Ile może spóźniać się okres i co robić, gdy cykl niepokojąco się wydłuża?

access_time22.02.2020
ile może spóźniać się okres

Przedłużający się cykl miesięczny jest dla wielu kobiet powodem do zmartwień. Książkowa długość cyklu wynosi 28 dni, chociaż normą są odchylenia o kilka dni, zarówno w jedną jak i w drugą stronę. Jeżeli jednak nasz w miarę regularny cykl niepokojąco się wydłuża, powinnyśmy zastanowić się nad ewentualnymi przyczynami takiego stanu rzeczy lub zasięgnąć porady lekarskiej. 

Okres spóźnia się 2 dni – czy powinnaś się martwić?

Każda kobieta posiada inny organizm i u każdej cykl miesięczny przebiega odmiennie Jedne krwawienia trwają dłużej, inne krócej. Podczas jednych krwawimy mocniej, podczas innych nieco słabiej. Podobnie rzecz ma się z nasileniem dolegliwości bólowych. Zazwyczaj jednak, kobiety martwią się, gdy ich okres się opóźnia. Kiedy jednak należy zacząć się obawiać i czy każde opóźnienie miesiączki jest niepokojące? Na szczęście nie. Wiele zależy jednak od tego, jak długi jest nasz cykl. Kobiety z regularnymi miesiączkami mają zazwyczaj większą tendencję do wpadania w panikę.

Panie z nieregularnymi miesiączkami są z reguły przygotowane na drobne zawirowania w cyklu miesięcznym i nie zastanawiają się intensywnie nad tym, ile może się spóźnić okres. Nawet jeżeli nasze cykle trwają przeważnie tyle samo, nasz okres może się spóźnić nawet tydzień. Przy bardzo nieregularnych miesiączkach czas ten może ulec nieco wydłużeniu i nie jest to niepokojące. Z całą pewnością nie powinnyśmy panikować, jeśli nasz okres spóźnia się dwa dni. Po tygodniu bez okresu w przypadku regularnych miesiączek i po dwóch tygodniach w przypadku cykli nieregularnych, powinnyśmy jednak zastanowić się nad możliwymi przyczynami braku miesiączki. 

Czy stres może opóźnić okres? Najczęstsze przyczyny spóźniania się miesiączki. 

Pierwszym ruchem, który chce wykonać kobieta, zastanawiająca się ile może spóźnić się okres, jest wykonanie testu ciążowego. Nic w tym dziwnego, gdyż stan błogosławiony jest jedną z najczęstszych przyczyn spóźniania się okresu. Należy jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach test ciążowy, zrobiony w kilka dni po spóźnieniu okresu może dać wynik fałszywie negatywny, ze względu na zbyt niskie stężenie hormonu beta HCG w moczu.

czy stres może opóźnić okres
fot. Czy stres może opóźnić okres ?

Jeżeli cykl będzie się przedłużał mimo negatywnej próby ciążowej, warto przeprowadzić ją ponownie po upływie kilku dni. Gdy okres spóźnia się 2 tygodnie, test z moczu powinien dać już wiarygodny wynik, chyba że owulacja w danym cyklu bardzo się przesunęła. Jeżeli chcemy mieć absolutną pewność co do tego czy jesteśmy w ciąży czy też nie, wykonajmy test z krwi w laboratorium. Jest to metoda znacznie czulsza niż domowy test z moczu i uważana za wiarygodną w stu procentach. Co ważne, możemy wykonać test bez skierowania za zaledwie kilkanaście złotych. 

Jak długo może się spóźniać okres ? Co może być jego przyczyną ?

Każda przedstawicielka płci pięknej, która ma problem z wydłużającym się cyklem, powinna zastanowić się nad tym, czy przyczyną braku miesiączki nie są w jej przypadku podróże. Szczególnie niebezpieczne dla układu hormonalnego są wycieczki do egzotycznych krajów. Jeśli więc byłyśmy ostatnio na wakacjach w ciepłych krajach, być może odszukaliśmy winowajcę braku okresu. Organizm poświęca bowiem sporo energii na zaadaptowanie się do odmiennych warunków klimatycznych, w efekcie czego owulacja może się nieco spóźnić. Jak zaś powszechnie wiadomo, to właśnie jajeczkowanie poprzedza wystąpienie miesiączki. Jeśli następuje ono w innym terminie niż zazwyczaj, miesiączka również nie pojawi się w oczekiwanym przez nas dniu. Jeżeli długa podróż faktycznie jest powodem przedłużającego się cyklu, okres powinien pojawić się w przeciągu tygodnia lub dwóch. 

jak długo może się spóźniać okres
fot. Jak długo może się spóźniać okres i co zrobić, gdy trwa to zbyt długo ?

Przyczyną braku okresu może być również stres, zwłaszcza ten silny i długotrwały. Kobiety, które utraciły kogoś bliskiego mogą przeżywać szok, skutkiem czego może być zatrzymanie miesiączki. Kiedy minie trochę czasu, zazwyczaj przychodzi moment oswojenia się ze stratą. Kiedy nieco się uspokoimy, miesiączka powinna powrócić. Problem pojawia się, gdy stres staje się przewlekły i ciężko nam usunąć jego przyczynę, którą może być na przykład trudna sytuacja finansowa lub przewlekła choroba. Jeżeli nie mamy bezpośredniego wpływu na przyczynę stresu, spróbujmy wykorzystać moc technik relaksacyjnych. W powrocie do równowagi emocjonalnej powinny nam pomóc również spacery czy rozmowa z kimś bliskim. Czasami konieczne jest udanie się po pomoc psychologiczną. Miesiączka zazwyczaj powraca, gdy przestajemy odczuwać intensywny stres. 

Kobiety, które martwią się tym, ile może spóźniać się okres, powinny zastanowić się również nad tym, czy nie stosowały w ostatnim czasie drakońskich , wyniszczających organizm diet. Zbyt mała podaż kalorii w ciągu dnia może być przyczyną niedowagi. Niska masa ciała może być zaś bezpośrednią przyczyną utraty miesiączki. Należy podkreślić, że gwałtowny spadek wagi może nastąpić również wskutek choroby fizycznej oraz zaburzeń odżywiania, w tym bulimii i anoreksji. Jeśli mamy z tym problem, konieczne może być wykonanie morfologii krwi oraz pomoc lekarza pierwszego kontaktu.Ustabilizowanie wagi bardzo często sprawia, że miesiączka powraca. Czasami jednak należy uzbroić się w cierpliwość. 

Ile dni może się spóźniać okres ?

Wśród przyczyn braku okresu wyróżnić można również infekcję oraz zaburzenia hormonalne. Infekcje są szczególnie często spotykane w okresie jesienno – zimowym. Jeżeli chorowałyśmy ostatnio na grypę, a w dodatku zażywałyśmy antybiotyki, nie dziwmy się, że nasza miesiączka nie pojawia się w oczekiwanym przez nas dniu. Najprawdopodobniej nadejdzie za kolejnych kilka dni, gdy nasz organizm upora się z infekcją. Jeśli jednak przyczyną braku miesiączki są zaburzenia hormonalne, konieczne może okazać się wdrożenie specjalistycznej diagnostyki oraz leczenia. Okres bardzo często nie pojawia się wskutek nadmiernego wydzielania prolaktyny przez organizm. Przyczyną braku miesiączki może być również zespół policystycznych jajników. U kobiet po 45 roku życia, przyczyną braku miesiączki mogą być zaburzenia hormonalne związane z menopauzą. 

ile może się spóźniać okres
fot. Ile może się spóźniać okres

Reasumując, kobietom, które zastanawiają się nad tym, ile może się spóźniać okres poleca się przeanalizowanie poniższych czynników, które mogą powodować wydłużenie cyklu miesięcznego: 

  • ciąża
  • silny stres
  • zaburzenia hormonalne
  • dalekie podróże
  • rygorystyczna dieta
  • infekcja
  • menopauza

Próba odpowiedzi na pytanie, co spowodowało brak miesiączki nie jest łatwa. Ciążę możemy stosunkowo łatwo wykluczyć lub potwierdzić, ale tylko dobrze znająca swoje ciało kobieta może domyślać się innych możliwych przyczyn wydłużenia cyklu. Czasami jednak konieczne jest przeprowadzenie badań i zapoznanie się z ich wynikami w zaciszu gabinetu lekarskiego. 

Brak okresu – kiedy do lekarza?

Jak już zostało wspomniane, kobiety z nieregularnymi miesiączkami mogą nieco dłużej zwlekać z wizytą u lekarza specjalisty, o ile rzecz jasna znają przyczynę nieregularności swoich miesiączek. Należy bowiem wspomnieć, że długie cykle również mogą być powodem do niepokoju, jeśli nie wiemy co je powoduje. Przedstawicielki płci pięknej zastanawiają się ile dni może spóźniać się okres, by mogło to być jeszcze uznane za normę. Interesuje je również to, jak długo może spóźniać się okres, aby wizyta u ginekologa nie była konieczna.

Przyjmuje się, że opóźnienie miesiączki dwa miesiące u kobiet, które miały dotąd w miarę regularne cykle, jest bezwzględnym wskazaniem do wizyty u lekarza. Jeśli kobieta ma zdiagnozowany zespół policystycznych jajników, niepokoić powinien półroczny brak miesiączki. Jak więc nietrudno zauważyć, każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie. To co u jednej kobiety będzie normą, u drugiej może już stanowić patologię.

Najważniejsze jest stosowanie środków adekwatnych do stopnia zagrożenia. Warto wsłuchiwać się w swój organizm, a także nauczyć się doceniać rolę intuicji. Jeżeli bardzo niepokoi nas brak miesiączki, towarzyszą nam upławy lub dolegliwości bólowe, nie zwlekajmy z wizytą u lekarza nawet wtedy, gdy opóźnienie miesiączki trwa stosunkowo krótko. Czasami przyczyną braku okresu mogą być bowiem schorzenia wymagające dosyć pilnej pomocy ginekologicznej, takie jak na przykład infekcje pochwy.

Sending
Ocena artykułu
5 (15 głosy)
Autor
Joanna Zak