Na czym polega farmakologiczne leczenie uzależnień?

access_time12.05.2022
Na czym polega farmakologiczne leczenie uzależnień?

Jedną z metod leczenia uzależnienia od alkoholu są tzw. leki antyalkoholowe, których skuteczność w połączeniu z terapią psychologiczną potwierdza wiele specjalistów. Wyjaśniamy, kiedy kuracja lekami odwykowymi ma sens, na czym polega leczenie i gdzie zgłosić się, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Kiedy stosuje się leki antyalkoholowe?

Zazwyczaj kurację tę zaleca się osobom, które bezskutecznie próbują zerwać z nałogiem, podejmując wiele prób, które zawsze kończą się powrotem do uzależnienia. Leki odwykowe to dodatkowa mobilizacja, która pomaga uporać się z tzw. ciągami alkoholowymi i szybciej powrócić do normalnego życia, bez potrzeby izolacji w zamkniętym ośrodku leczenia uzależnień. Kuracja farmakologiczna zalecana jest także osobom, które wymagają hospitalizacji i natychmiastowego zerwania z nałogiem w celu powrotu do zdrowia.

Co musisz wiedzieć przed rozpoczęciem kuracji?

Przede wszystkim, alkoholik musi być świadomym, jakie konsekwencje niesie za sobą sięgnięcie po substancje wysokoprocentowe w czasie trwania kuracji. Leki takie jak Disulfiram (zwany wcześniej Esperalem) w połączeniu z alkoholem wywołują szereg nieprzyjemnych objawów takich jak kołatanie serca, nagły wzrost ciśnienia krwi, wymioty, nudności i stany lękowe. Ta grupa leków zwanych awersyjnymi, ma doprowadzić do zaprzestania picia alkoholu w obawie przed powyższymi następstwami.

Osoba, która rozpoczyna kurację, musi być przebadana przez lekarza specjalistę, który wykluczy:

  • choroby psychiczne, depresję lub myśli samobójcze,
  • choroby wieńcowe, ryzyko zawału serca,
  • uczulenie na któryś ze składników leku.

Jak wygląda kuracja lekami antyalkoholowymi?

Po zakwalifikowaniu do leczenia pacjent musi zgłosić się na drobny zabieg chirurgiczny, który polega na zaszyciu dawek leku w specjalistycznej wszywce. Lek umieszcza się w niewidocznym miejscu, najczęściej w okolicy pośladków poprzez niewielkie nacięcie. Zabieg wykonywany w celu zachowania ciągłości przyjmowania dawek, daje dużo większe szanse na wyjście z nałogu niż tradycyjna forma podawania leków, które alkoholicy mogą pomijać lub zaprzestać. Wszywki nie da się samodzielnie usunąć, potrzebna jest do tego pomoc lekarza. Po upływie od 3 do 6 miesięcy kuracja musi zostać zakończona, co nie oznacza końca leczenia, szczególnie tego opartego o pomoc psychologiczną.

Gdzie zapisać się na leczenie tabletkami na alkoholizm?

Leczenie lekami odwykowymi może odbywać się w gabinecie lekarza lub w domu pacjenta. Ważne, aby skontaktować się z placówką, która posiada uprawienia do leczenia uzależnień za pomocą farmakologii oraz doświadczenie z pacjentami, którzy podejmowali już wiele prób zerwania z nałogiem. Takim ośrodkiem jest Insertmed — nowoczesna klinika leczenia uzależnień z Warszawy, z którą możesz skontaktować się poprzez stronę internetową – https://insertmed.pl/ lub pod numerem telefonu: +48 697 684 567.

Sending
Ocena artykułu
5 (8 głosy)
Autor
Marcin Pityński
Zdrowy duch!