Jak dbać o swoją wątrobę?

access_time03.03.2023

Wątroba jest niewątpliwie bardzo ważnym organem. Odpowiada ona za detoksykację metaboliczną. Pełni też rolę filtracyjną i magazynującą. Właśnie dzięki temu największemu gruczołowi, krew jest wolna od toksyn. Warto więc o nią zadbać. Dziś podpowiemy Wam, jak to zrobić.

Jak zadbać o prawidłową pracę wątroby? 

Choroby wątroby mogą być bardzo niebezpieczne. Powodują osłabienie. Mogą pojawić się nudności, problemy z krzepnięciem krwi czy też obniżeniem poziomu cukru we krwi. Na szczęście wątroba może się zregenerować. Czas więc o nią zadbać. Na pewno ważna jest dieta, która powinna być lekkostrawna. W żadnym wypadku nie można pozwolić sobie na jedzenie produktów tłustych, ale też przetworzonych. Trzeba zmniejszyć ilość spożywanego tłuszczu. Bazą każdego posiłku powinny być świeże warzywa, które są bogate w błonnik. Zamiast wieprzowiny najlepiej postawić na mięso z królika czy chude mięso drobiowe. Zalecany jest także chudy nabiał. Powinno się całkowicie zrezygnować z tłuszczów utwardzanych i zastąpić je olejami roślinnymi. W diecie nie może zabraknąć produktów pełnoziarnistych. Całkowicie zabroniony jest majonez, śmietana, żółte sery, ale też dania smażone i z dodatkiem zasmażek. Oczywiście pamiętajcie jeszcze, że mając jakiekolwiek problemy z wątrobą nie można pić nawet minimalnych ilości alkoholu. 

Zioła na wątrobę – dlaczego warto je wybierać?

Ziołolecznictwo rzeczywiście jest skuteczne w chorobach wątroby. Zioła na wątrobę działają też profilaktycznie. Usprawniają pracę tego narządu. Warto wiedzieć, że są zioła, które działają żółciopędnie, ale też żółciotwórczo, rozkurczowo bądź też tworzą warstwę ochronną miąższu wątroby. Prawidłowe wytwarzanie żółci ułatwia wchłanianie i trawienie tłuszczów. Takie działanie ma ziele dziurawca czy mniszek lekarski. Działanie ochronne zapewnia ostropest plamisty. W przypadku skurczy należy stosować ziele dziurawca. Takie ziele wspomaga też wydzielanie żółci. W przypadku problemu ze stłuszczeniem wątroby również można zastosować ziołolecznictwo. Szczególnie skuteczny jest mniszek lekarski. Wpływa on na procesy regeneracyjne, które przyspiesza. Aby zmniejszyć ryzyko chorób wątroby należy stawiać na zdrową dietę. Trzeba być także aktywnym fizycznie i pamiętać jak niebezpieczna jest otyłość. Jeżeli chcecie sięgnąć po zioła na wątrobę, to dobrej jakości produkty znajdziecie na stronie: https://www.izielnik.pl/ziola-na-watrobe.            

Sending
Ocena artykułu
5 (1 głos)
Autor
mgr inż. Anna Lewkowicz
Dietetyk