Domowe sposoby na biegunkę

access_time07.04.2020
domowe sposoby na biegunkę

Poznaj domowe sposoby na biegunkę, dzięki którym natychmiast poczujesz się lepiej.

Biegunka jest objawem podstawowej niewydolności organizmu związanej z jelitami lub żołądkiem. Podczas gdy znalezienie przyczyn biegunki może wiązać się z wieloma testami przeprowadzonymi w trakcie wizyt u lekarza, możemy pomóc sobie, łagodząc objawy biegunki za pośrednictwem naturalnych środków, które większość z nas zapewne znajdzie w domowym ekwipunku. Domowe sposoby na biegunkę skuteczne łagodzą podrażniony przewód pokarmowy. Gdy następnym razem wbiegniesz z wielkim impetem do łazienki i zaczniesz się zastanawiać nad tym, jakie sposoby na biegunkę będą w stanie ci pomóc, skorzystaj z poniższych, sprawdzonych porad.

Jeżeli chodzi o domowe sposoby na biegunke, nie możemy pominąć właściwości herbatek ziołowych.

Potrzebujesz szybkiej ulgi? Dowiedz się, co pić przy biegunce. Pamiętaj, że nie tylko rumianek na biegunkę będzie sprawdzoną metodą, która pozwoli odetchnąć twoim jelitom. Inne herbaty ziołowe są równie przydatne. Najskuteczniejsze z herbat, które pomogą nam przebrnąć przez ten nieprzyjemny stan to między innymi:

  • Wiąz czerwony
  • Pokrzywa
  • Mięta
  • Herbata cynamonowa
  • Czerwona malina

Oczywiście rumianek na biegunkę to klasyczny sposób, który także się sprawdzi. Pamiętajmy jednak o tym, że każdy z powyższych środków służy konkretnemu celowi, który reguluje pracę lub poprawia zdrowie układu trawiennego. Posiadanie jednego lub nawet wszystkich z produktów w postaci herbat w szafkach może nam pomóc na wypadek czarnej godziny. Na przykład śliska herbatka wiązkowa, jest niesamowitym środkiem naturalnego pochodzenia, który pomaga uspokoić nawet silne stany zapalne. Działa wyjątkowo kojąco na układ pokarmowy. Najlepszym sposobem jest popijanie tej herbaty profilaktycznie, jednak nie zaszkodzi spróbować, gdy znajdziemy się w nagłej potrzebie.

co pić przy biegunce ziołową herbatę
Fot. Ziołowa herbata na biegunkę

Domowe sposoby na rozwolnienie to wiele skutecznych możliwości działania

Połóż się w wygodnej pozycji i postaraj zrelaksować. Wiele osób zastanawia się co na biegunkę, pomaga najlepiej. Nie ma na to jednakowej odpowiedzi, ponieważ może być wiele czynników, które wpływają na stan zaognienia. Sama natura biegunki jest niezwykle bolesna, a domowe sposoby na rozwolnienie mogą być naprawdę różnorodne. Jednym z nich może być relaks. Postaraj się ułożyć na plecach i włożyć poduszkę pod kolana. Następnie umieść zawiniętą w ręcznik butelkę z gorącą wodą i połóż ją sobie w okolicach brzucha. Pomoże to załagodzić nacisk mięśni w organizmie, który przyczynia się do zaognienia stanu zapalnego wzmagającego potrzebę wypróżniania. Leżąc w tej pozycji, postaraj się wyregulować swój oddech. Weź kilka głębokich oddechów i delikatnie wypuść powietrze ustami. W ten sposób uspokoisz swój centralny układ nerwowy. Jak widać ciężko odpowiedzieć bezpośrednio na to, co na rozwolnienie pomoże nam najbardziej. Mimo wszystko w stanie kryzysu warto wypróbować wszystkie dostępne pod ręką metody, które mogłyby przynieść nam pozytywne rezultaty i odkryć, co na biegunke pomoże nam najbardziej.

Co pić przy biegunce? Popijaj naturalny bulion z kości lub mieszanki różnych warzyw.

Podobnie jak herbata, bulion jest kolejnym kojącym napojem, który możemy zaliczyć do skutecznych sposobów na biegunkę. W walce z biegunką domowe sposoby mogą często okazać się o wiele lepszą alternatywą od drogich leków. Warto mieć świadomość dotyczącą tego, że bulion kostny lub warzywny wykonany jest głównie z kolagenu i żelatyny, które pomagają odbudować i naprawić uszkodzone podczas stanu biegunki komórki w ciele. Jeśli części przewodu pokarmowego są uszkodzone (a jest to bardzo możliwe w przypadku silnej biegunki), bulion kostny może być prawdziwym remedium, które pomoże nam ukoić ból i zniwelować pogłębiający się stan zapalny.

Z kolei bulion warzywny oferuje ogromną ilość składników odżywczych dla naszego ciała. Jest to z całą pewnością jeden z najlepszych sposobów na biegunkę wśród wywarów, który możemy zaliczyć do domowych sposobów na rozwolnienie. Jeżeli nie wiesz co pić przy biegunce, duża ilość wygotowanych w bulionie warzyw pomoże nam uzupełnić utracone minerały i witaminy podczas stanu, który wywołuje biegunka. Domowe sposoby będą najlepszą opcją, jeżeli czujesz się na siłach. Najlepiej, gdy zrobisz domowy bulion ze świeżych składników. Jeżeli biegunka dała ci się we znaki, możesz poszukać gotowego bulionu instant w najbliższym sklepie spożywczym lub warzywnym.

rumianek na biegunkę
Fot. Rumianek na biegunkę

Co na biegunkę wpływa negatywnie?

Unikaj ciężkostrawnego nabiału, cukrów i dużych ilości mięsa w trakcie biegunki. Nie wiesz co na rozwolnienie może pomóc? Okazuje się, że zamiast spożywać określoną listę produktów, czasami lepiej zrobić sobie listę produktów, których nie będziemy w tym czasie spożywać. Te pokarmy są często do strawienia dla naszego organizmu, w wyniku czego mogą zwiększyć stan zapalny i podrażnienia przewodu pokarmowego. Powinniśmy zatem unikać tego rodzaju pożywienia, gdy zmagamy się z trudną do zwalczenia biegunką.

Warto wiedzieć o tym, że wielu z nas naturalnie wyczerpuje swoje enzymy niezbędne do trawienia pożywienia, gdy przestanie żywić się mlekiem z piersi. Zostajemy wówczas pozbawieni możliwości trawienia cukrów zwanych laktozą. W takim przypadku pokarmy oparte na zwierzęcym nabiale będą dla naszego organizmu trudnymi do przetrawienia. Oznacza to, że organizm może przez dłuższy czas je trawić lub po prostu nie być w stanie przetrawić ich w pełni, przez co o wiele szybciej opuszczą układ pokarmowy w niezmienionej formie, a to dodatkowo przyczyni się do podrażnienia całego układu pokarmowego nadwyrężonego przez stan biegunki.

Tłuszcz to kolejna grupa żywności, która wymaga dużych zasobów energii podczas trawienia. Pamiętajmy o tym, że niemal każde mięso ma wysoką zawartość tłuszczu. Jeżeli naszemu ciału brakuje zdolności do produkowania enzymu lipazy, który odpowiada za trawienie tłuszczu, może to również powodować kłopoty z przetrawienie tego składnika. Jeżeli sprawimy, że tłuste pokarmy będą przez dłuższy czas siedzieć w naszym układzie pokarmowym, z całą pewnością przyczynią się do zwiększenia intensywności biegunki, dlatego też powinniśmy w tym czasie całkowicie z nich zrezygnować.

Ostatnim pożywieniem, którego musimy unikać to pokarm o wysokiej zawartości cukru w niskiej gramaturze. Pożywienie, które składa się głównie z cukru, zazwyczaj posiada go w przetworzonej formie, która podrażnia nasz układ pokarmowy. Przetrawienie wysoko przetworzonego cukru stawia nasz organizm w stan gotowości, który zmusza go do spożytkowania dużej ilości energii w celu rozłożenia dostarczonego do ciała cukru. Jeżeli wprowadzimy nasz organizm do takiego stanu podczas kłopotów z wypróżnianiem się, możemy być pewni, co do tego, że je zwiększymy.

co na biegunkę
Fot. Papier toaletowy

Co na rozwolnienie? Wykorzystaj niezawodne sposoby na biegunkę i powoli zwiększaj podaż błonnika w pokarmach

Dawniej błonnik był postrzegany jako wróg zdrowego odżywiania. Okazuje się jednak, że najnowsze badania prowadzone nad zdrowym odżywianiem wykazały, że błonnik pokarmowy ma ogromną ilość zalet. Błonnik nie tylko pomaga usunąć toksyny i odpady, które zalegają w naszych jelitach, ale także służy jako pokarm dla flory probiotycznej. Oznacza to, że pomaga podtrzymać zdrowe bakterie znajdujące się w naszych jelitach przy życiu, dzięki czemu będą one w stanie wyregulować stan zapalny zaogniający nieprzyjemne skutki biegunki.

Na początek, gdy biegunka wymknie się spod kontroli, zacznij powoli zwiększać ilość spożywanego błonnika, aby przyzwyczaić swój system trawienny do tej grupy pokarmów. Nie staraj się spożywać go zbyt dużo na raz, szczególnie w przypadku, gdy błonnik nie jest zbyt dużą częścią twojej dotychczasowej diety. Może to doprowadzić do odwrotnego efektu i pogorszyć sytuacje.

Dobrym domowym sposobem na biegunkę będzie wykorzystanie pokarmu, którym jest siemię lniane. Wymieszaj jedną łyżkę zmielonego siemienia lnianego z jedną szklanką gorącej wody, aby uzyskać napój w postaci herbaty. Do tego rodzaju kuracji, możesz dodać zielone warzywa.

Jeżeli szukasz żywności o wysokiej zawartości błonnika, staraj się celować głównie w świeże warzywa i owoce. Jest to jeden z najprostszych sposobów na dostarczenie dużej ilości błonnika dla organizmu za pośrednictwem domowych sposobów.

Nie wiesz co na biegunkę? Zaprzyjaźnij się z probiotykami

Pożyteczne bakterie zamieszkujące nasz układ trawienny są w stanie wyregulować kłopoty związane z wypróżnianiem. Pamiętaj o tym, że poziom tych bakterii spada wraz z zażywaniem antybiotyków, wraz z brakiem błonnika w diecie i starzeniem się. Staraj się spożywać suplementy i jogurt bogate w bakterie budujące florę jelitową, a twoje wnętrzności z całą pewnością ci za to podziękują w przyszłości.

Sending
Ocena artykułu
5 (8 głosy)
Autor
Joanna Zak