Dieta a białkomocz. Jakich produktów powinniśmy unikać?

access_time16.01.2025
Dieta a białkomocz. Jakich produktów powinniśmy unikać?

Nasz sposób żywienia ma bardzo duży wpływ na stan zdrowia i codzienne samopoczucie. Czy jednak są również powiązania pomiędzy tym, co jemy, a występowaniem białkomoczu? Przeczytaj ten artykuł, by dowiedzieć się więcej na temat diety w przypadku proteinurii.

Białkomocz – czym jest?

Kiedy dochodzi do wydalania większej niż fizjologicznej ilości białka, prowadzi to do jego pojawienia się w moczu. Stan ten nazywany jest białkomoczem lub bardziej fachowo proteinurią. Nie zawsze jest to efekt choroby – białkomocz może okresowo występować fizjologicznie, np. w stanach wzmożonego wysiłku, odwodnienia powiązanego z gorączką czy silnych reakcjach stresowych.

Czy dieta ma wpływ na występowanie białkomoczu?

W przypadku białka pojawiającego się w moczu w związku z odwodnieniem konieczne jest uzupełnienie płynów, przede wszystkim pod postacią wody. Są również takie przypadki fizjologicznie występującego białkomoczu, w związku z którymi warto do diety włączyć elektrolity, aby usprawnić proces nawadniania organizmu. Przy tym trzeba również uważać na nadmiar soli w diecie, która będzie sprzyjała wstrzymywaniu wody w organizmie, co może przełożyć się na zmiany w składzie moczu.

Zobacz -   Domowe sposoby na zgagę

Białkomocz – jakich produktów unikać?

Sam białkomocz (https://www.fundacjasaventic.pl/baza-wiedzy/bialkomocz/nie jest podstawą do drastycznych zmian w codziennym menu. Natomiast jeśli pojawiający się białkomocz jest tak naprawdę objawem przewlekłej choroby nerek, należy baczniej przyjrzeć się swojej diecie. Im wyższy stopień niewydolności, tym mniejsza musi być podaż białka, aby ograniczyć powstawanie toksycznych dla organizmu chorego produktów przemiany białkowej. Odpowiednią ilość białka w diecie najlepiej ustalić po konsultacji z lekarzem oraz dietetykiem. Ograniczeniu w diecie niskobiałkowej podlegają przede wszystkim: produkty nabiałowe (mleko, jogurt, kefir, maślanka, sery), jaja, mięso, wędliny, ryby, drób. Konieczne jest także zmniejszenie spożycia fosforu, którego źródłem jest przede wszystkim wysokoprzetworzona żywność.

Białkomocz – możliwy objaw choroby rzadkiej

Zespół Fanconiego i choroba Fabry’ego – to tylko przykłady schorzeń rzadkich, którym towarzyszy białkomocz. Schorzenia te, choć ich nazwa może wskazywać na niezbyt częste występowanie, dotyczą nawet ponad 3 miliony osób w Polsce. Jednocześnie liczba ta może być niedoszacowana, ponieważ choroby rzadkie sprawiają spore problemy diagnostyczne. Mnogość niecharakterystycznych objawów wieloukładowych powoduje, że pacjenci mogą przez długie lata poszukiwać pomocy u różnych specjalistów, nie otrzymując właściwej diagnozy.

Zobacz -   Polecane produkty i preparaty na wątrobę

Jednym z celów działania Fundacji Saventic jest zwiększenie świadomości istnienia schorzeń rzadkich w społeczeństwie, ale również uproszczenie ścieżki diagnostycznej pacjentów. Z bezpłatnej opcji konsultacji przypadku może skorzystać każda osoba, która podejrzewa u siebie występowanie choroby rzadkiej. Specjaliści Fundacji przy wsparciu narzędzi AI dokonują analizy przesłanych przez pacjenta danych medycznych. Po zakończeniu tego procesu otrzymuje on zindywidualizowaną odpowiedź zwrotną i ewentualne wskazówki dotyczące dalszej diagnostyki.

Chcesz wiedzieć więcej? Wejdź na stronę Fundacji Saventic

Sending
Ocena artykułu
5 (13 głosy)
Autor
Marcin Pityński
Zdrowy duch!