Kiedy najlepiej wykonać test ciążowy? Jaka pora dnia jest najlepsza ?

access_time20.02.2020
kiedy można zrobić test ciążowy

Wiele kobiet planujących dziecko, zastanawia się, kiedy najlepiej zrobić test ciążowy? Już początkowy etap ciąży, można wykryć właśnie przy użyciu takiego testu. Zakupić go można zarówno w aptece, jak i sklepie internetowym. Sposób jego użycia zależy od rodzaju zakupionego testu, trzeba nanieść na niego parę kropel krwi albo podstawić jego końcówkę pod strumień w trakcie korzystania z toalety. Zadaniem testu ciążowego jest wykrycie rozwijającej się u kobiety ciąży. Jednakże metoda ta pozwala na wykrycie ciąży, nie po kilku godzinach od stosunku, a po jakimś czasie. Nie warto więc wykonywać testu bezpośrednio po zbliżeniu.

W jaki sposób działa test ciążowy?

Powszechnie dostępne testy ciążowe wykrywają obecność gonadotropiny kosmówkowej, w moczu kobiety. Wykrycie jej oznacza zagnieżdżenie się jaja płodowego w błonie śluzowej macicy. Dochodzi do tego w 7 dni po zapłodnieniu, wówczas poziom hCG cały czas zwiększa się, aż do 3 miesiąca ciąży. Dopiero w chwili porodu hCG maleje.

Dostępne testy ciążowe:

Domowy test ciążowy

Najczęściej wybierany ze względu na łatwą dostępność, w sprzedaży oferują je nawet drogerie. Łatwy do przeprowadzenia w domu, wiarygodność tego rodzaju testu wynosi 90 procent.

Laboratoryjny test moczu

Niezwykle czuły, jego wynik jest pewniejszy aniżeli w przypadku domowego testu ciążowego. Przeprowadzany w specjalnych warunkach.

Laboratoryjny wynik krwi

Tak samo czuły jak laboratoryjny test moczu. Niezwykle skuteczny.

Jakie są rodzaje domowych testów ciążowych?

Kobiety chcące sprawdzić, czy udało im się zajść w ciąże, mają do wyboru wiele rodzajów różnych testów. Ich zadanie jest to samo, jednakże pewne testy przeprowadzane są w odmienny sposób. W testach wykonywanych w domu stosuje się próbkę moczu. Testy z krwi wykonywane są tylko i wyłącznie w laboratorium i przychodni. Testy ciążowe przeprowadzone po 10 dniach od dnia stosunku dają aż 99 procent skuteczności.

po ilu dniach zrobić test ciążowy
fot. Po ilu dniach zrobić test ciążowy

Przed przystąpieniem do testu warto zapoznać się z załączoną ulotką, która podaje między innymi informacją, jak i po ilu minutach odczytać otrzymany wynik testu. Warto wiedzieć, iż test po terminie ważności nie nadaje się do użycia. Warto także wiedzieć, o jakiej porze zrobić test ciążowy. Test ciążowy z wieczornego moczu może nie dać prawidłowego wyniku, gdyż tylko w próbce porannego moczu znajdziemy największe stężenie hCG.

Test ciążowy płytkowy

Aby go wykonać, należy pobrać próbkę moczu do dołączonego plastikowego pojemnika, po czym wyjąć test z opakowania i położyć w suchym i czystym miejscu. Przy użyciu niewielkiej pipety nakładamy próbkę moczu na płytkę, wystarczą cztery krople. Po czym czekamy na wynik. Pierwszą kreskę zauważymy po około minucie, a miarodajny wynik uzyskamy w około 5 minut. Później już nie warto brać pod uwagę zachodzących zmian na płytce.

Test ciążowy strumieniowy

Przed jego przeprowadzeniem trzeba wyjąć test i pozbawić go ochronnej nasadki. Następnie kierujemy jego końcówkę w dół i umieszczamy pod strumieniem moczu na około 10 sekund. Test musi się cały zamoczyć. Potem nakładamy ochronną nasadę, odkładamy test i czekamy. Wynik powinien ukazać się już po minucie, aczkolwiek lepiej odczekać 5 minut.

Test ciążowy paskowy

Do jego wykonania będziemy potrzebować próbki moczu, którą umieszczamy w dołączonym do testu pojemniku. Odpakowujemy pasem testowy i zanurzamy go w moczu strzałkami do próbki. Głębokość zanurzenia jest ustalona specjalną miarką. Pasek musi być trzymany w próbce, dopóki nie pojawi się na niej czerwone zabarwienie, czyli około 15 sekund. Po czym wyjmujemy pasek i odkładamy. Wynik uzyskamy między 3 a 10 minutą od wykonania testu.

W jaki sposób odczytać wynik testu ciążowego?

Wynik pozytywny oznacza oczywiście ciąże, oznaczają go dwie linie w okienku wyniku. Jedna będzie widoczna w obszarze C, a druga w obszarze T. W przypadku, kiedy linia znajdująca się w obszarze T jest jaśniejsza, aniżeli ta umieszczona w obszarze C, wówczas także wynik uznaje się za pozytywny. Brak ciąży, czyli wynik pozytywny jest, kiedy pojawi się tylko jedna kreska w obszarze C. Błędny wynik natomiast uzyskamy, kiedy w teście nie ukaże się żadna linia, albo jedna w obszarze T i żadnej w C. Wówczas trzeba wykonać kolejny test.

O jakiej porze zrobić test ciążowy
fot. O jakiej porze zrobić test ciążowy

Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy?

Warto pamiętać, iż test ciążowy nie wykryje ciąży, jeśli jej nie ma, czyli do 6 dni po stosunku. Tyle przeważnie trwa przemieszczenie się zapłodnionego jaja do macicy oraz zagnieżdżenie w endometrium. Po ukończeniu tego procesu dopiero dochodzi do pojawiania się hormonu beta-hCG zarówno w moczu, jak i krwi. Tylko dzięki obecności tego hormonu w organizmie, można wykryć wczesną ciążę.

Po ilu dniach zrobić test ciążowy?

Ze względu na wędrówkę zapłodnionego jaja do macicy, która trwa 6 dni, warto poczekać z wykonaniem testu, gdyż wcześniejsze jego wykonanie może nic nie wykryć. hCG jest obecne w moczu i krwi przeważnie pomiędzy 8 a 10 dniem od zapłodnienia. Nie powinno się więc wykonywać testu wcześniej, aniżeli po 8 dniach od stosunku. Dobrze jest także poczekać do terminu spodziewanej miesiączki, w szczególności, jeśli się ona nie pojawia.

Kiedy można zrobić test ciążowy, aby uzyskać miarodajny wynik?

Dobrym rozwiązaniem jest wykonanie testu ciążowego po 14 dniach od uwolnienia się komórki jajowej. Warto pamiętać, iż test ciążowy wykonany w krótkim okresie po stosunku może wykazać błędny wynik i nie wykluczy on także całkowicie ciąży. A więc po ilu dniach test ciążowy ponownie wykonać w takiej sytuacji? W takim wypadku badanie należy powtórzyć najlepiej po tygodniu. To od tego po ilu dniach test ciążowy będzie wykonany, zależy poprawność jego wyniku.

O jakiej porze dnia zrobić test ciążowy?

Testy ciążowe odznaczają się różnorodną czułością. Domowe testy przeważnie mają czułość na poziomie poniżej 500 IU/l. Wiarygodny wynik testu uzyskać można po 10 dniach od zapłodnienia. Testy wyższej czułości od 500 IU/l do 800 IU/l będą miarodajne w 1 dniu spodziewanej miesiączki, a o czułości większej niż 800 IU/l ukażą prawidłowy wynik po tygodniu od dnia spodziewanego okresu.

Najpopularniejsze testy laboratoryjne wykonywane z krwi, powinno się przeprowadzić 10 dni po dniu spodziewanej miesiączki. Takim testom można bardziej ufać, gdyż dają prawie stuprocentowo pewny wynik. Test ciążowy w dniu spodziewanej miesiączki po południu może nie dać prawidłowego wyniku, warto więc zaczekać.

kiedy najlepiej zrobić test ciążowy
fot. Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy

Test ciążowy z wieczornego moczu

Hormon hCG u ciężarnej kobiety jest obecny o każdej porze dnia, jednakże jego najwyższe stężenie wykrywane jest rano. Warto więc uzyskać próbkę z pierwszego porannego moczu, gdyż hormon ten po nocy jest mało rozcieńczony. W ciągu dnia hormon hCG maleje, a wieczorem jest najmniejszy. Z tego względu odradza się przeprowadzać test ciążowy z wieczornego moczu. Na dzień przed planowanym testem ciążowym nie powinno się także pić dużej ilości wody czy innych płynów.

Zagnieżdżenie zarodka a test ciążowy

Zagnieżdżenie zarodka oznacza moment, kiedy uzyskał on schronienie na najbliższe 9 miesięcy. Nie wszystkie panie zdają sobie sprawę z tego momentu, czasem organizm już po paru dniach od zapłodnienia wysyła pewne sygnały, iż w organizmie kobiety zaczęło się coś dziać. Implantacja ma miejsce przeważnie między 6 a 12 dniem rozwoju zarodka. Cały proces trwa parę dni, wówczas dochodzi do implantacji w macicy zapłodnionej komórki jajowej. Zarodek przeważnie zagnieżdża się na przedniej albo tylnej ścianie. Czasem implantacja przebiega bez większych objawów, a czasem towarzyszy jej tak zwane plamienie implantacyjne. Kiedy zauważymy takie plamienie, należy udać się do lekarza, aby mógł on potwierdzić ciążę. Konieczna jest także rezygnacja z aktywności fizycznej oraz seksualnej.

Kiedy wyniki testu ciążowego mogą okazać się fałszywe?

Nie w każdej sytuacji test ciążowy pokaże prawidłowy wynik. Czasem zdarzają się przypadku wyniku fałszywie ujemnego albo fałszywie dodatniego. Wynik fałszywie ujemny może wynikać z niewłaściwego przeprowadzenia testu. Trzeba mieć świadomość, iż mocz do badania jest zdatny jedynie przez kwadrans po jego oddaniu. Innym powodem sfałszowanego testu są zanieczyszczenia próbki albo samego testu ciążowego. Fałszywie dodatni wynik może być natomiast spowodowany lekami na niepłodność albo przebytym porodem. Innym jego powodem mogą być choroby tarczycy albo nerek. Warto pamiętać po jakim czasie zrobić test ciążowy, aby wynik był miarodajny.

Sending
Ocena artykułu
5 (15 głosy)
Autor
Joanna Zak