zaburzenia erekcji stanowią częsty problem seksualny dotykający mężczyzn w różnym wieku. Choć istnieją oczywiste fizjologiczne aspekty związane ze zdolnością do osiągnięcia i utrzymania erekcji, nie można ignorować ogromnego wpływu psychologicznych czynników na tę sferę życia seksualnego. Współpraca ciała i umysłu jest tutaj kluczem do zrozumienia zaburzeń erekcji.

Fizjologiczne i psychologiczne przyczyny zaburzeń erekcji

Chociaż fizjologiczne przyczyny zaburzeń erekcji, takie jak zaburzenia systemu krążenia, problemy hormonalne lub neurologiczne, mogą mieć istotny wpływ na zdolność osiągnięcia i utrzymania erekcji, psychologiczne czynniki również odgrywają kluczową rolę.

Aspekty te mogą obejmować między innymi:

Stres i stany lękowe

Codzienne zmagania z lękiem i stresem (czy to na płaszczyźnie zawodowej, czy prywatnej) mogą znacząco wpłynąć na zdolność do osiągnięcia erekcji. Lęk przed niepowodzeniem w łóżku lub stany lęku uogólnionego mogą prowadzić do stanu ciągłego niepokoju, który skutkuje trudnościami z utrzymaniem erekcji.

Depresja i stany obniżonego nastroju

Depresja może negatywnie wpływać na poziom libido oraz zdolność do czerpania przyjemności z aktywności seksualnej. Zaburzenia nastroju bardzo często prowadzą do ogólnego zmniejszenia zainteresowania seksem i obniżenia poziomu energii, co wpływa także pośrednio na zdolność do erekcji u mężczyzn.

Obniżona pewność siebie

Niskie poczucie własnej wartości i brak pewności siebie to bardzo istotne czynniki psychologiczne, które często stanowią blokadę przed rozluźnieniem się w czasie stosunku. To z kolei może utrudniać osiągnięcie i utrzymanie erekcji, ponieważ skupienie się na niepokojących, frustrujących myślach może odciągać uwagę od „tu i teraz”.

Problemy w relacjach

Trudności w relacji z partnerką lub partnerem, komunikacyjne bariery, brak zaufania lub wszelkiego rodzaju nieporozumienia mogą wpływać na postrzeganie swojej atrakcyjności seksualnej oraz perspektywę drugiej osoby, co przekłada się na obniżoną zdolność do stworzenia intymnej atmosfery sprzyjającej wzwodowi.

Nadmiar używek

Spożywanie alkoholu lub narkotyków może wpływać na Twoje możliwości w czasie seksu poprzez negatywne działanie na układ nerwowy, co może prowadzić do zaburzeń erekcji.

Lek na erekcję czy psychoterapia? Jak radzić sobie z zaburzeniami erekcji

Ważne jest zrozumienie, że zaburzenia erekcji związane z czynnikami psychologicznymi mogą być leczone skutecznie, zarówno ze strony ciała, jak i głowy. Psychoterapia, zwłaszcza terapia poznawczo-behawioralna, może pomóc pacjentom w zidentyfikowaniu negatywnych myśli i wzorców zachowań, które wpływają na ich zdolność seksualną. Doświadczeni terapeuci pracują nad budowaniem pewności siebie, redukcją lęku oraz radzeniem sobie ze stresem.

Często warto też odwiedzić seksuologa. Jest to specjalista z dziedziny psychologii, który koncentruje się na aspektach seksualnych relacji. Para (lub jedna osoba) wraz z terapeutą może pracować nad komunikacją, eksplorowaniem nowych technik seksualnych i budowaniem więzi emocjonalnej w relacji.

W międzyczasie Twojemu organizmowi może pomóc lek na erekcję, taki jak DoppelSil Max, który za sprawą substancji czynnych poprawi przepływ krwi i zwiększy prawdopodobieństwo osiągnięcia i utrzymania wzwodu. Zwróć uwagę, czy produkt, który wybierzesz, zawiera syldenafil, czyli substancję należącą do grupy inhibitorów fosfodiesterazy typu 5.

Podsumowanie  –  wybierz odpowiedni lek na erekcję

Zaburzenia erekcji to złożony problem, który nie ma jednoznacznej przyczyny. Choć aspekty fizjologiczne są istotne, nie można zaniedbywać wpływu psychologicznych czynników na zdolność seksualną. Lęk, stres, depresja, niska pewność siebie oraz problemy w relacjach między partnerami mogą znacząco wpłynąć na zdolność do osiągnięcia i utrzymania erekcji. Leczenie oparte na terapii poznawczo-behawioralnej oraz terapii seksualnej może przyczynić się do poprawy jakości życia seksualnego i ogólnego samopoczucia mężczyzn dotkniętych tym problemem  –  najważniejsze jest, aby podchodzić do tego zagadnienia w sposób holistyczny, uwzględniając zarówno ciało, jak i umysł. Dlatego  –  dla najlepszych efektów  –  połącz psychoterapię ze stosowaniem leku na erekcję.

Sending
Ocena artykułu
5 (3 głosów)
Autor
mgr inż. Anna Lewkowicz
Dietetyk