Korekcja nosa – co musisz o niej wiedzieć?

access_time25.05.2023

Korekcja nosa jest zabiegiem z zakresu chirurgii plastycznej, którego celem jest zmiana kształtu tej części twarzy i przywrócenie równowagi rysom twarzy. Technika ta pozwala też usuwać problemy związane z oddychaniem. To więc nie tylko sposób na zmianę kształtu centralnego elementu twarzy – nosa, ale też na pozbycie się wielu kompleksów czy rozwiązanie kłopotów zdrowotnych. Czy zabieg ten nie powoduje negatywnych skutków ubocznych i kto może go wykonać?

Kto może przeprowadzić u siebie korekcję nosa?

Zabieg ten zazwyczaj zalecany jest Pacjentom, którzy chcą u siebie poprawić proporcje twarzy, a więc wygląd i samopoczucie. Poza tym polecany jest osobom pragnącym zredukować defekty nosa i jego zniekształcenia – wszelkiego rodzaju wrodzone oraz nabyte wady. Korekcja nosa jest też doskonałym sposobem na wyprostowanie jego skrzywienia, poprawę i właściwe ukształtowanie przegród nosowych czy poprawę defektów związanych ze zniekształceniem nosa.

Warto pamiętać, że lekarze nie u każdego Pacjenta dopuszczają możliwość przeprowadzenia korekcji nosa. Przeciwwskazaniem jest m.in. zbyt młody wiek. Nastolatkowie mają nie w pełni wykształcone kości, dlatego ten zabieg nie jest u nich wykonywany. Przeszkodą do wdrożenia leczenia jest też ropne zapalenie zatok, cukrzyca, miesiączka, okres ciąży i laktacji.

Jakie są rodzaje korekcji nosa?

W zależności od tego, jaki efekt Pacjent oraz chirurg plastyczny chce uzyskać, można wyróżnić różne rodzaje korekcji nosa. Zabieg obejmuje zarówno tylko miękkie jego części (tkanki chrzęstne), jak i twarde tkanki kostne. Najczęściej wykonuje się więc korekcje nosa, których celem jest:

– obniżenie punktu będącego czubkiem nosa. Taki zabieg polega na usunięciu środkowej części chrząstek skrzydłowatych. W efekcie można obniżyć nadmiernie uniesiony czubek nosa.

– podniesienie centralnej części nosa – jego czubka. Technika to nic innego, jak zszycie chrząstek skrzydłowatych i pozwala sprawić, że nos będzie delikatniejszy oraz bardziej dopasowany do twarzy.

– poprawienie kształtu nozdrzy przez odpowiednie nacięcie i zszycie chrząstek. Czasem też częściowo się je usuwa, aby przywrócić odpowiednie rysy twarzy.

– rekonstruowanie nosa, dzięki czemu można naprawić skutki różnych urazów.

Lekarze wyróżniają też przypadki, w których korekcja nosa dotyczy tylko części kostnej. Jest to m.in.:

– zabieg garbu nosa, który pozwala wyprostować go. W tym celu usuwa się nadmiar tkanki kostnej, aby poprawić kształt nosa i pozbyć się garba.

– zabieg korekcji przegrody nosa, jaka zaburza prawidłowe oddychanie. Czasem wystarczy przeprowadzić korekcję części chrzęstnej nosa, a w innych przypadkach konieczne jest nadłamanie kości, aby nadać im odpowiedni kształt.

– zabieg zmniejszenia nosa, aby przywrócić harmonijne proporcje twarzy.

– zabieg obejmujący całkowitą korekcję nosa. Ta metoda sprawdza się np. u osób z niesymetrycznym nosem.

W Klinice OT.CO oferujemy kompleksową korekcję nosa, którą wykonują wykwalifikowani lekarze chirurgii plastycznej. Pacjentom polecamy też lifting twarzy, aby uzyskać jeszcze bardziej spektakularne rezultaty.

Sending
Ocena artykułu
5 (10 głosy)
Autor
mgr inż. Anna Lewkowicz
Dietetyk