Jak uzyskać e-receptę na lek przyjmowany na stałe bez wychodzenia z domu?

access_time01.03.2023

Recepta dla niektórych z nas jest czymś, o czym musimy pamiętać regularnie, kiedy borykamy się z chorobą przewlekłą. Zdarza się, że przy braku czasu pojawia się problem kończących się zapasów leków i braku kolejnej recepty. Z pomocą przyjść może e-recepta online, dzięki której już w kilka minut i bez wychodzenia z domu możemy poradzić sobie z sytuacją.

E-recepta bez wychodzenia z domu – na czym polega?

Choroby przewlekłe typu nadciśnienie, niedoczynność czy nadczynność tarczycy lub depresja to tylko przykłady schorzeń wymagających regularnego przyjmowania leków przez lata. Nie tylko choroby przewlekle, ale też antykoncepcja hormonalna wymaga recepty przedłużającej bez obowiązku przeprowadzania badań. Wiąże się to z koniecznością regularnego otrzymywania recepty na przedłużanie leków przyjmowanych na stałe, ale nie tylko.

Niestety dla wielu pacjentów jest to również przymus przesiadywania pod gabinetem lekarskim, a tym samym narażanie się na kontakt z wirusami i bakteriami. Dla niektórych to także utrudnienie związane z dojazdami. Obecna technologia, nowoczesne systemy informatyczne, w które przychodnie zaopatrzyły się w ciągu ostatnich lat, pozwalają jednak na ułatwienie opcji zdobywania recepty. E-recepta online uzyskana przez Internet czy sms to kilkuminutowa procedura, która nie wymaga wychodzenia z domu. Jak ją zdobyć ? (Receptę online uzyskasz na stronie https://onlinerecepta.pl )

Sposoby na e-receptę

Możliwości jest kilka. Po pierwsze można skorzystać z teleporady lekarskiej. W tej opcji przygotowujemy swoją dokumentację potwierdzającą diagnozę, wyniki badań oraz leki i dawkowanie przepisywane od lat. Oczywiście, jeśli teleporada odbywa się u lekarza prowadzącego, nie musimy tych dokumentów przedkładać, bo lekarz je ma. Chodzi bardziej o sytuację, w której kontaktujemy się z innym lekarzem, w innej przychodni. Kolejną opcją jest kontakt z platformą medyczną, która pozwala na wystawienie recepty przez lekarza specjalistę na podstawie  wypełnionego formularza. Taka ankieta zastępuje często wywiad lekarski, jednak jeśli lekarz ma jakiekolwiek wątpliwości może skontaktować się z pacjentem i dopytać o potrzebne mu informacje. Co się dzieje dalej?

E-recepta – jak wykupić leki?

Gdy już lekarz przepisze nam leki, nie musimy nigdzie udawać się po receptę papierową. Przeważnie otrzymujemy wiadomość sms z kodem recepty, który wraz z numerem pesel musimy podać farmaceucie a aptece. Na tej podstawie lek jest nam wydawany i otrzymujemy informacje o sposobie jego dawkowania. Na naszym Indywidualnym Koncie Pacjenta na stronie pacjent.gov.pl też powinna znaleźć się wystawiona przez lekarza e-recepta, dzięki czemu będziemy mieli dostęp do nazwy przyjmowanego leku i jego dawki. Na platformie medycznej można również skorzystać z konsultacji lekarskiej w przypadku wystąpienia objawów chorobowych, takich jak przeziębienie, dzięki czemu możemy nie narażać innych osób, oczekując w kolejce w przychodni. Nie tylko e-recepta online jest w takich sytuacjach możliwa do uzyskania, ale także zwolnienie lekarskie.

Sending
Ocena artykułu
5 (12 głosy)
Autor
mgr inż. Anna Lewkowicz
Dietetyk