Chirurgia stomatologiczna – jakie zabiegi obejmuje?

access_time24.05.2023

Chirurgia stomatologiczna jest specjalizacją w dziedzinie stomatologii, która skupia się na zabiegach chirurgicznych w obrębie jamy ustnej i obszarów przyległych. Ta dziedzina jest niezwykle szeroka i obejmuje wiele różnych procedur, od rutynowych ekstrakcji zębów do skomplikowanych operacji rekonstrukcyjnych. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej.

Ekstrakcja zębów

Jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów jest ekstrakcja zęba, czyli jego usunięcie. Zazwyczaj jest to konieczne, gdy ząb jest zbyt zniszczony, aby go uratować, lub kiedy jest niedostatecznie miejsca dla wszystkich zębów w jamie ustnej, jak to często ma miejsce przy zębach mądrości.

Chirurgia implantologiczna

Chirurgia implantologiczna to proces umieszczania implantów zębowych, czyli tytanowych śrub, które służą jako zastępcze korzenie zębów. Implanty te mogą służyć jako podstawa dla koron, mostów czy protez, oferując trwałe i estetycznie atrakcyjne rozwiązanie dla pacjentów z brakującymi zębami.

Chirurgia periodontologiczna

Chirurgia periodontologiczna koncentruje się na leczeniu chorób dziąseł i struktur wsparcia zębów. Może to obejmować skalowanie i root planing (głębokie czyszczenie korzeni zębów), a także bardziej zaawansowane procedury, takie jak operacje na dziąsłach, regenerację kości i przeszczepianie tkanek.

Chirurgia endodontyczna

Chirurgia endodontyczna obejmuje zabiegi na wnętrzu zęba. Najbardziej znanym zabiegiem endodontycznym jest leczenie kanałowe, ale inne procedury mogą obejmować apikotomię (usunięcie szczytu korzenia zęba) i hemisekcję (podział zęba na dwie części).

Chirurgia szczękowo-twarzowa

Chirurgia szczękowo-twarzowa jest niezwykle specjalistyczną dziedziną, która wymaga dodatkowego, wieloletniego szkolenia po ukończeniu studiów stomatologicznych. Chirurdzy szczękowo-twarzowi pracują na pograniczu medycyny i stomatologii, łącząc w swojej pracy elementy chirurgii, ortodoncji, radiologii, patologii oraz anestezjologii.

Zakres operacji wykonywanych przez chirurgów szczękowo-twarzowych jest bardzo szeroki. Może obejmować m.in. leczenie złamań szczęki i twarzoczaszki, operacje związane z usunięciem nowotworów w obrębie jamy ustnej, korekcję wad zgryzu czy zabiegi plastyczne twarzy. Chirurgia szczękowo-twarzowa zajmuje się także leczeniem zespołów wad wrodzonych, takich jak rozszczep podniebienia.

s54bfw81ngrbX5b.jpg

Właśnie dlatego, aby stać się chirurgiem szczękowo-twarzowym, konieczne jest nie tylko ukończenie studiów stomatologicznych, ale również dodatkowe szkolenie i specjalizacja w tej dziedzinie. To pozwala chirurgom szczękowo-twarzowym nabyć niezbędne umiejętności i wiedzę do przeprowadzania skomplikowanych procedur chirurgicznych, które mogą mieć znaczący wpływ na jakość życia pacjentów.

Podsumowanie

Chirurgia stomatologiczna to niezwykle ważna dziedzina stomatologii, która oferuje szereg rozwiązań dla różnorodnych problemów związanych ze zdrowiem jamy ustnej. Bez względu na to, czy potrzebujesz ekstrakcji zęba, implantu, czy skomplikowanej operacji rekonstrukcyjnej, chirurgia stomatologiczna ma do zaoferowania właściwy zabieg. Zawsze pamiętaj, że kluczowym elementem jest konsultacja z wykwalifikowanym chirurgiem stomatologicznym, który może doradzić Ci najlepszą ścieżkę leczenia dla Twojego indywidualnego przypadku.

Sending
Ocena artykułu
5 (18 głosy)
Autor
mgr inż. Anna Lewkowicz
Dietetyk