Ekstrakt z różeńca górskiego – kto powinien go kupić?

access_time16.01.2023

Różeniec górski, znany też jako korzeń arktyczny, rośnie w obszarze okołobiegunowym, spotyka się go również w polskich Karpatach i Sudetach. W przemyśle zielarskim wykorzystuje się jego korzeń i kłącza, które stanowią bogactwo substancji o działaniu antyoksydacyjnym i przeciwzapalnym. To właśnie wyżej wspomniane części rośliny roztaczają woń podobną do róży, co wpłynęło na nomenklaturę. W jakich sytuacjach warto rozważyć jej suplementację? Kto powinien kupić ekstrakt z różeńca górskiego?

Różeniec górski jako adaptogen – co warto o nim wiedzieć?

Korzeń arktyczny zalicza się do adaptogenów. Pod tym terminem kryją się rośliny, które zwiększają zdolności przystosowawcze organizmu i czynią go bardziej odpornym na stres. Jednocześnie zapewniają homeostazę, która pozwala na prawidłowe funkcjonowanie ustroju. Aby roślina została sklasyfikowana jako adaptogen, nie może wykazywać działania toksycznego i uzależniającego. Oznacza to, iż różeniec górski jest w pełni bezpieczny pod warunkiem, że zażywa się go w sposób rekomendowany przez producenta. Korzeń arktyczny rośnie w niezwykle niesprzyjających warunkach środowiskowych. Na roślinę oddziałują niskie temperatury, dlatego musiała ona wykształcić własne mechanizmy adaptacyjne. To właśnie one umożliwiły jej przetrwanie w warunkach stresu fizjologicznego. Jednym z nich jest korzeń mocno opleciony przez kłącza. Różeniec górski cenne substancje gromadzi właśnie w częściach podziemnych.

Ekstrakt z różeńca górskiego dla osób żyjących w stresie

Choć krótkotrwały stres mobilizuje organizm do walki, to problem pojawia się, gdy utrzymuje się przez dłuższy czas. Niestety, współczesny styl życia generuje przewlekłe napięcie nerwowe. Problemy w pracy, galopująca inflacja, niepewność jutra – wszystko to przyczynia się do wysokiego poziomu kortyzolu w organizmie. To trudności, które nie ustępują z dnia na dzień, dlatego nie następuje stan relaksacji. Jego brak przyczynia się do zaburzeń w funkcjonowaniu ustroju. Wysoki poziom kortyzolu sprzyja insulinooporności, otyłości, nawracającym infekcjom i chorobom autoimmunologicznym. Różeniec górski pomaga zniwelować napięcie nerwowe. Jako roślina adaptogenna obniża stężenie hormonu stresu i tym samym wspiera prawidłowe funkcjonowanie ustroju. Korzeń arktyczny rekomenduje się osobom, które zmagają się z napięciem nerwowym.

Różeniec górski dostaniesz na: https://mothersprotect.com/produkt/rozeniec-gorski/

Korzeń arktyczny jako naturalne wsparcie dobrego samopoczucia

Ponadto ekstrakt z różeńca górskiego wspomaga dobre samopoczucie, gdyż oddziałuje na niektóre neuroprzekaźniki odpowiedzialne za regulację nastroju. W przypadku depresji konieczna jest konsultacja ze specjalistą, natomiast tę roślinę adaptogenną można stosować profilaktycznie, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, który sprzyja chandrze.

Różeniec górski, czyli sprzymierzeniec pracowników umysłowych

Choć praca umysłowa uchodzi za mniej wyczerpującą, to w rzeczywistości nierzadko prowadzi do zmęczenia i pogorszenia funkcji poznawczych. Osoby, które tworzą innowacyjne rozwiązania lub przygotowują się do ważnego egzaminu, skarżą się na spadek koncentracji, ogólne rozdrażnienie i trudności z zapamiętywaniem. Im dłużej pracują intelektualnie, tym częściej popełniają błędy, a ich kreatywność ulega wyczerpaniu. Różeniec górski wspiera funkcje poznawcze, dlatego warto stosować go przy zwiększonym wysiłku umysłowym.

Korzeń arktyczny na poprawę sprawności fizycznej

Sportowcy dążą do zwiększenia wytrzymałości fizycznej organizmu. Jednocześnie zależy im na tym, aby procesy anaboliczne, w tym związane z rozbudową mięśni, dominowały nad katabolicznymi. W poprawie wyników może im pomóc właściwa dieta i odpowiednio dobrana suplementacja. Osobom aktywnym fizycznym zaleca się korzeń arktyczny, który wspiera sprawność fizyczną i kondycję.

Antyoksydanty z różeńca górskiego na spowolnienie procesów starzenia się

Różeńcem górskim powinny zainteresować się również osoby, którym zależy na spowolnieniu procesów starzenia się. Ta roślina adaptogenna stanowi bogate źródło antyoksydantów, które neutralizują wolne rodniki. Pod tym terminem kryją się niezwykle reaktywne cząstki, które niszczą struktury komórkowe, w tym białka, lipidy i kwasy nukleinowe. To niezwykle niekorzystny proces, który przyspiesza starzenie się organizmu. Na szczęście można zapobiec uszkodzeniom struktur komórkowych, stosując przeciwutleniacze dostarczone z zewnątrz. Substancje z różeńca górskiego wspierają walkę ze stresem oksydacyjnym i tym samym spowalniają proces starzenia się.

Suplementy z ekstraktem z różeńca górskiego od Mother`s Protect

Korzeń arktyczny rekomenduje się także osobom, którym zależy na wsparciu serca i prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego. Decydując się na jego suplementację, warto sięgnąć po produkt wysokiej jakości, który pochodzi ze sprawdzonego źródła. Na szczególną uwagę zasługują adaptogeny od polskiej firmy zielarskiej Mother`s Protect.

Sending
Ocena artykułu
5 (16 głosy)
Autor
mgr inż. Anna Lewkowicz
Dietetyk