Jak przygotować się do usg jamy brzusznej?

access_time20.11.2023
kobieta wykonuje usg jamy brzusznej

USG jamy brzusznej jest jednym z najczęściej wykonywanych badań obrazowych. Ta nieinwazyjna procedura diagnostyczna pozwala na uzyskanie obrazów narządów wewnętrznych brzucha i jamy miednicy za pomocą fali dźwiękowej. W artykule tym omówimy, jak przygotować się do badania USG jamy brzusznej, aby uzyskać najlepsze wyniki.

Co to jest USG jamy brzusznej?

USG jamy brzusznej to badanie obrazowe, które pozwala na uzyskanie obrazów narządów wewnętrznych brzucha, takich jak wątroba, trzustka, pęcherzyk żółciowy, nerki, pęcherz moczowy, jelita i jajniki. W badaniu tym fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości przechodzą przez ciało pacjenta i odbijają się od narządów wewnętrznych, a następnie są rejestrowane przez specjalny aparat, który przetwarza informacje na obraz.

Badanie USG jamy brzusznej jest bezbolesne, nie wymaga żadnego nakłucia lub nacięcia i nie jest szkodliwe dla zdrowia. Jest to jedno z najbezpieczniejszych badań obrazowych, które można wykonać.

Dlaczego wykonuje się USG jamy brzusznej?

USG jamy brzusznej jest wykonane w celu zdiagnozowania lub monitorowania różnych chorób i stanów zdrowia. Najczęściej badanie jest wykonywane w celu wykrycia:

 • chorób wątroby, takich jak marskość wątroby, zapalenie wątroby i guzy wątroby;
 • chorób trzustki, takich jak zapalenie trzustki i nowotwory trzustki;
 • chorób pęcherzyka żółciowego, takich jak kamica żółciowa i zapalenie pęcherzyka żółciowego;
 • chorób nerek, takich jak kamica nerkowa, zapalenie nerek i nowotwory nerek;
 • chorób jelit, takich jak choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego i nowotwory jelita grubego;
 • chorób jajników i macicy, takich jak torbiele jajników, mięśniaki macicy i nowotwory jajników.

USG jamy brzusznej może być również wykonywane w celu monitorowania stanu zdrowia w przypadku chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca, nadciśnienie i choroby serca.

Jak przygotować się do badania USG jamy brzusznej?

Przygotowanie do badania USG jamy brzusznej może pomóc w uzyskaniu najlepszych wyników i dokładnej diagnozy. W zależności od rodzaju badania, lekarz może poprosić pacjenta o przestrzeganie określonych zaleceń — dowiedz się więcej na https://rkmedica.pl/badania-i-zabiegi/usg-jamy-brzusznej/.

Przygotowanie do badania USG jamy brzusznej — ograniczenia dietetyczne

Przed badaniem USG jamy brzusznej pacjent powinien ograniczyć spożycie pokarmów, które mogą powodować wzdęcia i gazy, takich jak:

 • fasola;
 • kapusta;
 • brokuły;
 • cebula;
 • czosnek;
 • orzechy;
 • napoje gazowane;
 • alkohol.

Przed badaniem USG jamy brzusznej pacjent powinien spożyć lekki posiłek, który nie powoduje wzdęć ani gazu. Zaleca się picie wody lub innych płynów, aby uniknąć odwodnienia.

Przygotowanie do badania USG jamy brzusznej — ograniczenia leków

Przed badaniem USG jamy brzusznej pacjent powinien poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, w tym o suplementach diety i ziołach. Niektóre leki mogą wpłynąć na wyniki badania, dlatego lekarz może zalecić tymczasowe odstawienie niektórych leków przed badaniem.

Co zabrać ze sobą na badanie USG jamy brzusznej?

Przed badaniem USG jamy brzusznej pacjent powinien zabrać ze sobą swoją kartę ubezpieczenia zdrowotnego i dokument tożsamości. Pacjent powinien również nosić wygodne, luźne ubranie, które można łatwo zdjąć, aby umożliwić dostęp do brzucha.

Co można się spodziewać podczas badania USG jamy brzusznej?

Badanie USG jamy brzusznej jest przeprowadzane przez technika lub lekarza specjalizującego się w diagnostyce obrazowej. Pacjent będzie leżał na łóżku, a technik lub lekarz będzie nakładał żel na brzuch pacjenta, aby umożliwić lepsze przenikanie fal dźwiękowych. Następnie specjalny aparat (tzw. głowica) będzie przesuwany po powierzchni brzucha pacjenta, a wyniki będą wyświetlane na monitorze.

Badanie USG jamy brzusznej jest bezbolesne i nie powoduje żadnych skutków ubocznych. Cały proces zwykle trwa od 30 do 60 minut.

Porady dla udanego badania USG jamy brzusznej

Aby uzyskać najlepsze wyniki badania USG jamy brzusznej, pacjent powinien przestrzegać kilku zasad:

 • zrelaksuj się i spróbuj się uspokoić przed badaniem;
 • oddychaj normalnie i równomiernie podczas badania;
 • nie jedz ani nie pij niczego przez co najmniej 6 godzin przed badaniem;
 • nie pal przed badaniem.

Po badaniu USG jamy brzusznej — co dalej?

Po badaniu USG jamy brzusznej pacjent może wrócić do normalnej aktywności bez ograniczeń. Wyniki badania zwykle są dostępne w ciągu kilku dni i powinny zostać omówione z lekarzem.

Najczęstsze pytania na temat badania USG jamy brzusznej

 1. Czy badanie USG jamy brzusznej jest bolesne? Nie, badanie USG jamy brzusznej jest bezbolesne.
 2. Czy muszę przestrzegać jakichś ograniczeń przed badaniem USG jamy brzusznej? Tak, przed badaniem USG jamy brzusznej należy przestrzegać określonych ograniczeń dietetycznych i lekowych.
 3. Czy mogę zobaczyć wyniki badania USG jamy brzusznej? Tak, wyniki badania USG jamy brzusznej są dostępne dla pacjenta i powinny zostać omówione z lekarzem.
Sending
Ocena artykułu
5 (7 głosy)
Autor
Marcin Pityński
Zdrowy duch!