19 tydzień ciąży – rozwój dziecka oraz objawy u mamy

access_time25.04.2020
19 tydzień ciąży rozwój płodu

19 tydzień ciąży to początek intensywnych zmian w wyglądzie kobiety ciężarnej. To już połowa ciąży, a czas biegnie coraz szybciej w kierunku rozwiązania – porodu. Jakie zmiany zachodzą w organizmie kobiety w tym okresie? Jak zmienia się dziecko? Odkryj z nami 19 tydzień ciąży.

19 tydzień ciąży – który to miesiąc

19 tydzień ciąży to 5 miesiąc i równocześnie półmetek trwania ciąży. Jest to również czas usg połówkowego – bardzo istotne i kluczowe badanie potrzebne do określenia prawidłowego rozwoju płodu. W 19 tygodniu ciąży można oszacować prawidłowość ukształtowanych organów i narządów. Badanie to trwa nieco dłużej i jest dokładniejsze w porównaniu do badań na wcześniejszym etapie ciąży.

19 tydzień ciąży – jak zmienia się ciało kobiety

19 tydzień to dokładnie drugi trymestr ciąży. Na tym etapie już widoczne są pierwsze krągłości brzucha. Macica ulega dalszemu powiększaniu i w tym okresie sięga już do okolic pępka. Skóra na brzuchu staje się coraz cieńsza i ulega ciągłemu rozciąganiu w miarę wzrostu płodu. W związku z tym może pojawić się świąd skóry, co może również zwiastować pojawienie się pierwszych rozstępów. Pocieszające jest to, że nie każda kobieta ich doświadczy, co tak naprawdę jest uwarunkowane genetycznie. Mimo wszystko warto zadbać o skórę tej okolicy, aby ewentualnie obecne rozstępy były mniej widoczne. W tym celu należy używać kosmetyków przeznaczonych dla kobiet w ciąży, które mają odpowiedni skład zawierający bezpieczne surowce zarówno dla mamy jak i dziecka. Można też zastosować zwykłą oliwkę, która również ma bardzo dobre właściwości pielęgnacyjne.

U niektórych kobiet może pojawić się tzw. linea negra, czyli brązowa kresa biegnąca od pępka w kierunku spojenia łonowego. Znika najpóźniej kilka miesięcy po porodzie.

Pod wpływem relaksyny dochodzi do rozluźnienia stawów miednicy, co jest pierwszym krokiem do przygotowania kobiety do porodu.

W 19 tygodniu ciąży kobieta może zauważyć, że jej włosy oraz paznokcie bardzo szybko rosną, co jest wpływem działania hormonów ciążowych. Zwiększa się też masa ciała kobiety, a ilość dodatkowych kilogramów jest kwestią bardzo indywidualną.

19 tydzień ciąży
Fot. 19 tydzień ciąży – kalendarz

19 tydzień ciąży – dolegliwości

Ciąża jest stanem fizjologicznego obniżenia poziomu odporności. Dlatego też bardzo często kobiety ciężarne mogą zmagać się z różnymi rodzajami infekcji. W 19 tygodniu możemy doświadczyć m.in:

  • Kataru hormonalnego – pod wpływem estrogenu i progesteronu dochodzi do zmian w błonie śluzowej nosa. Śluzówka staje się obrzęknięta, a nos staje się niedrożny. Niekiedy pojawia się wodnista, przeźroczysta wydzielina, którą można pomylić z możliwością obecności infekcji wirusowej np. przeziębienia. Natomiast w takim przypadku należy obserwować swój organizm czy nie pojawiły się inne symptomy jak gorączka czy ból gardła. Aby poprawić nawilżenie śluzówki i ułatwić oddychanie warto regularnie nawilżać śluzówkę za pomocą wody morskiej lub soli fizjologicznej. 
  • Ból wiązadeł w 19 tygodniu brzuch robi się coraz większy i w związku z tym kobieta może doświadczyć bólu wiązadeł. Niekiedy jest on dość silny i uniemożliwia swobodne poruszanie się  czy swobodną zmianę pozycji. Kiedy ból staje się bardzo dokuczliwy trzeba skonsultować się z lekarzem, który może zalecić wizytę u fizjoterapeuty, który zaleci odpowiednie i bezpieczne ćwiczenia.
  • opuchnięte stopy i łydki – wciąż powiększająca się macica może spowodować ucisk naczyń krwionośnych, co w efekcie powoduje utrudniony odpływ krwi z kończyn dolnych. W wyniku tego w 19 tygodniu ciąży mogą pojawić się pierwsze obrzęki nóg. Aby zminimalizować tą uciążliwą dolegliwość należy często odpoczywać z nogami ułożonymi nieco wyżej np. na poduszce. Jeżeli nie przynosi to ulgi należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym. Obrzęki nóg mogą towarzyszyć nadciśnieniu ciążowemu czy stanowi przedrzucawkowemu.
  • infekcje dróg moczowych –  w 19 tygodniu bardzo często pojawia się infekcja dróg moczowych. Bardzo duży odsetek kobiet ciężarnych doświadcza tego rodzaju dolegliwości. Wśród pierwszych symptomów pojawia się ból podczas oddawania moczu, ból w nadbrzuszu, a nawet krwiste zabarwienie moczu. W przypadku tej infekcji należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem. Niekiedy wystarczy zażywanie leków dostępnych bez recepty, ale tylko i wyłącznie z przepisu lekarza. W poważniejszych przypadkach może być konieczne zastosowanie antybiotyku, który jest bezpieczny dla kobiet w ciąży. Zaniechanie infekcji dróg moczowych może doprowadzić do odmiedniczkowego zapalenia nerek, co niesie za sobą poważne konsekwencje zdrowotne.
  • omdlenia – bardzo często w okolicach 19 tygodnia mogą pojawić się omdlenia, zwłaszcza u kobiet, które są niskociśnieniowcami. W takim wypadku należy zadbać o własne bezpieczeństwo, aby w razie upadku nie doszło do urazu w okolicy brzucha.

Ciąża – 19 tydzień a rozwój płodu

W 19 tygodniu ciąży niemalże wszystkie organy i narządy są dobrze wykształcone. Bardzo dobrze ukształtowane są płuca, które niestety nie są jeszcze zdolne do samodzielnej wymiany gazowej. Płuca wypełnione są płynem płodowym, a nienarodzone dziecko nieustannie ćwiczy oddychanie, aby w momencie narodzin zaczerpnąć pierwszy głęboki wdech. U maluszka może pojawić się pierwsza czkawka, która objawia się rytmicznym ruchem brzuszka ciążowego. Na paluszkach płodu pojawiają się paznokcie i po raz pierwszy próbuje poruszać oczami. W 19 tygodniu nienarodzone dziecko ma już swój rytm dobowy, w którym przejawia swoją aktywność lub jej brak. W tym tygodniu dziecko jest jeszcze na tyle małe, że ma całkiem sporo miejsca w brzuszku, aby swobodnie się obracać i dawać kopniaki. W 19 tygodniu kobieta może jeszcze nie odczuwać tych kopniaków, co nie jest powodem do zmartwień, gdyż pierwsze ruchy można dopiero odczuć w kolejnych tygodniach ciąży. Najlepszą pozycją do wsłuchania się w ruchy dziecka jest pozycja leżąca, również po jedzeniu dziecko wykazuje większą aktywność. W 19 tygodniu ciąży dziecko mierzy około 15 cm, a jego masa oscyluje w granicach 200g. U dzieci płci męskiej na tym etapie ciąży kształtują się jądra, a u dziewczynek pojawiły się już komórki jajowe w jajnikach.

19 tydzień ciąży objawy
Fot. Jakie są objawy w 19 tygodniu ciąży ?

Ciąża 19 tydzień – zadbaj o dobre odżywienie i nawodnienie

19 tydzień ciąży to moment dość intensywnego wzrostu płodu. W tym okresie kobieta ciężarna musi zadbać o właściwie zbilansowane posiłki. Bardzo ważne jest, aby w codziennej diecie pojawiły się zielone, żółte i czerwone warzywa, które są źródłem witamin oraz licznych składników mineralnych. 19 tydzień jest okresem kiedy należy rozpocząć suplementację kwasów DHA, które podejrzewa się o pozytywny wpływ na rozwój mózgu i układu nerwowego u dziecka. Niektóre badania wykazały, że kwasy DHA zapobiegają również przedwczesnemu porodowi. Drugą, bardzo istotną sprawą jest odpowiednie nawodnienie. Stan odwodnienia może być niebezpieczny dla przyszłej matki i jej jeszcze nienarodzonego dziecka, dlatego też należy bezwzględnie tego pilnować. W internecie można znaleźć kalkulator, który pokazuje jaką ilość wody trzeba spożyć w ciągu dnia na podstawie podanej masy ciała.

Sending
Ocena artykułu
5 (7 głosy)
Autor
Joanna Zak