Co wchodzi w skład wyposażenia gabinetu lekarskiego?

access_time05.01.2022
Co wchodzi w skład wyposażenia gabinetu lekarskiego?

Wyposażenie gabinetu lekarskiego pełni trzy ogromnie ważne funkcje. Po pierwsze, umożliwia lekarzowi wydajną i ergonomiczną pracę, w której nie musi tracić czasu na poszukiwania zagubionych narzędzi. Po drugie, dba o zdrowie medyka, przede wszystkim chroniąc jego kręgosłup i mięśnie pleców przed nadmiernym obciążeniem i zmęczeniem. Po trzecie, wyposażenie gabinetu stanowi wizytówkę lekarza, tworzy atmosferę, dzięki której pacjenci czują, że mogą zaufać specjaliście i że będą chcieli wrócić do niego przy pojawieniu się kolejnego problemu.

Podstawowe umeblowanie gabinetu lekarskiego

Podstawowe wyposażenie gabinetu lekarskiego obejmuje meble, z których specjalista będzie korzystał na co dzień. Muszą one odznaczać się funkcjonalnością i trwałością, a także zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusów i bakterii. 

W jaki sposób możemy uzyskać pewność, że zakupione meble medyczne nas nie zawiodą? Z dużą uwagą należy przyjrzeć się, czy wybrane sprzęty posiadają odpowiednie certyfikaty. Dla wyposażenia gabinetów lekarskich największe znaczenie ma spełnienie nomy ISO 13485:2016, która wyznacza standardy dla całego procesu powstawania mebli. 

Zobacz -   Urolog w Bielsku-Białej – gdzie się udać?

Biurko lekarskie

Biurko lekarskie stanowi zazwyczaj centrum gabinetu. Powinno mieć odpowiednio obszerny blat, by pomieścić monitor i klawiaturę komputera oraz dokumentację medyczną, wciąż pozostawiając niezbędną przestrzeń do wypisywania notatek i recept. Wyposażenie biurka w szuflady pomoże zorganizować i uporządkować miejsce pracy lekarza. Jest także świetnym sposobem na ukrycie poufnych dokumentów przed niepowołanym wzrokiem.

Taboret lekarski

Taboret lekarski jest wielofunkcyjnym i uniwersalnym urządzeniem. Jego najważniejszym zadaniem jest zapewnienie lekarzowi wygody i złagodzenie dolegliwości bólowych w dolnym odcinku kręgosłupa, jakie mogą się pojawić po całym dniu pracy w pozycji siedzącej. Taboret powinien mieć kółka jezdne i obracać się wokół własnej osi, by lekarz nie musiał wstawać z siedziska w celu sięgnięcia po narzędzie. 

Ważną cechą taboretu jest możliwość regulacji wysokości, dzięki której lekarz nie będzie musiał w trakcie badania niewygodnie nachylać się nad pacjentem. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule https://www.meble-medyczne.pl/taboret-regulowany-i-jego-znaczenie-w-branzy-medycznej/.

Taboret MEDICA SPS

Parawan lekarski

Duża ilość badań zakłada konieczność rozebrania się przez pacjenta. Tego typu sytuacje mogą wiązać się z uczuciem dyskomfortu, dlatego warto zapewnić pacjentowi prywatną przestrzeń, w której będzie mógł przygotować się do badania. W wydzielaniu takiego miejsca zdecydowanie najlepiej sprawdzą się parawany lekarskie. Ich kolorowe ekrany mogą dodatkowo ożywić wnętrze gabinetu.

Zobacz -   Krwawienia z nosa u dzieci - przyczyny i postępowanie

Stolik zabiegowy

Stolik zabiegowy, nazywany również stolikiem chirurgicznym, to mebel, dzięki któremu najważniejsze narzędzia będą zawsze pod ręką lekarza. Dzięki kółkom jezdnym może on swobodnie poruszać się po gabinecie a zakrzywione krańce blatu gwarantują, że żaden przedmiot nie zsunie się i nie spadnie na podłogę. Stoliki chirurgiczne mają często dwa poziomu blatu, co umożliwia wygodną organizację narzędzi i na przykład dzielenie je na zużyte i zdezynfekowane.

Ponieważ sam stolik zabiegowy często będzie podlegał dezynfekcji, warto zainwestować w model wykonany ze stali nierdzewnej, która nie straci połysku w kontakcie ze środkami chemicznymi.

Stolik zabiegowy z pojemnikami

Szafki medyczne

Szafki medyczne służą do przechowywania leków, środków odkażających i dezynfekcyjnych oraz innych substancji, które nie powinny pozostawać w zasięgu niepowołanych rąk. Są niezwykle ważnym elementem miejsca pracy lekarza, ponieważ pomagają utrzymywać porządek w gabinecie i wywołują u pacjenta wrażenie sterylności i profesjonalizmu.

Możemy wyróżnić wiszące szafki medyczne zamykane najczęściej na prosty zatrzask z magnesem i szafki stojące, których blat zapewnia dodatkową przestrzeń roboczą. Dobrym pomysłem jest oznakowanie ich zawartości za pomocą dyskretnych oznaczeń. Specjalnym rodzajem szafki jest szafka na kartoteki ułatwiająca przechowywanie obszernej dokumentacji. W szczególny sposób przydaje się ona na recepcji placówki medycznej.

Zobacz -   Domowe sposoby na przeziębienie

Gdzie można zakupić sprzęt na wyposażenie gabinetu lekarskiego?

Firma U.B.M-Meble Medyczne od dwudziestu jeden lat prowadzi produkcję i sprzedaż jakościowych mebli lekarskich. W swoich działaniach kieruje się zarówno wytycznymi Głównego Inspektoratu Sanitarnego, jak i zasadami ergonomii oraz eleganckiego wzornictwa. Firma U.B.M-Meble Medyczne ma świadomość ogromnego wpływu, jaki medyczne wyroby meblarskie mają na zdrowie, dobre samopoczucie i komfort pracy korzystających z nich osób.

W jej ofercie, dostępnej na stronie meble-medyczne.pl, znajdziesz fotele zabiegowe, łóżka szpitalne, taborety lekarskie, asystory stomatologiczne, stoły do rehabilitacji, stanowiska laryngologiczne, wagi i wiele innych przydatnych sprzętów.

Sending
Ocena artykułu
5 (15 głosy)
Autor
Marcin Pityński
Zdrowy duch!