Płyn do soczewek – jakie są jego funkcje?

access_time07.12.2022

Soczewki kontaktowe są chętnie wybieraną alternatywą dla okularów korekcyjnych. Ich najważniejszą zaletą jest wygoda użytkowania, ceniona zwłaszcza przez osoby uprawiające sporty. Rozwiązanie to ma wiele zalet, aczkolwiek przy nieprawidłowej pielęgnacji może przyczynić się do różnych problemów. Aby utrzymać soczewki w nienagannym stanie, niezbędne jest używanie do nich specjalnych płynów.

Płyn do soczewek kontaktowych – dlaczego jest tak ważnym produktem?

Niezależnie od ich rodzaju, na powierzchni soczewek gromadzą się liczne zanieczyszczenia z powietrza. Są to między innymi kurz, pyłki, drobnoustroje i pozostałe mikroskopijne zanieczyszczenia, których nie sposób zauważyć. Jest to normalne zjawisko, któremu nie można zapobiec. Codzienne zdejmowanie soczewek wiąże się z koniecznością ich dokładnego przemycia płynem, a następnie włożenia ich do pojemniczka z tymże preparatem. Soczewki pozostają w nim przez całą noc, co pozwala je perfekcyjne oczyścić ze wszelkich zanieczyszczeń.

Płyn do soczewek kontaktowych jest więc środkiem służącym do precyzyjnego mycia powierzchni szkieł ze wszelkich osadów, także tych białkowych tworzących się podczas użytkowania. Nieużywanie tego preparatu i nieprzykładanie wagi do stanu soczewek może skutkować pojawieniem się wielu dolegliwości, takich jak zapalenie spojówek. Płyn umożliwia nawet długotrwałe noszenie soczewek kontaktowych bez negatywnych skutków. Produkt ten zawiera często w sobie substancje regenerujące i nawilżające, które poprawiają stan oczu. Chcąc zachować narząd wzroku w zdrowiu, warto też stosować krople do oczu.

Rodzaje płynów do soczewek

Soczewki do oczu mogą być oczyszczane różnymi płynami, służącymi do ich dezynfekcji i pielęgnacji. Na rynku dostępne są dwa produkty tego typu, czyli wielofunkcyjny płyn dezynfekujący oraz oksydacyjne płyn do soczewek.

1. Wielofunkcyjne płyny dezynfekujące

Wielofunkcyjny płyn do soczewek zawiera w sobie substancję dezynfekującą wspieraną przez czynniki chelatujące i surfaktanty, które neutralizują osady białkowe, lipidowe i wszelkie inne zanieczyszczenia. Utrzymuje odpowiednie pH, a przy tym ma właściwości nawilżające. To preparat o uniwersalnym działaniu, które polega głównie na:

 • eliminacji zanieczyszczeń i złogów obecnych na soczewkach,
 • nawilżaniu soczewek,
 • pozbywaniu się chorobotwórczych drobnoustrojów,
 • przedłużaniu wysokiej jakości noszenia,
 • ochroną przed podrażnieniami,
 • zmniejszaniem ryzyka powstawania alergii,
 • ochronie soczewek i narządu wzroku,
 • zapewnienie wysokiego komfortu użytkowania soczewek kontaktowych                                                                                                                               2. Oksydacyjne płyny do soczewek

Polecane są głównie użytkownikom soczewek twardych bądź miękkich konwencjonalnych. Do dezynfekcji stosują nadtlenek wodoru o stężeniu 3%. Można je dodatkowo podzielić na jednostopniowe płyny do soczewek oraz dwustopniowe płyny do soczewek. Zaletą takiego środka jest przede wszystkim brak konserwantów w składzie. Z tego względu produkt ten polecany jest osobom wrażliwym na związki chemiczne i skłonnym do alergii. Oksydacyjny płyn do soczewek charakteryzuje się tym, że działa zarówno na powierzchni soczewek, jak i wewnątrz ich struktury. Wykazuje się też skutecznością w oczyszczaniu i dezynfekcji soczewek.

Producent określa jasno to, do jakich soczewek został opracowany jego preparat. Warto pamiętać, że płyny produkowane do pielęgnacji twardych soczewek kontaktowych, nie mogą być stosowane do usuwania osadu z soczewek miękkich.

Jaki płyn do soczewek wybrać?

Płyn do soczewek musi być dobrany pod ich rodzaj. Dostępne na rynku produkty różnią się swoim składem i funkcjami. Produkt musi odpowiadać wszelkim potrzebom swojego użytkowania. Przed dokonaniem zakupu, należy zastanowić się nad takimi kwestiami, jak:

 • Czy użytkowane soczewki są miękkie, czy twarde?
 • Czy ważniejsza jest skuteczność ich oczyszczania, czy jednak czas poświęcony na dbanie o nie?
 • Czy oczy są wrażliwe i skłonne do podrażnień? Wymagają specjalnej pielęgnacji?

Wybierając płyn czy krople do oczu najlepiej sięgać po produkty od znanych i cenionych marek. W przypadku oczu wrażliwych najlepszym wyborem będzie preparat oksydacyjny. 

Czy płyn do soczewek można zastąpić innym produktem?

Płyn do soczewek jest niezbędnym środkiem do ich pielęgnacji. Co jednak w przypadku kiedy niespodziewanie się skończy? W takiej sytuacji można zastosować jednorazowo sól fizjologiczną czy wodę gazowaną. Przydatne mogą okazać się też krople do oczu. Co ważne, krople do oczu  dobrze nawilżą oko po zastosowaniu innych płynów. Inne preparaty są jednak rozwiązaniem awaryjnym i nie mogą być wykorzystywane przez dłuższy czas.

Sending
Ocena artykułu
5 (12 głosy)
Autor
mgr inż. Anna Lewkowicz
Dietetyk