11 tydzień ciąży – objawy, dolegliwości, rozwój dziecka

access_time23.04.2020
11 tydzień ciąży

Pierwszy trymestr kończy się w 11 tygodniu ciąży od poczęcia, nieprzyjemne objawy adaptacji psychicznej i fizycznej ustępują, a na ich miejsce pojawia się spokój i pewność siebie. 11 tydzień ciąży to 3 miesiąc, w tym czasie zarodek przeszedł długą drogę, pokonując wiele przeszkód i staje się płodem.

11 tydzień ciąży objawy

11 tydzień ciąży zajmuje ważne miejsce w kalendarzu ciążowym kobiety, ponieważ od tego czasu jej samopoczucie znacznie się poprawia. Najważniejszą i zachęcającą wiadomością dla przyszłych matek jest zanikanie oznak wczesnej ciąży: nudności występują znacznie rzadziej, apetyt rośnie.Tymczasem słabość i senność z pierwszych tygodni ciąży mogą się utrzymywać, ponieważ tło hormonalne nadal się zmienia, a szybki rozwój płodu, który występuje w macicy, odbiera matce wiele siły i zasobów wewnętrznych.

W 11 tygodniu ciąży objawy w postaci drażliwości i gwałtownych zmian nastroju znikają. Do głównych objawów można zaliczyć ciemną linię na brzuchu, uważa się, że wiąże się to ze zmianami hormonalnymi. Najczęściej ta linia znika po porodzie. Gruczoły sutkowe powiększają się, skóra wokół sutków może ciemnieć. Kobieta zaczyna się bardziej pocić i częściej odwiedza toaletę: potrzeba oddawania moczu staje się częstsza.

11 tydzień ciąży objawy
Fot. Jakie objawy pojawiają się w 11 tygodniu ciąży ?

Rozwijająca się ciąża objawy w 11 tygodniu daje w dolnej części macicy, która przemieszcza się nieco powyżej górnej krawędzi stawu łonowego i można ją już wyczuć przez przednią ścianę brzucha. Ale zwykle rozmiar brzucha nie zmienia się tak bardzo, aby ciąża była widoczna. W 11 tygodniu ciąży przyszłe matki mogą poczuć przypływ siły, chęć powrotu do normalnego trybu życia. Jest to normalne i nie należy ograniczać chęci do aktywności fizycznej.

Czasami po posiłku przyszła matka ma uczucie pieczenia za mostkiem – zgaga. W takim przypadku zalecane są częste posiłki w małych porcjach. Zwiększone stężenie hormonu hCG w organizmie często powoduje zwiększone wydzielanie śliny, a dziąsła stają się wrażliwe, dlatego należy zmienić szczoteczkę na miękką. Z powodu hormonów poziom libido jest nadal bardzo niski.

11 tydzień ciąży – co dzieje się z dzieckiem?

Od 11 tygodnia ciąży dziecko zaczyna aktywnie rosnąć i rozwija się w przyspieszonym tempie do 22 tygodni. W ciągu 11 tygodni ciąży kości szkieletu są aktywnie wydłużane, dziecko staje się bardziej harmonijne, ponieważ teraz jego ciało przewyższa wielkość głowy. Palce tworzą się na rękach i nogach dziecka. Jego serce jest już w pełni ukształtowane i ciężko pracuje.Tkanka mięśniowa rozwija się intensywnie, dzięki czemu dziecko zaczyna aktywnie się poruszać. Jest jeszcze zbyt małe, aby jego matka wyczuła te ruchy. W 11 tygodniu ciąży waga dziecka to 8 gramów i długość około 5/6 cm, jego wielkość można porównać do moreli.

Skóra dziecka jest bardzo cienka i wrażliwa, przez nią widoczne są naczynia krwionośne i narządy dziecka. W 11 tygodniu ciąży zęby mleczne są już uformowane, rozwija się tarczyca, a trzustka zaczyna wytwarzać insulinę. Rozwija się ośrodkowy i obwodowy układ nerwowy, w korze mózgowej powstają zwoje. Od 11 tygodnia ciąży płód zaczyna jeść przez łożysko, przygotowując się w ten sposób do niezależnego życia poza macicą matki.

Po 11 tygodniach ciąży tworzą się narządy płciowe: chłopcy mają już jądra, a dziewczynki jajniki. Doświadczony specjalista podczas badania USG może sugerować płeć dziecka, ale to założenie może nie być dokładne. Mózg szybko się rozwija, jest teraz odpowiedzialny za koordynację ruchów, teraz płód może przewrócić się w brzuchu, odepchnąć się od ścian macicy. Ciąża 11 tydzień, oznacza również, że płód ma szyję, może już odwrócić głowę. Komórki krwi tworzą się, podczas gdy są to tylko krwinki czerwone. Powstają także struny głosowe.

11 tydzień ciąży dolegliwości odczuwane przez kobietę

Najważniejszą rzeczą, którą większość kobiet zauważa w tym czasie, jest spokój i wygoda, których często brakuje na początku ciąży. Jednak w 11 tygodniu ciąży można doświadczyć nowych wrażeń, niestety nie zawsze przyjemnych:

  • Przekrwienie błony śluzowej nosa jest częstym towarzyszem ciąży. Wynika to z faktu, że błony śluzowe matki są zbyt aktywne, a naczynia są rozszerzone z powodu zwiększonej objętości krwi w organizmie.
  • Swędzenie skóry. Jedna piąta wszystkich kobiet w ciąży w 11 tygodniu narzeka na swędzenie, które przeszkadza w różnych momentach. Można je ograniczyć za pomocą leków przeciwhistaminowych lub płynów mentolowych. Jednak zawsze wymagana jest konsultacja ginekologiczna.
  • Zaparcia. 11 tydzień ciąży to dolegliwości w postaci zaparć występują z powodu progesteronu hormonu ciążowego. Wiele kobiet boryka się z problemami w przewodzie pokarmowym. Lekarze zalecają w takich przypadkach dodawanie do diety produktów o działaniu przeczyszczającym, takich jak buraki.
  • Skurcze i obrzęki nóg. Z powodu braku wapnia i niskiej aktywności fizycznej kobiety w 11 tygodniu ciąży często napotykają takie problemy. Niestety uczucia te mogą towarzyszyć kobiecie do końca ciąży.
  • Pojawienie się hemoroidów. To ten czynnik może powodować ból w odbycie. Powodem tego jest częste zaparcia.
  • Tkliwość piersi może nadal przeszkadzać, a siara czasami zaczyna się ujawniać.
11 tydzień ciąży rozwój dziecka
Fot. 11 tydzień ciąży a rozwój dziecka

11 tydzień ciąży dolegliwości normalne i niepokojące

  • Ból brzucha. W 11 tygodniu ciąży dolegliwości te są dość częstym objawem. Najczęściej to bóle ciągnące, które są związane ze wzrostem macicy i zmianą jej pozycji w ciele kobiety. Łatwo je odróżnić, ponieważ są niespójne i nie zakłócają codziennych czynności kobiety. Czasami podczas ciąży objawy w 11 tygodniu pojawia się, jako ból brzucha z powodu problemów z przewodem pokarmowym. Te same zaparcia i wzdęcia mogą powodować nieprzyjemne odczucia dla ciężarnej kobiety. Kolejną rzeczą jest silny ból brzucha, który nie ustępuje po odpoczynku. Może oznaczać poważne problemy, aż do poronienia, zwłaszcza, jeśli towarzyszą inne znaki ostrzegawcze, takie jak plamienie.
  • Brązowa wydzielina z pochwy. Normalne wydzieliny z pochwy w czasie ciąży to: biały lub przezroczysty śluz, zwykle bezwonny (możliwy jest lekki kwaśny zapach), konsystencją przypominający surowe białko jaja. Każda wydzielina o nieprzyjemnym zapachu, nietypowym kolorze, na przykład brązowawe, ze swędzeniem i pieczeniem w kroczu, powinno być powodem zgłoszenia się do ginekologa. Takie objawy w 11 tygodniu ciąży mogą oznaczać wszystko, od infekcji lub oderwania łożyska, guzów lub urazów do początku poronienia. Najważniejsze jest, aby pamiętać, że ciąża to magiczny czas, który szybko się kończy. Trzeba dbać o siebie, prawidłowo się odżywiać, spacerować na świeżym powietrzu, obserwować pojawiające się symptomy.  

Co pokażą ultradźwięki USG w rozwoju płodu?

W 11 tygodniu ciąży przyszła matka może zostać wysłana na badania przesiewowe, na które składają się badania ultrasonograficzne i badania krwi pod kątem biochemii. Ta procedura jest konieczna do badania płodu i przewidywania jego wzrostu. Badanie ultrasonograficzne płodu w 11 tygodniu ciąży pozwala ocenić wielkość dziecka, szczególnie rozwój narządów i części ciała, szkieletu. Głównym zadaniem procedury jest potwierdzenie poprawności tych procesów i reakcji organizmu matki. Pozwala podejrzewać możliwość odchyleń.

Sending
Ocena artykułu
5 (5 głosy)
Autor
Joanna Zak