Co wchodzi w skład wyposażenia gabinetu lekarskiego?

access_time05.01.2022
Co wchodzi w skład wyposażenia gabinetu lekarskiego?

Wyposażenie gabinetu lekarskiego pełni trzy ogromnie ważne funkcje. Po pierwsze, umożliwia lekarzowi wydajną i ergonomiczną pracę, w której nie musi tracić czasu na poszukiwania zagubionych narzędzi. Po drugie, dba o zdrowie medyka, przede wszystkim chroniąc jego kręgosłup i mięśnie pleców przed nadmiernym obciążeniem i zmęczeniem. Po trzecie, wyposażenie gabinetu stanowi wizytówkę lekarza, tworzy atmosferę, dzięki której pacjenci czują, że mogą zaufać specjaliście i że będą chcieli wrócić do niego przy pojawieniu się kolejnego problemu.

Podstawowe umeblowanie gabinetu lekarskiego

Podstawowe wyposażenie gabinetu lekarskiego obejmuje meble, z których specjalista będzie korzystał na co dzień. Muszą one odznaczać się funkcjonalnością i trwałością, a także zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusów i bakterii. 

W jaki sposób możemy uzyskać pewność, że zakupione meble medyczne nas nie zawiodą? Z dużą uwagą należy przyjrzeć się, czy wybrane sprzęty posiadają odpowiednie certyfikaty. Dla wyposażenia gabinetów lekarskich największe znaczenie ma spełnienie nomy ISO 13485:2016, która wyznacza standardy dla całego procesu powstawania mebli. 

Biurko lekarskie

Biurko lekarskie stanowi zazwyczaj centrum gabinetu. Powinno mieć odpowiednio obszerny blat, by pomieścić monitor i klawiaturę komputera oraz dokumentację medyczną, wciąż pozostawiając niezbędną przestrzeń do wypisywania notatek i recept. Wyposażenie biurka w szuflady pomoże zorganizować i uporządkować miejsce pracy lekarza. Jest także świetnym sposobem na ukrycie poufnych dokumentów przed niepowołanym wzrokiem.

Taboret lekarski

Taboret lekarski jest wielofunkcyjnym i uniwersalnym urządzeniem. Jego najważniejszym zadaniem jest zapewnienie lekarzowi wygody i złagodzenie dolegliwości bólowych w dolnym odcinku kręgosłupa, jakie mogą się pojawić po całym dniu pracy w pozycji siedzącej. Taboret powinien mieć kółka jezdne i obracać się wokół własnej osi, by lekarz nie musiał wstawać z siedziska w celu sięgnięcia po narzędzie. 

Ważną cechą taboretu jest możliwość regulacji wysokości, dzięki której lekarz nie będzie musiał w trakcie badania niewygodnie nachylać się nad pacjentem. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule https://www.meble-medyczne.pl/taboret-regulowany-i-jego-znaczenie-w-branzy-medycznej/.

Taboret MEDICA SPS

Parawan lekarski

Duża ilość badań zakłada konieczność rozebrania się przez pacjenta. Tego typu sytuacje mogą wiązać się z uczuciem dyskomfortu, dlatego warto zapewnić pacjentowi prywatną przestrzeń, w której będzie mógł przygotować się do badania. W wydzielaniu takiego miejsca zdecydowanie najlepiej sprawdzą się parawany lekarskie. Ich kolorowe ekrany mogą dodatkowo ożywić wnętrze gabinetu.

Stolik zabiegowy

Stolik zabiegowy, nazywany również stolikiem chirurgicznym, to mebel, dzięki któremu najważniejsze narzędzia będą zawsze pod ręką lekarza. Dzięki kółkom jezdnym może on swobodnie poruszać się po gabinecie a zakrzywione krańce blatu gwarantują, że żaden przedmiot nie zsunie się i nie spadnie na podłogę. Stoliki chirurgiczne mają często dwa poziomu blatu, co umożliwia wygodną organizację narzędzi i na przykład dzielenie je na zużyte i zdezynfekowane.

Ponieważ sam stolik zabiegowy często będzie podlegał dezynfekcji, warto zainwestować w model wykonany ze stali nierdzewnej, która nie straci połysku w kontakcie ze środkami chemicznymi.

Stolik zabiegowy z pojemnikami

Szafki medyczne

Szafki medyczne służą do przechowywania leków, środków odkażających i dezynfekcyjnych oraz innych substancji, które nie powinny pozostawać w zasięgu niepowołanych rąk. Są niezwykle ważnym elementem miejsca pracy lekarza, ponieważ pomagają utrzymywać porządek w gabinecie i wywołują u pacjenta wrażenie sterylności i profesjonalizmu.

Możemy wyróżnić wiszące szafki medyczne zamykane najczęściej na prosty zatrzask z magnesem i szafki stojące, których blat zapewnia dodatkową przestrzeń roboczą. Dobrym pomysłem jest oznakowanie ich zawartości za pomocą dyskretnych oznaczeń. Specjalnym rodzajem szafki jest szafka na kartoteki ułatwiająca przechowywanie obszernej dokumentacji. W szczególny sposób przydaje się ona na recepcji placówki medycznej.

Gdzie można zakupić sprzęt na wyposażenie gabinetu lekarskiego?

Firma U.B.M-Meble Medyczne od dwudziestu jeden lat prowadzi produkcję i sprzedaż jakościowych mebli lekarskich. W swoich działaniach kieruje się zarówno wytycznymi Głównego Inspektoratu Sanitarnego, jak i zasadami ergonomii oraz eleganckiego wzornictwa. Firma U.B.M-Meble Medyczne ma świadomość ogromnego wpływu, jaki medyczne wyroby meblarskie mają na zdrowie, dobre samopoczucie i komfort pracy korzystających z nich osób.

W jej ofercie, dostępnej na stronie meble-medyczne.pl, znajdziesz fotele zabiegowe, łóżka szpitalne, taborety lekarskie, asystory stomatologiczne, stoły do rehabilitacji, stanowiska laryngologiczne, wagi i wiele innych przydatnych sprzętów.

Sending
Ocena artykułu
5 (15 głosy)
Autor
Marcin Pityński
Zdrowy duch!