Metoda HIFU – urządzenia i zabieg

access_time30.11.2022

Metoda Hifu (High Intensity Focused Ultrasound) to nieinwazyjna terapia odmładzająca skórę za pomocą skupionych wiązek dźwięku. Wiązki działają na komórki położone również w głębszych warstwach skóry. Przez to aktywują regenerację tkanki skórnej na całej grubości. To jedna z najskuteczniejszych metod wygładzania zmarszczek, która jest wykorzystywana w medycynie estetycznej. Jaki wpływ na skórę mają ultradźwięki, a jakie efekty może osiągnąć ultradźwięk? Jakie urządzenia do Hifu są dostępne na rynku?

Metoda Hifu – na czym polega w praktyce?

W medycynie estetycznej nowoczesną metodą odmładzania jest Hifu. Regeneracja skóry twarzy za pomocą tego zabiegu, aktywuje proces regeneracji komórek również w głębszych warstwach skóry. Ultradźwięki docierają na głębokość: 1,5, 3,0 i 4,5 mm – w zależności od ustawień parametrów urządzenia. To powoduje, że komórki skóry ocierają się o siebie, wytwarzając ciepło – około 70 stopni Celsjusza.

Proces to pozwala wywołać kontrolowane oparzenia komórkowe, które z kolei aktywują naturalny proces odbudowy – podobnie jak przy tworzeniu tkanki skórnej u dziecka. Kolejnym procesem jest tworzenie się pęcherzyków powietrza, które również wywołują kontrolowane uszkodzenia na poziomie komórkowym. Dzięki temu zewnętrzna warstwa tkanki skórnej pozostaje nienaruszona. Efektem jest wygładzenie zmarszczek bez powierzchownych podrażnień. Dlatego zabiegi te w większości są dobrze tolerowane również przez osoby ze skórą wrażliwą.

Jakie efekty przynosi?

Zabieg Hifu powinni wykonywać tylko specjaliści, którzy potrafią dobrać fale o odpowiedniej częstotliwości – w zależności od głębokości zmarszczek. Przed rozpoczęciem zabiegu skora zostaje pokryta specjalnym żelem, który zapobiega niekontrolowanym uszkodzeniom. Podczas wnikania fal w tkankę skórną może wystąpić lekkie uczucie mrowienia lub kłucia. Dla osób wyjątkowo wrażliwych na ból, polecany jest specjalny żel znieczulający.

Kobiety najczęściej decydują się na zabieg twarzy, jednak można go wykonać na dowolnej partii ciała, m.in. szyi i dekolcie. Zabieg zwiększa produkcję kolagenu, który odpowiada za napięcie i jędrność skóry. To sprawia, że zmarszczki zostają rozjaśnione lub całkowicie wygładzone. Pierwsze efekty zabiegu widoczne są natychmiastowo. Jednak pełne rezultaty można zauważyć po 3 miesiącach, kiedy tkanka skórna jest w pełni zregenerowana. Kobiety z wiotką skórą powinny stosować kurację co 1-3 miesiące. O częstotliwości zabiegów decyduje specjalista.

zabieg-HIFU.jpg

Wskazania do zabiegu Hifu

Zabieg Hifu to skuteczny sposób na uruchomienie naturalnego procesu odbudowy skóry, a tym samym redukcję zmarszczek. Urządzenia do Hifu emitują odpowiednio dobrane częstotliwości dźwiękowe, które docierają do najgłębszych warstw tkanki skórnej. To wywołuje kontrolowane uszkodzenia komórek, zwiększa produkcję kolagenu, a komórki regenerują się na różnych głębokościach.

Pierwsze zmarszczki pojawiają się przed trzydziestym rokiem życia. W okresie tym zaczyna zmniejszać się stężenie kolagenu odpowiedzialnego za jędrność skóry. Z kolei metoda Hifu pozwala na aktywację produkcji tego składnika tkanki łącznej. To skuteczna metoda odmładzania, która jest alternatywą dla drastycznych i ryzykownych zabiegów chirurgicznych. Wskazaniami do zabiegu są:

 • zwiotczała skóra jest podatna na szybkie starzenie
 • podwójny podbródek
 • luźna skóra po kuracji odchudzającej
 • zmarszczki mimiczne
 • opadające powieki i brwi
 • opadające linia żuchwy
 • kurze łapki
 • zmarszczki szyi

Profesjonalny sprzęt do Hifu nie tylko pozwala prędzej odmłodzić skórę, lecz także wpływa na nadmiar tkanki tłuszczowa. Dlatego metoda może być stosowana jako zabieg może być stosowany do wspomagania odchudzania.

Przeciwwskazania

Chociaż metoda Hifu jest bardzo skuteczna, a większość osób jest zadowolona z efektów, to w wyjątkowych przypadkach nie należy jej stosować. Do takich przypadków należą

 • ciąża i karmienie piersią
 • nowotwory
 • zapalenie skóry w obszarze przeznaczonym do wygładzenia

W przypadku długotrwałego stosowania leku i wrażliwej skóry należy poinformować specjalistę, który będzie wykonywał zabieg.

Dlaczego warto wykorzystywać urządzenia do Hifu – podsumowanie

Hifu to innowacyjna metoda redukcji zmarszczek. To świetna alternatywa dla inwazyjnych zabiegów odmładzania skóry, których często obawiają się osoby chcące odmłodzić cerę.  Specjalna głowica urządzenia do Hifu emituje fale dźwiękowe, dlatego to nieinwazyjny zabiegi – w przeciwieństwie do skalpela. Taką metodę odmładzania można stosować w przypadkach osób, które chcą ujędrnić skórę, np. na twarzy, szyi czy dekoltu. Aby zachować jędrność skóry i utrzymać młody wygląd, warto stosować go kilka razy w roku.

Więcej o profesjonalnym sprzęcie do Hifu przeczytasz na stronie producenta: https://medikapoland.pl/pl/20-hifu-sprzet-urzadzenia

Sending
Ocena artykułu
5 (16 głosy)
Autor
mgr inż. Anna Lewkowicz
Dietetyk