Domowe sposoby na zgagę

access_time07.04.2020
zgaga jak się pozbyć

Zgaga jest bolesnym uczuciem pieczenia w obrębie klatki piersiowej albo w przełyku. Jej przyczyną jest powracająca do przełyku treść żołądkowa. Jeśli zgaga występuje częściej aniżeli 2 razy w ciągu tygodnia, można podejrzewać już chorobę refluksową przełyku, chociaż może ona występować również bez zgagi. 

Choroba refluksowa może doprowadzić do zmian metaplastycznych w przełyku i do stanu zapalnego. Szacuje się, iż aż 25-40% osób dorosłych doświadcza zgagi chociaż raz w miesiącu, zaś około 10 procent może ją mieć codziennie. Zgaga pojawia się znacznie częściej u mężczyzn, niż u kobiet i u osób w wieku powyżej 40 lat.  

Alkohol, niektóre pokarmy, ciąża, jak i wybrane leki mogą stanowić przyczynę zgagi. Leczenie jej jest istotne, gdyż przewlekle występujący refluks może doprowadzić bezpośrednio do uszkodzenia przełyku. 

Wśród czynników ryzyka występowania zgagi znajdująca się produkty zwiększające produkcję kwasu solnego w żołądku, jak również takie, które przyczyniają się do występowania refluksu żoładkowo-przełykowego. 

Niektóre spośród bardzo popularnych pokarmów i napojów, takich jak: kofeina, alkohol, napoje gazowane, kwaśne pokarmy (pomarańcze, grejpfrut i pomidory), kwaśne soki (ananasowe, pomarańczowe i grejpfrutowe), jak i czekolada stymulują zwiększone wydzielanie się kwasu żołądkowego, powodując tym samym zgagę. Spożywanie pokarmów mających dużą zawartość tłuszczów i palenie tytoniu także ma wpływ na powstanie refluksu. Niektóre schorzenia przełyku tak samo mogą objawiać się właśnie zgagą. Zalicza się do nich chociażby sarkoidoza i twardzina skórna. 

Ciąża nierzadko jest również przyczyną występowania zgagi w skutek ucisku żołądka przez macicę i wypychania trawionego pokarmu do przełyku. Ok. 45 procent kobiet będących w ciąży boryka się z taką dolegliwością, tym bardziej w 2 i w 3 trymestrze.  

Zgaga jako jeden z objawów choroby refluksowej

Choroba refluksowa przełyku to stan, w którym najważniejszym objawem jest właśnie refluks, jak i uczucie zgagi. Zgaga jest bólem, który możemy odczuwać w tym przypadku, jako ostry ból i jako skurcz. Nierzadko mylony jest z bólem występującym w wypadku zawału mięśnia sercowego. 

Ból spowodowany zgagą może promieniować na tył gardła albo występować w dolnej części klatki piersiowej. W tylnej części gardła może pojawiać się także kwaśny smak. Jeżeli w gardle w okolicy krtani usytuowany jest kwas żołądkowy, może on spowodować trudności w przełykaniu, chrypkę albo kaszel. Jeśli będzie się on tam znajdował przez dłuższy czas, może uszkodzić szkliwo zębów. Objawy nierzadko ulegają pogorszeniu po spożyciu cięższych posiłków na leżąco albo w pozycji pochylonej do przodu. Osoby cierpiące na to schorzenie często przebudzają się w nocy z uwagi na pojawiającą się zgagę. 

Wśród najczęściej występujących objawów refluksu żoładkowo-przełykowego, które mogą towarzyszyć zgadze, należy wymienić: 

 • kwaśny smak w ustach,
 • zapalenie krtani i uporczywą chrypkę,
 • ból gardła,
 • ból brzucha w jego górnej części,
 • przewlekły suchy kaszel
 • trudności z przełykaniem. 

Dieta, jak i inne zmiany w stylu życia mogą załagodzić objawy zgagi u wielu pacjentów. Natomiast jeżeli objawy zgagi występują częściej, aniżeli 2 razy w ciągu tygodnia, trzeba koniecznie skontaktować się z lekarzem celem rozpoznania innych ewentualnych przyczyn choroby 

herbata z imbirem na zgagę
Fot. Herbata z imbirem na zgagę

Jak leczyć zgagę?

Domowe sposoby na zgagę to przede wszystkim zmiana stylu życia, w tym:

 • rzucenie palenia,
 • unikanie kofeiny i alkoholu,
 • unikanie spożywania posiłków przed snem,
 • spożywanie mniejszych porcji pokarmów, a do tego częściej. 

Leki na zgagę

Leki na zgagę to środki mające za zadanie zobojętnić kwas żołądkowy powstający przed snem albo po posiłku, jak również leki antyhistaminowe, które blokują histaminę (substancję chemiczną, która odpowiedzialna jest za pobudzanie komórek żołądkowych do produkowania kwasu), która działa na komórki mające za zadanie produkować kwas w żołądku. Zmniejszeniu ulega w ten sposób produkcji kwasu, co może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka występowania objawów. 

Zgaga – przyczyny choroby

Przyczyną powstawania zgagi będzie nazbyt duży przepływ treści żołądkowej, który powraca do przełyku. Kwaśna zawartość żołądka podrażnia nasz przełyk i jest przyczyną zgagi. Trzeba od razu zaznaczyć, iż domowe sposoby na zgagę będą skuteczne tylko wówczas, gdy ta dolegliwość występuje sporadycznie. Aby dowiedzieć się co na zgagę będzie najlepsze, należy uprzednio zapoznać się z jej przyczynami. Zgaga jest niczym innym jak sytuacją, w której kwas solny z żołądka cofa się do przełyku. Przełyk jest drażniony kwasem i pojawia się bolesne pieczenie. Nie jest to przyjemna dolegliwość, o czym świadczyć może jej nazwa łacińska. Z łaciny bowiem zgaga to ,,pyrosis”, która wywodzi się od słowa ,,pyros”, oznaczającego po prostu ogień.  

Wystąpienie zgagi jest również możliwie a przypadku niemowląt. Może się wydawać, iż występujący często u niemowląt refluks powoduje tak samo częste występowanie zgagi. Niemniej jednak u niemowląt występuje ona sporadycznie. 

aloes sposób na zgagę
Fot. Aloes jako sposób na zgagę?

Jeśli zgaga występuje od czasu do czasu, wówczas nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastosować domowe sposoby na zgagę. Jednakże, jeśli pojawią się ona w sposób systematyczny, wówczas domowy sposób na zgagę prawdopodobnie nie zadziała i konieczna stanie się wizyta u specjalisty.  

Zgaga a spożywane posiłki

Nie będzie chyba zaskoczeniem stwierdzenie, iż zgaga jest bezpośrednio związana ze spożywanymi pokarmami. To właśnie jedzenie i napoje mogą mieć wpływ na pojawienie się zgagi. 

Zastanawiając się, co na zgagę będzie odpowiednie, w pierwszej kolejności należy ograniczyć albo i nawet zupełnie odstawić pokarmy i napoje, takie jak:  

 • owoce cytrusowe,
 • smażone potrawy,
 • tłuste potrawy,
 • czekoladę,
 • soki owocowe, 
 • wszelakie napoje gazowane,
 • herbatę i kawę,
 • alkohol. 

Domowe sposoby na zgagę

Zgaga domowe sposoby to przede wszystkim naturalne produkty, które ograniczają ilość kwasu w żołądku i sprawiają, iż nasz przewód pokarmowy się uspokaja. 

Zgaga jak się pozbyć? – herbata z imbirem

Domowy sposób na zgagę to między innymi herbata imbirowy. Korzeń wymienionej rośliny pomaga w wielu spośród dolegliwości trawiennych i żołądkowych. Ten sposób na zgagę należy stosować na pół godziny przed planowanym posiłkiem.   

Niektóre osoby polecają także jako sposób na zgagę wypicie herbaty z cytryną, gdyż neutralizuje ona obecny w żołądku kwas solny. 

To jednakże nie wszystko. Inne rośliny również będą w stanie złagodzić ewentualną zgagę. Warto wypróbować kminek, kardamon, cynamon, czy koper włoski.  

Napary ziołowe

Także napary ziołowe są niezwykle skuteczne celem zwalczania zgagi. Możemy wypróbować te najbardziej popularne: dziurawiec, miętę albo rumianek. 

Żucie gumy

Przeprowadzone przez naukowców badania pokazały, iż żucie gumy przed i po posiłku przez pół godziny sprawia, iż zgaga znika. To dlatego, iż w czasie żucia zwiększa się produkcja śliny, która odpowiada za neutralizowanie kwasów w żołądku. Najlepiej będzie wybrać jednakże gumy bez dodatku cukru. 

guma do żucia na zgagę
fot. Guma do żucia na zgagę

Soda oczyszczona

Wiele osób uważa, iż na zgagę pomoże także soda oczyszczona. To sposób, który był praktykowany już przez naszych dziadków. Należy rozpuścić w szklance wody pół łyżeczki sody i wypić taką mieszankę – zneutralizuje ona kwasy żołądkowe. 

Nie należy jednakże przesadzać ze zbyt częstym stosowaniem tejże metody. Soda oczyszczona zawiera w składzie spore ilości soli, która może spowodować skutki uboczne, na przykład mdłości czy puchnięcie. 

Aloes

Aloes znany jest między innymi z działania przeciwzapalnego i może łagodzić także dolegliwości żołądkowe. Należy wypić pół szklanki soku aloesowego. 

Można go przygotować samodzielnie. Wystarczy ściąć kilka liści aloesu (najlepiej 2-3-letniego), dokładnie je wypłukać i odciąć kolce. Następnie trzeba je przekroić wzdłuż na pół i z pomocą łyżki wydrążyć z nich żel, który przełożymy do miseczki i dodamy sok z cytryny. Wszystkie te składniki należy dokładnie wymieszać i przelać do butelki. Możemy go przechowywać przez tydzień. Sok trzeba rozcieńczać z wodą. 

Migdały

Migdały usprawniają procesy trawienne i eliminują zgagę. Wystarczy po każdym posiłku zjeść niewielką ich ilość, uprzednio je prażąc. 

Sending
Ocena artykułu
5 (11 głosy)
Autor
Joanna Zak