8 tydzień ciąży – co się dzieje z mamą i dzieckiem

access_time21.04.2020
8 tydzień ciąży

W ciąży, 8 tydzień to czas, w którym dziecko rozwija się w bardzo szybkim tempie. Pomimo tego, że macica staje się powiększona i dokładnie wyczuwalna, to rozmiar Twojego brzucha nie rzuca się jeszcze w oczy.  W ósmym tygodniu mogą Ci towarzyszyć klasyczne dolegliwości ciążowe, zmęczenie i senność. Coraz bardziej stajesz się świadoma zmian, zachodzących w Twoim ciele. Ciąża to stan wyjątkowy i tak powinnaś się czuć. Dziecko w Twoim brzuchu przechodzi niesamowitą metamorfozę w zatrważającym tempie.

8 tydzień ciąży – który to miesiąc?

Ósmy tydzień, to koniec drugiego miesiąca ciąży. Nadal trwa pierwszy trymestr, który potrwa jeszcze miesiąc. Ten okres jest szczególnie ważny zarówno dla kobiety jak i dla rozwijającego się dziecka. Maluszek w tym czasie ma 6 tygodni, jest mikroskopijny, ale… jego kości nabierają twardości, kształtuje się tęczówka, tworzą się połączenia nerwowe i miliony neuronów. Dziecko w tym czasie jest wrażliwe na Twoje ruchy.

Pamiętaj!- 8 tydzień ciąży to czas, w którym powinnaś wybrać się do ginekologa, (jeżeli jeszcze tego nie zrobiłaś). Regularnie i prawidłowo prowadzona ciąża przez wykwalifikowanego i doświadczonego lekarza, uchroni Cię od wszelkich powikłań.

8 tydzień ciąży – objawy

Na tym etapie ciąży, może doskwierać Ci wiele dolegliwości, których dotąd nie odczuwałaś. W czasie ciąży organizm kobiety przechodzi ogromną rewolucję. Hormony buzują, huśtawka nastrojów, senność, zmęczenie to tylko nieliczne objawy, które mogą Ci towarzyszyć w czasie oczekiwania na potomstwo. Pomimo tego, że ciąża jest szlachetnym okresem w życiu kobiety, to wiąże się z wieloma dolegliwościami, które nie należą do najbardziej komfortowych.

8 tydzień ciąży objawy
Fot. Objawy ciąży warto konsultować z lekarzem

W ósmym tygodniu ciąży następuje rozwój gruczołów mlecznych, dlatego też Twoje piersi mogą być nieco nabrzmiałe i obolałe. W tym okresie występuje również delikatny ból w dole brzucha, jest on spowodowany rozciąganiem się mięśni macicy. Nie jest on niebezpieczny, gdy towarzyszy mu uczucie „rozciągania”, jeżeli jest on silny i pojawiło się plamienie, koniecznie poinformuj o tym swojego lekarza prowadzącego (nie musi to być oznaką czegoś groźnego, warto jednak sprawdzić).

Ciążowe objawy w ósmym tygodniu mogą być różne, wiele kobiet skarży się między innymi na:

 • uciążliwe wzdęcia,
 • zgagę i niestrawność,
 • mdłości,
 • wymioty,
 • senność,
 • zmęczenie
 • ślinotok – nadmierne wydzielanie śliny
 • lekkie zawroty głowy (sporadyczne),
 • zachcianki
 • huśtawka emocjonalna

Do częstych, mało przyjemnych dolegliwości ciążowych, należy osłabiona odporność miejsc intymnych. Flora bakteryjna w czasie ciąży jest słabsza i nie trudno o złapanie infekcji grzybiczej lub bakteryjnej. Dlatego ważne jest przestrzeganie zasad higieny oraz ograniczyć wizyty na basenie czy w publicznych toaletach.

Dobrą wiadomością jest, że dolegliwości w ciąży mijają. Nie trwają one przez cały jej okres, a zdarza się tak, że niektóre kobiety w ogóle ich nie odczuwają. Aby uniknąć ich wystąpienia, lub w znacznym stopniu je zminimalizować, należy dbać o swoją dietę. Warto by była ona zróżnicowana i bogata w kwas foliowy oraz witaminy.

8 tydzień ciąży – rozwój płodu

W ósmym tygodniu ciąży wiele się dzieje w Twoim brzuchu. Malutki człowiek nie próżnuje i w ekspresowym tempie rozwija się. Zarodek w tym czasie ma rozmiar od 13 do 20 mm, a jego waga wynosi niespełna 1 kg. Jest to zatem malutka kruszynka, trudno to sobie nawet wyobrazić, ale ta kruszynka ma już wszystkie narządy (większość z nich jest w początkowym stadium rozwoju) i wykształcone wszystkie kończyny – rączki i nóżki, które są połączone błoną śluzową.

Jest to okres, w którym rozpoczyna się proces determinacji płci dziecka, kształtuje się ucho wewnętrzne, odpowiadające za zmysł słuchu i równowagi. Dzięki temu nasz maluch może odczuwać ruch. Uspokaja go miarowy rytm, np. podczas marszu, spokojnego tańca czy pływania. Może czuć się niepokojąco podczas gwałtownych zmian pozycji i skakania.

Jego kręgosłup jest grubości kilku milimetrów (przypomina szpilkę), a malutkie żeberka mogą być porównane do grubości włosa. Rozpoczyna się powstawanie powiek oraz zawiązków mleczaków. Kształtuje się również jego twarz.

8 tydzień ciąży rozwój płodu
Fot. Pracująca kobieta w ciąży

8 tydzień ciąży – proces zmian w organizmie kobiety

W czasie trwania ósmego tygodnia ciąży, Twój wygląd nie zmienia się za bardzo. Brzuch może być lekko powiększony i zaokrąglony w dole, poniżej linii pępka (szczególnie w przypadku ciąży bliźniaczej). Związane jest to nie tylko z powiększającą się macicą, która w tym czasie ma już wielkość przypominającą dużego grejpfruta, ale z poluzowaniem powłok brzusznych i wypchnięciem jelit do przodu.

Możesz też zauważyć poprawę wyglądu swojej cery, paznokci i włosów. Możliwa jest zmiana upodobań kulinarnych oraz zapachów. Możesz stać się bardziej wrażliwa i nietolerancyjna na wszelkie dania, a nawet kosmetyki.

Ulubione smaki i zapachy na czas ciąży mogą budzić niechęć i obrzydzenie. Z reguły po ciąży wszystko wraca do normy.

Mogą Tobie także towarzyszyć bóle podbrzusza i uczucie ciągnięcia w pachwinach, które spowodowane są początkiem powiększania się macicy i naciąganiem więzadeł, na których jest zawieszona. Takie uczucie towarzyszy szczególnie kobietom w pierwszej ciąży, macica dostosowuje się do odpowiedniego „ugoszczenia” zarodka, który spędzi w niej CAŁY okres ciąży.

W tym czasie możesz również znacząco odczuwać pierwsze oznaki bólu w odcinku krzyżowym kręgosłupa i pośladkach. Zjawisko to spowodowane jest rosnącą macicą i jej naciskiem na kręgosłup oraz nerw kulszowy. Niestety jest wysokie prawdopodobieństwo, że jeżeli dane objawy wystąpiły u Ciebie w pierwszym trymestrze, będą Ci towarzyszyć do samego rozwiązania. Dobrym sposobem na uśmierzenie bólu jest masaż i częste zmiany pozycji.

Zmniejszone libido, to kolejny stan, który możesz odczuwać w ósmym tygodniu ciąży. Dzieje się tak, dlatego, iż w Twoim ciele zachodzi szereg zmian, z którymi Twój organizm musi sobie poradzić. Stres, zmęczenie, senność, nudności. Wszystkie te czynniki działają na obniżenie i spadek chęci do współżycia. Takie odczucie jest zupełnie normalne i towarzyszy wielu kobietom na tym etapie ciąży. Staraj się rozmawiać o tym ze swoim partnerem. Ważne, aby wiedział, co czujesz i okazał zrozumienie. Ciąża to Wasza wspólna odpowiedzialność. Spadek libido nie powinien trwać długo i popęd seksualny z reguły wraca już pod koniec pierwszego trymestru.

8 tydzień ciąży – migrenowy ból głowy

Jednym z najgorszych i najbardziej męczących oraz uciążliwych objawów w pierwszym trymestrze ciąży (szczególnie pojawia się on w okolicach właśnie ósmego tygodnia ciąży) jest migrenowy ból głowy. Przypadłość ta jest bardzo przykrym doświadczeniem każdej ciężarnej kobiety. Ból głowy może trwać od kilku do kilkunastu godzin. Szacuje się, że około 20% kobiet w ciąży cierpi na tę przypadłość w pierwszym trymestrze ciąży. Schorzenie to często dotyka również tych kobiet, które nigdy wcześniej nie borykały się z tym problemem. Jest to o tyle uciążliwa sytuacja, gdyż:

 • Po pierwsze – ból jest bardzo silny i ciężki do wytrzymania. Wszelka ekspozycja na światło czy ekrany powoduje nasilenie objawów.
 • Po drugie – bólom często towarzyszą wymioty i nudności.
 • Po trzecie – kobieta w ciąży ma zawężone pole pomocy uśmierzenia bólu środkami farmaceutycznymi.

Pamiętaj! Jeżeli borykasz się z silnym bólem migrenowym, powiedz o tym swojemu lekarzowi. Dobierze on wówczas odpowiednią kurację, która pomoże Tobie w walce z bólem i równocześnie będzie bezpieczna dla dziecka.

8 tydzień ciąży jest okresem szerokich zmian w organizmie zarówno kobiety jak i dziecka znajdującego się w jej brzuchu. Kobieta w tym okresie powinna zadbać o swoją dietę i styl życia. Odpoczywać i cieszyć się wspaniałymi chwilami w oczekiwaniu na przyszłego członka rodziny.

Sending
Ocena artykułu
5 (17 głosy)
Autor
Joanna Zak