12 tydzień ciąży – dolegliwości, objawy i rozwój dziecka

access_time23.04.2020
12 tydzień ciąży

12 tydzień ciąży – to 3 miesiąc ciąży i koniec pierwszego trymestru. To okres, kiedy możesz się uspokoić, mija czas, który wiąże się z największym ryzykiem poronienia. Powoli zaczną ustępować nieprzyjemne objawy, które mocno Ci dokuczają i nie pozwalają cieszyć się macierzyństwem. Prawdopodobnie niedługo przestaniesz odczuwać nudności, nieustanne zmęczenie oraz przestaniesz tak często korzystać z toalety. Zaczniesz cieszyć się tym, co dzieje się w Twoim brzuszku.  

12 okres ciąży – dolegliwości

Mimo że Twoje samopoczucie jest już lepsze, dalej możesz odczuwać zmęczenie. Niektóre kobiety mogą jednak dalej odczuwać wcześniejsze dolegliwości ciążowe, które czasami utrzymują się do 20 tygodnia. To naturalne, dlatego powinnaś dużo odpoczywać, spać tyle, ile potrzebuje Twój organizm. Dużo spaceruj, dzięki temu dotlenisz siebie i dziecko. Znów wróci Ci apetyt, ale możesz wyraźniej odczuwać smaki i zapachy. W tym czasie, wraz ze wzrostem łożyska, mogą pojawić się wahania cukru w organizmie. Możesz odczuwać zawroty lub bóle głowy. Miej zawsze jakąś przekąskę, która pozwoli wyrównać poziom cukru. Może się zdarzyć, że zapach ulubionej do tej pory potrawy, będzie Cię mocno drażnił, a nawet doprowadzi do nudności. Uważaj też na środki czyszczące, to i one mogą wywołać wymioty. Pod koniec pierwszego trymestru możesz zacząć odczuwać zgagę. To nieprzyjemne uczucie, które jest spowodowane zwiotczeniem mięśni wpustu żołądka. Wywołuje je zwiększony poziom progesteronu. Powinnaś zrezygnować z pokarmów, które mogą zwiększać uczucie zgagi i pieczenia w piersi. Unikaj kawy, tłustych i ostrych potraw. Możesz spróbować jeść migdały lub imbir, wielu ciężarnym pomagają i usuwają nieprzyjemne uczucie zgagi. Możesz odczuwać również zaparcia. Aby ich uniknąć, jedz suszone śliwki i potrawy bogate w błonnik. 

12 tydzień ciąży objawy
Fot. Jakie objawy pojawiają się w 12 tygodniu ciąży ?

12 okres ciąży – objawy

W tym okresie możesz odczuwać nadmierne wydzielanie śliny. Zmiany zauważysz też w pochwie. Często pojawia się obfita wydzielina, która spowodowana jest zmianami hormonalnymi. To bardzo typowy objaw, nie musisz się niepokoić. Używaj wkładek, dzięki temu będziesz czuć się świeżo i komfortowo.  Gdy wydzielina w pochwy będzie mieć nieprzyjemny zapach lub zabarwienie, skontaktuj się z lekarzem. Możliwe, że masz infekcje, która wymaga leczenia. Może wystąpić również lekkie plamienie, które często występuje w całym pierwszym trymestrze i nie powinno wzbudzać niepokoju. Oczywiście, jeżeli coś Cię niepokoi, skontaktuj się z lekarzem. Lepiej dmuchać na zimne i wykluczać wszystkie nieprawidłowości. W 12 tygodniu ciąży u wielu kobiet pojawia się ciemna linia biegnąca od pępka w dół – tzw. linea negra. Może się też zdarzyć, że będzie odczuwać suchość w pochwie, to również normalne, każda kobieta może czuć się inaczej.

12 tydzień ciąży to okres, kiedy możesz nie mieć ochoty na seks, wiele ciężarnych ma tym okresie duży spadek libido. Porozmawiaj o tym ze swoim partnerem, to normalne, w kolejnych tygodniach problem minie, a ochota na seks powróci ze zdwojoną siłą. Piersi mogą być obolałe i tkliwe, dlatego wolisz, aby ich nie dotykać. Pod wpływem zmian hormonalnych zmieni się także stan Twojej skóry. W niektórych kobiet skóra robi się ładniejsza, zdrowsza, a inne skarżą się na wypryski, trądzik czy nadmierne przesuszenie. Pojawia się też przebarwienia, spowodowane nadmiernym wydzielaniem melatoniny. Możesz się też mocno pocić, również za to odpowiadają szalejące hormony.

12 tydzień ciąży – waga

W 12 tygodniu Twoja waga może zacząć lekko wzrastać. Jeżeli cierpisz na nudności, waga może również lekko spaść. Brzuszek nie jest jeszcze widoczny, ale Ty sama na pewno czujesz, że ubrania robią się ciasne, zwiększa się obwód bioder. Niedługo zauważą to też Twoi najbliżsi. Jeżeli to nie Twoja pierwsza ciąża, brzuszek może być już mocniej zaokrąglony, czasami potrzebne są już większe ubrania, które nie będą powodować dyskomfortu. 

12 tydzień ciąży rozwój płodu
Fot. Na jakim etapie rozwoju jest płód w 12 tygodniu ciąży?

12 tydzień ciąży – rozwój dziecka

W tym czasie dziecko staje się bardzo ruchliwe, ale jest jeszcze zbyt małe, abyś mogła to odczuwać. Ma około 6-7 cm i waży 10-20 g. Zwiększa się ilość płynu owodniowego, więc maluch może swobodnie pływać. Ma ukształtowane dłonie i stopy, które mają 1 cm długości. Dziecko ma już zewnętrzne narządy płciowe, już niedługo będziesz mogła poznać płeć maluszka.

12 tydzień to okres, w którym wykształca się otwór odbytu oraz gruczoły odpowiedzialne za wytarzanie śliny. W wykształconych jelitach można zaobserwować pierwsze ruchy robaczkowe, które przygotowują dziecko do pobierania pokarmu. Dziecko rozwija się bardzo intensywnie. Kończy się okres rozwoju strun głosowych, żebra i kręgi ulegają kostnieniu, a nerki zaczynają produkować mocz, który jest wydalany do płynu owodniowego. Zaczynają wydzielać się hormony. Dziecko zaczyna wykonywać ruchy nabierania i wypierania wód płodowych, wykształca się odruch ssania, a klatka piersiowa zaczyna się poruszać. Maluch zaczyna również ziewać. W 3 miesiącu ciąży dziecko potrafi już płakać, może odczuwać również ból. Reaguje na bodźce zewnętrzne, dlatego możesz często głaskać brzuch, a maluszek poczuje się uspokojony. Zaczyna się proces intensywnego rozwoju mózgu, który potrwa do 18 tygodnia ciąży. Bądź w tym okresie szczególnie ostrożna, pamiętaj, że zakazane są wszelki używki, mogą niekorzystnie odbić się na rozwoju płodu. Maluch ma już rozwinięte kończyny, pojawią się zalążki paznokci. U maluszka kończy się okres kształtowania trzustki i tarczycy. Twarz przybiera dziecięcy wygląd i kształt, a na ciele wciąż pojawiają się kolejne meszki włosowe. 12 tydzień ciąży – badania. Pamiętaj o regularnych wizytach o swojego ginekologa. W tym okresie należy wykonać przesiewowe USG genetyczne, dzięki któremu lekarz będzie mógł ocenić rozwój dziecka. Zbada m.in.:

  • ryzyko wystąpienia wad genetycznych (m.in. Zespołu Downa),
  • ewentualne wady rozwojowe serca, układu pokarmowego, nerwowego, moczowego i inne,
  • wiek ciążowy

W trakcie USG genetycznego lekarz zmierzy Twoje dziecko, poda Ci, ile maluch ma milimetrów. Sprawdzi częstość uderzeń serca, oceni dodatkowe parametry, jak np. obecność kości nosowej u płodu i inne. Możliwe, że właśnie w czasie tego badania dowiesz się, czy powitasz na świecie chłopca, czy dziewczynkę. 

Oprócz USG należy wykonać badanie ginekologiczne, cytologię, morfologię i badanie moczu. Badanie moczu jest bardzo istotne, ponieważ pozwala sprawdzić, czy w moczu nie pojawił się cukier lub białko, które może świadczyć o infekcji, a nawet o zatruciu ciążowym. Cukier może być oznaką cukrzycy ciążowej. Jeżeli lekarz wykryje nieprawidłowości, wdroży odpowiednie leczenie i zaleci dietę.

W tym czasie warto wykonać tekst PAPP-a, który podobnie jak USG genetyczne, pozwala wykryć wady u dziecka. Jeżeli tekst wykryje coś złego, lekarz skieruje Cię na kolejne badania. 12 tydzień to czas, kiedy lekarz może przeprowadzić wywiad, w czasie którego oceni ryzyko wystąpienia depresji poporodowej. W tym okresie można zapisać się do szkoły rodzenia, warto również zacząć rozglądać się i wybrać położna środowiskową. W tym czasie warto wykonywać lekkie ćwiczenia fizyczne, które przygotowują ciało do porodu. Koniec 3 miesiąca  czas, kiedy powinnaś zgłosić swój stan do pracodawcy, oczywiście, jeżeli nie zrobiłaś tego wcześniej. Pamiętaj, że kobiecie w ciąży przysługują szczególne prawa. 

Sending
Ocena artykułu
5 (16 głosy)
Autor
Joanna Zak