Jak poradzić sobie z lękiem przed wizytą u dentysty?

access_time13.06.2022
Jak poradzić sobie z lękiem przed wizytą u dentysty?

Wizyta u dentysty wielu napawa lękiem. Strach odczuwają dzieci, dorośli zaś stresują się myślą o bólu, złożonym leczeniu i dużych kosztach. Wizyty w gabinecie stomatologicznym nie muszą być jednak nieprzyjemne. Jak sobie poradzić z lękiem przed fotelem dentystycznym?

Regularne wizyty kontrolne

Pierwsza zasada brzmi – im dłużej zwlekamy z wizytą u dentysty, tym większa pewność, że czeka nas kosztowne, czasochłonne i niekoniecznie przyjemne leczenie. Regularne kontrole pozwalają zapobiegać rozwojowi schorzeń i rozmaitych problemów występujących po stronie jamy ustnej.

Znacznie łatwiej, szybciej i na pewno bezboleśnie przebiega czyszczenie zębów, uporanie się z niewielkim ubytkiem, niż w sytuacji, gdy np. zęba nie da się już uratować. Profilaktyka w tym przypadku jest bardzo ważna. Ponadto wizyty przebiegające w przyjaznej atmosferze, bez ryzyka bólu i czasochłonnego leczenia pozwalają zniwelować zbędny stres, który nie daje już o sobie tak mocno znać podczas kolejnych zaplanowanych wizyt.

Wybór odpowiedniego gabinetu stomatologicznego

Zarówno dla dziecka, jak i dorosłego liczy się wybór odpowiedniego miejsca do leczenia zębów. Gabinet stomatologiczny w Gdyni, którego ofertę można znaleźć na stronie http://dentalsand.pl/, to gwarancja przyjaznej atmosfery, leczenia komfortowego i bezpiecznego, ponieważ przeprowadzany jest z zastosowaniem nowoczesnej aparatury medycznej.

Lekarz stomatolog mający doświadczenie w leczeniu dzieci, pozwala im najpierw zapoznać się z dostępnymi sprzętami. Uczy i uspokaja jednocześnie, rozmawiając, stosując zabawę, nie zaś fachowy, specjalistyczny język, którego dziecko i tak nie zrozumie, a na pewno spowoduje to jego spotęgowanie strachu.

Specjalista od konkretnego problemu

Czym innym zajmuje się chirurg stomatolog, endodonta czy też ortodonta. Każdy lekarz stomatolog, czy to pracujący w Gdyni, czy w dowolnym innym mieście, ma swoją specjalizację. Warto zatem określić, na czym polega problem z uzębieniem lub jamą ustną, i na tej podstawie wybrać lekarza. Dzięki temu można uniknąć bezcelowych wizyt, czekania kolejny raz, by dostać się do kogoś innego, a tym samym wzmagania lęku.

Doświadczenia z dzieciństwa, które wiążą się z bolesnym leczeniem lub nieodpowiednim podejściem stomatologa, potrafią być traumą nawet dla dorosłych. Aby zniwelować lęk przed wizytą u dentysty, warto dbać o jamę ustną i odbywać wizyty kontrolne, które pozwalają zareagować na tyle wcześnie, by ewentualne leczenie było bezbolesne i w pełni komfortowe.

Sending
Ocena artykułu
5 (6 głosy)
Autor
Marcin Pityński
Zdrowy duch!