Pierwsze objawy ciąży zaraz po zapłodnieniu

access_time02.04.2020
objawy wczesnej ciąży

Objawy wczesnej ciąży można pomylić z symptomami pewnych stanów chorobowych, gdyż są one do siebie bardzo podobne. Pierwsze objawy ciąży zaraz po zapłodnieniu mogą przypominać zatrucie czy przeziębienie, niekiedy więc przyszła mama nie zdaje sobie sprawy, że zaszła w ciążę. Warto wiedzieć, jakie są najczęstsze wczesne objawy ciąży.

Objawy zapłodnienia w pierwszym miesiącu

Pierwszy wczesny objaw ciąży może różnić się u danych kobiet, tak samo, jak moment, kiedy nastąpi. Niektóre kobiety uważają, że po zapłodnieniu czuły się inaczej. Dziwne uczucie po zapłodnieniu jednakże według lekarzy nie występuje, a pierwsze objawy mogą pojawić się dopiero po tygodniu od zapłodnienia. 3 dni po zapłodnieniu objawy, jakie mogą wystąpić to tylko i wyłącznie lekki krwawienie, nazywane plamieniem. Powodem jego wystąpienia jest implantacja zapłodnionego jaja w macicy, towarzyszy mu częsta zmiana nastroju, tkliwość piersi i skurcze. Niekiedy plamienie mylone jest z miesiączką. Nie u każdej kobiety pierwsze objawy będą zauważalne w pierwszym tygodniu po zapłodnieniu, mogą one wystąpić dopiero pod koniec pierwszego miesiąca ciąży. Niektóre kobiety nie mają żadnych objawów zapłodnienia podczas pierwszego tygodnia ciąży, ani nawet do 4 jej tygodnia. Pierwszy tydzień ciąży nie jest dla kobiet zbyt uciążliwy.

3 dni po zapłodnieniu objawy
fot. Pierwsze objawy ciąży

Zapłodnienie – objawy

Dojrzała komórka jajowa uwolniona z pęcherzyka Graffa ok. 14 dnia cyklu jest gotowa do zapłodnienia przez 6 do 8 godzin, natomiast długość jej życia wynosi 24 godziny. Jeżeli w tym właśnie czasie na jej drodze zjawi się plemnik, wówczas gamety te połączą się. W ten właśnie sposób powstanie komórka nazywana zygotą, która zacznie się dzielić. Zapłodnione jajeczko rozpocznie swoją podróż przez jajowód do jamy macicy, gdzie zagnieździ się w błonie śluzowej jamy macicy. Po upływie pięciu dni dotrze do celu, siódmego dnia od zapłodnienia, po mniej więcej 2 dniach przebywania w macicy, jajo płodowe zagnieździ się. Uzyska wówczas dostęp do pożywienia, które jest mu niezbędne do rozwoju. Właściwie zagnieżdżony zaczyna wysyłać przyszłej mamie sygnały chemiczne, poprzez wystąpienie hormonu ciąży beta HCG. W badaniu krwi może być wiarygodnie wykryty dopiero jednak 12 dni po zapłodnieniu.

Kiedy pojawiają się pierwsze objawy zapłodnienia?

 • Ciąża objawy 1 tydzień

Pierwsze dni ciąży wiążą się z brakiem jakichkolwiek objawów, gdyż w tym czasie organizm dopiero dopasowuje się do zmian, które są nieuniknione.

 • Ciąża objawy w 2 oraz 3 tygodniu

Po upływie 10 dni objawy zapłodnienia mogą być już zauważalne, jednakże można je łatwo przeoczyć, gdyż nie są zbyt intensywne.

 • Objawy ciąży w 4 tygodniu

Przeważnie u kobiet objawy zapłodnienia pojawiają się po 4-6 tygodniach. Można wówczas zauważyć krwawienie implantacyjne spowodowane zagnieżdżeniem się zarodka w macicy. Nasilenie objawów ma miejsce dopiero pod koniec pierwszego trymestru (9-12 tydzień ciąży).

Brak albo opóźnienie okresu

Z ciążą kojarzony jest brak okresu. Jednakże innych przyczyn spóźnionego krwawienia może być niezliczenie wiele. Zatrzymanie miesiączki często dotyka kobiet bardzo aktywnych fizycznie. Wpływ na to zjawisko ma również codzienna dieta czy długotrwały stres. Kobieta, u której miesiączka nie wystąpiła, powinna od razu udać się do ginekologa, który wykluczy albo potwierdzi ciążę. Opóźniająca się miesiączka może być również spowodowana zaburzeniami hormonalnymi czy podróżą wakacyjną.

wczesne objawy ciąży
fot. Jakie są wczesne objawy ciąży?

Pierwsze objawy ciąży zaraz po zapłodnieniu

 1. Zmiana nastroju
  Do pierwszych objawów zapłodnienia należy huśtawka nastrojów. Kobieta może odczuwać złość i rozdrażnienie. Dzieje się tak przez to, iż organizm musi podjąć duży wysiłek, aby przygotować się do ciąży. Wzrasta poziom hormonów takich jak: estrogen, progesteron, hormon wzrostu, insulinopodobny czynnik zrostu, kortyzol, prolaktyna, gonatropina kosmówkowa, a także innych.
 2. Bolesność i powiększenie piersi
  Innym wczesnym objawem ciąży jest powiększenie oraz bolesność piersi. Biust robi się bardzo wrażliwy na dotyk, czasami pobolewa. Piersi stają się obrzmiałe. Przez skórę stają się wyraźne naczynia krwionośne, a brodawki ciemnieją. W trakcie samobadania można wyczuć zgrubienia, tkliwość piersi jest spowodowana zmianami hormonalnymi, które zachodzą w organizmie kobiety
 3. Nadwrażliwość na zapachy
  Kobiety czasem od pierwszych tygodni ciąży odczuwają nadwrażliwość na zapachy. Może ona nie pokrywać się z aktualnymi upodobaniami. Niekiedy aromat lubianych potraw może wydawać się odpychający i na odwrót. Czasem uciążliwy staje się zapach kawy, benzyny, dymu papierosowego czy spalin.
 4. Senność i zmęczenia
  Przyszła mama podczas pierwszych tygodni ciąży może czuć się, jakby przechodziła infekcje. Będzie doskwierało jej poczucie zmęczenia, osłabienia i senność. Nadmierna senność wiąże się z nagłym wzrostem progesteronu w organizmie. Zmęczenie natomiast spowodowane jest dużym obciążeniem narządów wewnętrznych. Organizm poświęta sporo swojej energii na wykształcenie łożyska.
 5. Mdłości
  Poranne mdłości spowodowane są wysokim stężeniem gonadotropiny komórkowej. Hormon HCG przypomina hormon tarczycy TSH. W niektórych przypadkach na początku ciąży pojawiają się cechy nadczynności tarczycy, pomimo iż jest ona zdrowa. Receptory dla hormonów tarczycy stają się pobudzane przez HCG dlatego ciężarne, mogą borykać się z: nudnościami, uczuciem gorąca, drażliwością, złym samopoczuciem czy przyspieszoną akcją serca.
 6. Wymioty
  Wymioty są bardzo częstym objawem ciąży, choć nie występują w każdym przypadku. Nawet jeśli występują u kobiety nudności, mdłości i wymioty, nie musi to od razu oznaczać zajścia jej w ciążę. Powodem takiego samopoczucia może być równie dobrze zatrucie pokarmowe, niewłaściwa dieta, stres czy problemy żołądkowe. Jak widać, przyczyn jest wiele. Kobieta może bardzo obawiać się, że w danym miesiąc nie pojawi się miesiączka, albo na odwrót bardzo pragnie ciąży i obawia się, że w nią nie zajdzie. Przez stres może wówczas odczuwać nudności. Mdłości i wymioty spowodowane ciążą, przeważnie występują ok. 5 tygodnia ciąży, a stają się intensywniejsze od 9 tygodnia. Wysokie stężenie progesterony powoduje spowolnienie perystaltyki przewodu pokarmowego, czyli posiłki jedzone przez kobietę trawią się dłużej, co wiąże się z dłuższym czasem zalegania w przewodzie pokarmowym oraz żołądku. Zwieracz, znajdujący się na granicy przełyku zaczyna wówczas gorzej pracować. Prowadzi to do mechanicznego wyrzucania zawartości pokarmowej do przełyku.
 7. Zmiana apetytu
  Zupełnie normalnym zjawiskiem jest to, że w zależności od dnia cyklu miesiączkowego mamy większy czy też mniejszy apetyt. Niekiedy mamy ochotę na coś słodkiego, innym razem na pizze. Tak samo dzieje się w okresie ciąży. Niekiedy kobiety mają wzmożony apetyt na wszystkie produkty spożywcze. Powodem tego są zmiany hormonalne i duże zapotrzebowanie organizmu na ilość kalorii oraz składników odżywczych. Czasem nie pojawia się większy apetyt, a wręcz przeciwnie, kobieta odczuwa niechęć do wielu potraw, które wcześniej lubiła. Na sam widok albo zapach jedzenia może chcieć się ciężarnej wymiotować. Dobre smaki wracają po porodzie, kiedy poziom hormonów wraca do normy.
 8. Częste wizyty w toalecie
  Jednym ze wczesnych objawów ciąży są także częste wizyty w toalecie. Ciągle rosnąca macica zaczyna w końcu uciskać na znajdujące się w jamie brzusznej organy, czyli na przykład pęcherz. Ucisk powoduje coraz częstszą chęć skorzystania z toalety, kiedy odczuwane jest parcie na pęcherz.
 9. Zaparcia, zgaga, wzdęcia
  Zapłodnienie objawy to także zaparcia, zgaga i wzdęcia. Rozwijająca się ciąża wywołuje ucisk jelit oraz żołądka, stąd właśnie takie objawy.
pierwsze objawy ciąży zaraz po zapłodnieniu
fot. Kobieta w ciąży z bucikami na brzuchu

Obecność beta HCG

Wczesną ciążą można wykryć dzięki obecności we krwi matki hormonu beta HCG, który jest produkowany przez zapłodnioną komórkę jajową po implantacji w macicy. Produkcja oraz wydzielanie beta HCG zwiększa się bardzo szybko w pierwszych tygodniach od zapłodnienia. Jeżeli dojdzie do zagnieżdżenia zapłodnionej komórki jajowej pomiędzy 6 a 8 dniem po owulacji, to po 2 następnych dobach, we krwi da się już wykryć stężenie HCG. Hormon ten jest wytwarzany, nawet kiedy nie ma jeszcze łożyska i jest obecny tylko i wyłącznie w ciąży, nie ma innych przypadków, aby wystąpił w naszym życiu.

Sending
Ocena artykułu
2,5 (2 głosów)
Autor
Joanna Zak