Lekarz medycyny rodzinnej: czym się zajmuje? Jak go wybrać?

access_time26.04.2022
Lekarz medycyny rodzinnej: czym się zajmuje? Jak go wybrać?

Lekarz medycyny rodzinnej ma za zadanie otoczyć opieką medyczną dzieci i dorosłych, dbając o kompleksowe leczenie wszystkich członków rodziny. Zajmuje się przede wszystkim profilaktyką chorób oraz promowaniem zdrowego trybu życia. Podobnie jak internista jest lekarzem pierwszego kontaktu. Zakres ich kompetencji jest jednak inny.

Internista i lekarz medycy rodzinnej – czym różnią się od siebie te specjalizacje

Lekarz internista jest specjalistą od chorób wewnętrznych. Mając całościową wiedzę na temat organizmu ludzkiego diagnozuje choroby, których źródłem są problemy z funkcjonowaniem naszych układów wewnętrznych. Jego zadaniem jest postawienie diagnozy i wypisanie recepty z lekami. W przypadku konieczności dalszego leczenia specjalistycznego kieruje pacjenta do odpowiedniej poradni. Internista skupia się na leczeniu osób dorosłych.

Lekarz medycyny rodzinnej może także zajmować się małymi pacjentami. W zakres jego kompetencji wchodzą zagadanie z pediatrii, geriatrii, ginekologii, małej chirurgii a także interny. Specjalizacja medycyny rodzinnej trwa cztery lata, które poprzedza trzynastomiesięczny staż podyplomowy po ukończeniu sześcioletnich studiów medycznych. Lekarz rodzinny zajmuje się często występującymi w populacji dolegliwościami, może także kierować swoich pacjentów do specjalistów oraz udzielać swoim pacjentom porad z zakresu profilaktyki, ćwiczeń oraz diety. Lekarze tej specjalności mogą przepisywać leki oraz stosować szczepienia.

Lekarz rodzinny zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób, które nie wymagają leczenia specjalistycznego. Jeśli pacjenta męczy kaszel, gorączka, ból głowy lub brzucha, dokuczają zaparcia lub duszności to lekarz rodzinny będzie odpowiednim wyborem. Medyk może skierować pacjenta na dodatkowe badania, które ułatwią mu postawienie diagnozy. Mogą to być skierowania na badania laboratoryjne krwi, badanie moczu i kału, RTG klatki piersiowej lub USG jamy brzusznej. W Warszawie wiele nawet średniej wielkości lokalnych przychodni dysponuje szeroką grupą lekarzy medycyny rodzinnej – wiedać do na przykładzie takiej przychodni z warszawskiego Zacisza TUTAJ. Bardzo duże placówki umiejscowione w centrach największych miast mają na ogół kilkunastu a nawet kilkudzesięciu lekarzy medycyny rodzinnej.

Medycyna rodzinna – jak wybrać dobrego lekarza

Wybór lekarza medycy rodzinnej jest identyczną procedurą jak wybór lekarza podstawowej opieki zdrowotnej(POZ), zwanego także lekarzem pierwszego kontaktu. Wynika to z tego, że lekarz POZ to określenie funkcji jaką pełnie każdy medyk pracujący w Podstawowej Opiece zaś lekarz rodzinny to specjalista, który podobnie jak internista, pediatra czy chirurg zdobył uprawnienia o pracy w tego typu placówkach. Najczęściej funkcje tę pełni internista lub lekarz rodzinny, których różnice w specjalizacji opisaliśmy wcześniej. Więcej o tych różnicach można dowiedzieć się w tym artykule: http://www.informed.com.pl/main/Medycyna-rodzinna-prywatnie-czy-na-NFZ-a-1215.html

Wybór lekarza POZ polega na złożeniu deklaracji (pisemnego oświadczenia woli) w dowolnej placówce medycznej, która posiada kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Deklaracje takie można składać coraz częściej także online.

Przy wyborze lekarza medycyny rodzinnej warto zwrócić uwagę na takie cechy jak rozległa wiedza medyczna, empatia, dbałość o szczegóły czy umiejętność krytycznego myślenia i wyciągania wniosków z trafnych obserwacji. Składając deklarację w wybranej placówce koniecznie zwróć uwagę na jej lokalizację, gdyż nie tylko ty musisz szybko do niej dotrzeć, ale także równie szybko lekarz powinien przyjechać do Ciebie, gdy konieczna jest wizyta domowa. W przypadku lekarza rodzinnego specyfiką jego pracy jest nie tylko udzielanie porad w przychodni, ale także pomoc telefoniczna oraz odwiedzanie pacjentów w domu.

Godziny przyjęć lekarza rodzinnego też są ważne

Sprawdź także w jakich godzinach pracuje lekarz rodzinny. Problemy zdrowiem często pojawiają się niespodziewanie i dlatego warto wybrać lekarza rodzinnego, którego gabinet w danej placówce otwarty jest kilka razy w tygodniu i funkcjonuje w ramach przychodni oferującej dostęp do wielu usług medycznych. To ważne, bo daje dostęp do szybkiej diagnostyki jeśli lekarz rodzinny skieruje pacjenta na dalsze specjalistyczne leczenie.

Na koniec warto sprawdzić opinię, jaką cieszy się lekarz rodzinny wśród pacjentów placówki lub wśród zbierających opinie o medykach platformach internetowych. Należy jednak podchodzić do nich z pewną rezerwą, jako subiektywnych odczuć, często skrajnych, co może utrudniać wyrobienie sobie na ich podstawie właściwego osądu.

Sending
Ocena artykułu
5 (16 głosy)
Autor
Marcin Pityński
Zdrowy duch!