Zapobieganie ciąży – dostępne dla kobiety opcje

access_time12.04.2022
Zapobieganie ciąży - dostępne dla kobiety opcje

Obecnie nikt nie ma już raczej wątpliwości co do tego, że każda z pań może zdecydować, czy chce mieć dziecko – lub woli poczekać bądź nigdy nie zachodzić w ciążę. Oczywiste jest to, że wiele par podejmuje takie decyzje wspólnie – ale mimo to trzeba cały czas pamiętać o tym, że to kobieta będzie musiała nosić w sobie dziecko przez 9 miesięcy. To ona musi mieć więc tutaj decydujące zdanie – mowa w końcu o jej organizmie.
To właśnie dlatego w ostatnich latach mamy do czynienia z coraz to nowymi sposobami zabezpieczania się przed ciążą. Chodzi tutaj przede wszystkim o wybór – właśnie to umożliwia kobietom antykoncepcja hormonalna czy tabletki “dzień po”. Warto pamiętać o tym, że jeżeli nie chcemy z tego korzystać to nie musimy tego robić. Jednocześnie jednak nie powinno się odbierać takiej opcji tym kobietom, które zwyczajnie nie są gotowe na macierzyństwo.

Antykoncepcja hormonalna

Tabletki antykoncepcyjne, plastry czy wkładki są stosowane przez kobiety już od dawna – zdajemy sobie sprawę z potencjalnych skutków ubocznych i tego, że niektóre panie nie mogą korzystać z takich sposobów. Nie bez przyczyny zawsze wymagana jest tutaj konsultacja z ginekologiem, wykonanie badań i uzyskanie recepty – w taki właśnie sposób eliminuje się możliwość nadużywania antykoncepcji przez kobiety, które nie mogą jej stosować.

Bardzo ważne jest też to, aby zdawać sobie sprawę, iż na przykład tabletki antykoncepcyjne musimy zażywać w bardzo konkretny sposób – nie można pomijać dawek, nie można przyjmować kilku kapsułek jednocześnie. Jeśli chcemy zapewnić sobie wysoką ochronę przed ciążą – musimy podejść do tego odpowiedzialnie.

Tabletka “dzień po”

Tak samo odpowiedzialnie musimy też decydować się na korzystanie z Escapelle lub EllaOne. Tabletka “dzień po” nie jest formą antykoncepcji, którą przyjmujemy na co dzień. Jest to opcja awaryjna na wypadek, gdyby zdarzyło nam się np. zapomnieć o tabletce antykoncepcyjnej. Gdy przyjmujemy je przez wiele lat to niestety czasami zdarzy nam się popełnić błąd – tabletka “dzień po” sprawia, iż nie musi to od razu oznaczać dla nas zapłodnienia.

Tabletka “dzień po” jest również wydawana tylko i wyłącznie na receptę – różnica jest tutaj jednak taka, iż możemy o taką receptę poprosić nawet naszego stomatologa. Dlaczego? Dlatego, że najważniejszy jest tutaj czas – jeśli upłynęło ponad 120 godzin od współżycia to taka tabletka nie ma już szans zadziałać. Najlepiej będzie zaopatrzyć się w nią przed upływem 24 godzin – wtedy jest ona najskuteczniejsza.

Sending
Ocena artykułu
5 (20 głosy)
Autor
Marcin Pityński
Zdrowy duch!