Kiedy powinno się odwiedzić ośrodek odwykowy?

access_time24.12.2021

Zwykle alkoholicy twierdzą, że mają picie pod kontrolą, jednak najczęściej oszukują w ten sposób sami siebie. Większość nałogowców nie potrafi funkcjonować bez sięgania po alkohol zanim nie zgłosi się po profesjonalną pomoc. Jakie oznaki wskazują, że przyjaciel lub członek rodziny powinien odwiedzić ośrodek odwykowy?

Objawy alkoholizmu

Pierwsze objawy alkoholizmu łatwo przeoczyć. Początkowo nałogowiec pije coraz więcej, lecz wciąż dobrze radzi sobie z pracą zawodową i wykonywaniem codziennych obowiązków. Z czasem, gdy rodzina i znajomi zauważają, że pije zbyt dużo, zaczyna sięgać po mocne trunki w ukryciu. Jest to jeden z sygnałów, że nałóg wymyka się spod kontroli.

Po pewnym czasie tolerancja alkoholu wzrasta, dlatego osoba uzależniona wypija jego coraz większe ilości. Alkoholik wpada w ciągi, w czasie których nie trzeźwieje przez kilka dni bądź tygodni. W trakcie ciągów zaniedbuje pracę, rodzinę i znajomych, przez co jego pozycja zawodowa i sytuacja rodzinna są poważnie zagrożone. Jest to ostatni moment, by alkoholik odwiedził ośrodek odwykowy zanim zniszczy całe swoje życie.

Skuteczna terapia alkoholizmu

W zależności od tego, w jakim stanie alkoholik trafia do ośrodka, ustalany jest czas trwania pobytu w placówce oraz sposób leczenia. Pacjenci, którzy na leczenie zostali skierowani w trakcie ciągu alkoholowego, na początek potrzebują detoksu. Odtrucie organizmu polega na usunięciu alkoholu z krwi oraz podaniu leków, które uzupełnią utracone minerały. Leki chronią również przed pojawieniem się objawów nagłej abstynencji, np. delirium, psychozy i ataków padaczki alkoholowej. Dzięki temu organizm alkoholika jest skutecznie i bezboleśnie odtruwany, co pozwala przejść do kolejnych etapów leczenia.

Ze względu na wyższą skuteczność terapii u pacjentów przebywających w ośrodku, zaleca się, by alkoholik na czas leczenia zamieszkał w placówce. Codzienne spotkania z terapeutami uczą nowych schematów myślowych i pomagają rozwiązać przyczyny sięgania po alkohol. Dzięki temu osoba uzależniona poznaje lepiej sama siebie i zwiększa swoją motywację do trwania w trzeźwości.

Podczas pobytu alkoholika w ośrodku odwykowym na terapię powinni zgłosić się również jego bliscy. Rodzina powinna poddać się psychoterapii ze względu na zjawisko współuzależnienia. Bez fachowej pomocy najbliżsi nałogowca mogą nieświadomie przyczynić się do jego dalszego trwania w alkoholizmie. Terapia dla całej rodziny pomoże ograniczyć takie ryzyko.

Sending
Ocena artykułu
5 (8 głosy)
Autor
Marcin Pityński
Zdrowy duch!