Alergia na pieluszki – jak jej zapobiec i co zrobić, gdy się pojawi

access_time13.06.2022
Alergia na pieluszki – jak jej zapobiec i co zrobić, gdy się pojawi

Rodzący się, mały człowiek jest bardzo delikatny i kruchy. Dlatego też rodzice kompletując dla niego wyprawkę kupują wszystko, co najlepsze, najbardziej miękkie i najzdrowsze. Świadomi rodzice coraz częściej stawiają na naturalne materiały, które są bezpieczne dla ich pociech, nie wywołują uczulenia ani podrażnień skóry. Jednym z elementów wyposażenia niemowlęcego, które nadal sprawia najwięcej problemów są pieluszki jednorazowe. Podpowiadamy jakie pieluchy wybrać, kiedy już wszystko zawiedzie.

 Pieluszki jednorazowe – zalety

W dzisiejszych czasach żadna mama nie wyobraża sobie opieki nad niemowlęciem bez pieluszek jednorazowych. Są one proste w użyciu, higieniczne i bardzo wygodne. Zabrudzoną pieluszkę wystarczy zdjąć i wyrzucić, nie trzeba jej płukać, prać i prasować. Ponadto pieluszki jednorazowe znacznie ograniczają możliwość przemoczenia lub zabrudzenia odzieży noszonej przez maleństwo. Warto też wspomnieć, że niewielki rozmiar pozwala zabrać ze sobą kilka sztuk zawsze, gdy wychodzi się z dzieckiem z domu. Wymieniając zalety pieluch nie można zapomnieć o łatwości ich zdejmowania i zakładania. Niezależnie od wieku dziecka wystarczy chwila, aby malec miał sucho i czysto.

Pieluszki jednorazowe – wady

Pomimo tego, że pieluchy jednorazowe mają mnóstwo zalet, mają także wady. Przede wszystkim są wykonane z materiałów sztucznych, które mogą mieć zły wpływ na dziecięcą skórę. Noszone przez cały dzień mogą powodować odparzenia i podrażnienia skóry malca. Nawet, jeśli rodzic dba o higienę dziecka, często zmienia pieluszki i zabezpiecza skórę odpowiednimi kosmetykami mogą pojawić się podrażnienia. Kolejnym problemem wynikającym z korzystania z pieluszek jednorazowych są reakcje alergiczne. Najczęściej objawiają się one wysypką i świądem skóry. Te objawy są bardzo dokuczliwe dla dziecka, co sprawia, że jest niespokojne i często płacze.

Jak radzić sobie, kiedy pojawi się alergia?

 Najlepszym sposobem na leczenie alergii jest unikanie alergenu. Jeśli zostanie stwierdzone uczulenie na pieluszki jednorazowe, należy je odstawić. Warto pamiętać, że dziecko uczulone jest zazwyczaj na jeden ze składników znajdujących się w pieluszce. Dlatego pierwszym krokiem do pozbycia się objawów alergii jest wymiana pieluszek na inne. Choć na pierwszy rzut oka wszystkie modele dostępne na rynku są podobne, każdy producent pieluszek jednorazowych dba o to, aby różniły się od wyrobów konkurencji, stąd też poszczególne marki różnią się m.in. materiałami, z jakich je wykonano. Jeśli skóra malca wykazuje objawy alergii na pieluszki jednej marki warto wymienić je na inne. Bardzo możliwe, że objawy znikną. Jeśli wysypka nadal występuje należy wypróbować kolejną i kolejną markę, aż znajdzie się taka, która będzie idealna dla malca. Zdarzają się jednak dzieci, których skóra jest tak delikatna, że żadna marka standardowych pieluch jednorazowych nie sprawdza się. I co wtedy?

Pieluchy z naturalnych materiałów

Jeśli u dziecka występuje alergia na dostępne w sprzedaży pieluszki jednorazowe wykonane w większości z tworzyw sztucznych, wówczas warto poszukać zamienników z materiałów naturalnych. W sklepach pojawiają się pierwsze pieluchy wykonane z bambusa czy naturalnej bawełny, które to włókna nie powodują alergii. Jednym ze sklepów, do którego warto zajrzeć jest https://kolorky.pl/kategoria/pieluszki oferujący hipoalergiczne pieluchy jednorazowe z włókien roślinnych. Te innowacyjne pieluszki mają wiele zalet. Poza tym, że koją skórę niemowląt z alergią na pieluszki jednorazowe, są także ładne i wygodne w codziennym użytkowaniu. Kolejną zaletą jest biodegradowalność, na co zwraca uwagę coraz więcej rodziców. Do wyboru pieluszek tej marki przekonuje również ich cena – nie różni się znacząco od ceny powszechnie dostępnych pieluch jednorazowych.

Skóra niemowląt i małych dzieci jest niezwykle wrażliwa. Często zdarzają się podrażnienia i odparzenia związane z noszeniem pieluszek jednorazowych. Z wieloma z nich można sobie łatwo poradzić za pomocą odpowiedniej pielęgnacji podczas przewijania malca. Jednak coraz częściej u niemowląt pojawia się także alergia na materiały, z których wykonane są pieluszki. Wówczas tradycyjne kosmetyki nie pomogą, konieczna jest zmiana pieluszek. Decydując się na zakup nowych pieluch warto postawić na modele wykonane w pełni z materiałów hipoalergicznych i naturalnych.

Sending
Ocena artykułu
5 (3 głosów)
Autor
Marcin Pityński
Zdrowy duch!