37 tydzień ciąży – niezbędnik dla przyszłej mamy

access_time16.01.2021
37 tydzień ciąży

37 tydzień ciąży to moment, w którym Twój maluszek może swobodnie się z Tobą komunikować oraz sygnalizować swoje potrzeby i uczucia będąc jeszcze w brzuchu. Ten etap to także moment, gdy łącząca Was z dzieckiem więź staje się jeszcze bardziej silna, a ostateczne rozwiązanie może nadejść lada chwila. Przyjrzyjmy się więc nieco bliżej przebiegowi 37 tygodnia ciąży.  

37 tydzień ciąży – zmiany zachodzące w organizmie kobiety 

W tym okresie dochodzi do poważnych zmian w organizmie przyszłej mamy, mają one na celu przede wszystkim ułatwienie jej nie lada wyzwania jakim jest dla ciała poród. To właśnie w 37 tygodniu ciąży macica staje się coraz większa i znacznie się opuszcza, a tym samym jej dno przesuwa się z mostka do wysokości ok. 3-4 cm poniżej wyrostka mieczykowatego. Dzięki temu przyszła mama jest w stanie znów oddychać nieco głębiej, co znacznie poprawi jej ogólne samopoczucie. 

Niestety 37 tydzień ciąży obfituje również w dolegliwości… Jedną z najbardziej dotkliwych jest bez wątpienia nieprzyjemny i bolesny nacisk na kość łonową, który wywołany jest przez opuszczenie się główki dziecka w kierunku kanału rodnego. Wszystkie zniecierpliwione mamy pragniemy uspokoić – tego typu bóle jednoznacznie zwiastują coraz bardziej zbliżający się poród, dlatego też warto jest się przemęczyć jeszcze chwilę. Zapewniamy, że pierwsze spojrzenie oraz wspólne chwile z noworodkiem wynagrodzą wszelkie dolegliwości i cały dyskomfort związany z ciążą odejdzie w niepamięć.

A skoro o dyskomforcie mowa ciąża 37 tydzień nieuchronnie wiąże się z jeszcze częstszymi wizytami w toalecie, jest to ściśle związane ze wcześniej wspomnianym opuszczaniem się macicy, która naciska na pęcherz moczowy. W trosce o własny komfort warto ograniczyć spożywanie moczopędnych napojów takich jak chociażby kawa, czy też herbata. 

37 tydzień ciąży objawy
Fot. 37 tydzień ciąży – objawy

37 tydzień ciąży dolegliwości – skurcze przepowiadające a skurcze porodowe

Podczas 37 tygodnia ciąży przyszła mama musi się także zmagać z tzw. skurczami przepowiadającymi, które mogą pojawiać się kilka razy w tygodniu, bądź nawet kilka razy dziennie, dlatego też bardzo łatwo jest je pomylić z właściwymi skurczami porodowymi. Na szczęście dzięki zawartym w tym artykule informacjom z łatwością odróżnisz je od skurczów właściwych. Wśród skurczów przepowiadających możemy wyróżnić ich 2 rodzaje – skurcze Alvareza oraz Braxtona-Hicksa.

Skurcze Alvareza:

  • są nieregularne i bezbolesne; 
  • mogą pojawiać się już w 20 tygodniu ciąży;
  • ustępują po rozluźnieniu oraz wielokrotnie powtarzanym głębokim oddechu;

Skurcze Braxtona-Hicksa:

  • najczęściej pojawiają się w ostatnich tygodniach ciąży;
  • są one skutkiem napinania się macicy, która przygotowuje się do porodu, mają one za zadanie wzmocnić mięśnie macicy;
  • w przeciwieństwie do skurczów Alvareza są silniejsze i znacznie bardziej bolesne;
  • trwają nawet do kilku minut i regularnie się powtarzają (występują nawet co kilka godzin);
  • często towarzyszy im ból w okolicach krzyża; 
  • są znacznie bardziej bolesne dla kobiet, które już kiedyś rodziły niż dla nowych mam; 
  • aby ustąpiły należy zmienić pozycję, głęboko oddychać oraz spróbować się rozluźnić; 

Okres ciąży w 37 tygodniu powinien obfitować przede wszystkim w odpoczynek – jeśli coraz częściej zdarza Ci się odczuwać senność i dzień bez odbycia kilku drzemek wydaje Ci się niemożliwy, to jak najbardziej zachęcamy do ulegnięcia pokusie. Dzięki odpowiedniej dawce odpoczynku będziesz nie tylko czuć się znacznie lepiej, ale również odzyskasz nieco sił, które będą Ci niezbędne, gdy najmłodszy członek Twojej rodziny w końcu pojawi się na świecie. 

37 tydzień ciąży – waga dziecka 

W 37 tygodniu ciąży waga malucha zmienia się dosłownie z dnia na dzień. To właśnie w tym czasie Twój maluch jest wielkości buraka liściowego, a jego masa będzie wzrastała o około 14 g dziennie. Dzięki temu organizm maleństwa będzie w stanie regulować temperaturę jego ciała oraz utrzymywać stężenie cukrów we krwi na odpowiednim poziomie.

Zazwyczaj podczas 37 tygodnia waga dziecka wynosi ok. 2,8 kg, a jego ciało ma długość sięgającą 48 cm, w tym też okresie buzia malucha staje się gładka i pucułowata, a dzięki gromadzącemu się tłuszczowi tworzą się fałdki oraz dołeczki. 

37 tydzień ciąży rozwój dziecka
Fot. 37 tydzień ciąży rozwój dziecka

37 tydzień ciąży – rozwój malucha

Wbrew pozorom 9 miesiąc to wzmożony okres przygotowań nie tylko po stronie przyszłych rodziców, ale również bobasa. Właśnie wówczas maluszek sprawnie trenuje, by by gotowym na życie poza łonem matki. W jego ramowym planie dnia znajduje się wówczas m.in.wdychanie oraz wydychanie wód płodowych, co ma na celu przygotowanie płuc na pierwszy prawdziwy oddech, a także ssanie kciuka, które następnie będzie przez niego wykorzystywane przy ssaniu pokarmu. Rozwijają się również zmysły, które pojawiają się w następującej kolejności: dotyk, równowaga, węch, smak, słuch oraz wzrok. Jest to tak zwane zjawisko intersensoryczności, a więc wzajemnie zależnego od siebie rozwoju zmysłów. 

W 37 tygodniu Twoje dziecko ma także doskonale rozwinięty układ nerwowy oraz układ pokarmowy, a także dzięki wytwarzaniu przez nadnercza kortyzolu jego płuca są w pełni gotowe na do oddychania powietrzem atmosferycznym. Ponadto w tym czasie maluch jasno i klarownie daje znać o swoich potrzebach  oraz nastroju za pomocą zróżnicowanych ruchów, które bez wątpienia bezbłędnie odczytasz. Zastanawiasz się, jak to możliwe? Dzieje się tak, ponieważ jest to element potwierdzonej naukowo komunikacji prenatalnej.

Nie od dziś wiadomo, że wspólny czas jaki rodzice przeznaczają na rozmowę z jeszcze nienarodzonym dzieckiem zapewniają maluchowi niezbędną dawkę miłości oraz uwagi, która sprzyja jego prawidłowemu rozwojowi. Uwaga! Bardzo ważne jest, by w rozmowę z maluchem zaangażowała się zarówno przyszła mama, jak i tata maleństwa. Wzmocni to nie tylko Waszą relację, ale również jeszcze bardziej zwiąże z dzieckiem. 

37 tydzień ciąży – przygotowania do porodu

Choć każda kobieta przeżywa okres ciąży inaczej, to jednak gdy zbliża się w końcu ostateczne rozwiązanie większość przyszłych mam reaguje tak samo. W głowie pojawia się tysiąc myśli „Czy na pewno sobie poradzę jako mama?” „Czy zniosę ból związany z porodem?”. Oczywiście nic w tym dziwnego, każda nowa sytuacja, z jaką musimy się zmierzyć budzi w nas wątpliwości.

Dlatego też warto przygotować się do całej sytuacji pod kątem psychicznym – zastanów się wraz z bliską Ci osobą czy zamierzacie wybrać poród rodzinny, poród w wodzie, czy raczej wolisz by nikt Ci wówczas nie przeszkadzał i zdecydujesz się na poród w sali jednoosobowej. Większość szpitalu umożliwia również wybór osoby pomagającej przy porodzie, jeśli Twoja położna jest właśnie tym kogo potrzebujesz w tak ważnym dniu, wówczas po prostu należy zgłosić odpowiednio wcześnie taką chęć w szpitalu. 

Równie istotną kwestią jest oczywiście wyprawka. Czy wiesz, że zaledwie 5% dzieci rodzi się w przewidzianym terminie? Jeśli więc wkroczyłaś już w kluczowy 37 tydzień ciąży, to pamiętaj o przygotowaniu zawczasu niezbędnika do szpitala, w którym nie może zabraknąć: wygodnej piżamy, koszuli nocnej, antypoślizgowych kapci, skarpet, odpowiednio dopasowanego stanika do karmienia, niezbędnych przyborów toaletowych oraz ubrań dla siebie i maleństwa. 

Sending
Ocena artykułu
5 (16 głosy)
Autor
Joanna Zak