Opatrunki specjalistyczne – kiedy i z jakiego ich rodzaju należy skorzystać?

access_time18.08.2023

Świat na przestrzeni lat bardzo się rozwinął, co powinno być dla nas – jako ludzkości powodem do dumy. Dzięki rozwojowi w wielu sektorach dziś możemy rozmawiać ze sobą przez telefony, pisać wiadomości, oglądać ulubione filmy i seriale czy nawet podróżować na wakacje samolotem. Nie można zaprzeczyć, że rozwój w wielu branżach przyniósł niewyobrażalne korzyści dla człowieka, ale z pewnością jeden z rozwojów będzie najbardziej się wyróżniał na tle reszty branż a mowo tutaj o branży medycznej. Dzięki doskonałemu rozwinięciu się medycyny, a w tym powstawaniu wielu szczepionek, leków jak i specjalistycznego sprzętu medycznego – średnia wieku człowieka znacznie się poprawiła. Aktualnie dzięki medycynie, człowiek jest w stanie zostać wyleczony z wielu chorób, jak i pozbyć się wielu problemów poprzez różnego rodzaje operacje. Rozwój medycyny przyniósł także wiele artykułów medycznych, które spokojnie możemy posiadać we własnych domach i używać w kryzysowych sytuacjach. Jednymi z artykułów będą opatrunki specjalistyczne, o których powiemy więcej w tym artykule.

Co to są opatrunki specjalistyczne?

Opatrunki specjalistyczne są jednymi z najczęściej używanych opatrunków do powstałych ran. Opatrunki specjalistyczne z pewnością będą spełniać swoje zastosowanie w efektywnym gojeniu ran jak i pielęgnacji owrzodzeń i odleżyn. Opatrunki te nie są tylko i wyłącznie używane przez lekarzy, lecz każdy może nabyć je na własnym zakresie w celu zabezpieczenia się lub swoich bliski kiedy nadejdzie sytuacji gdy ktoś nabawi się rany na ciele. Aby opatrunki specjalistyczne spełniały swoje właściwości i były wykorzystywane ze swoim przeznaczeniem należy również wiedzieć kiedy je stosować oraz jakie rodzaje opatrunków specjalistycznych występują na rynku?

Charakterystyka oraz zastosowanie opatrunków specjalistycznych

W aktualnych czasach kiedy nie trzeba wyruszać w poszukiwanie specjalistycznych ziół czy też roślin leczniczych lub nabywać je u różnych kupców, co zajmowało sporo czasu, nerwów oraz często kończyło się niepowodzeniem, tak teraz wystarczy udać się w jedno miejsce, jakim jest apteka czy nawet nabyć wiele potrzebnych medykamentów poprzez strony internetowe – https://madens.pl/, nie wychodząc nawet z własnego domu. W ten sposób można nabyć również opatrunki specjalistyczne, które dla wielu osób będę czymś niezastąpionym w leczeniu ran. Ale w jakich przypadkach najlepiej zastosować wspominane już opatrunki specjalistyczne? Opatrunki te znajdują swoje zastosowanie w leczeniu ran takich jak: odleżyny, stopy cukrzycowe, chirurgiczne rany oraz oparzenia promieniowe.

Opatrunki specjalistyczne charakteryzują się podczas gojenia ran wieloma korzyściami. Opatrunki te nie będą przylegać do rany, zapewniając tym samym lepsze oddychanie, szybsze gojenie się oraz mniej boleści i ponownego naruszenia rany podczas zdejmowania opatrunku. Cechują się zbieraniem nadmiaru płynów, tworzą barierę ochronną dla skóry, która nie przepuszcza bakterii, które mógłby wyrządzić wiele szkód. Ponadto opatrunki specjalistyczne charakteryzują się przyspieszonym procesem gojenia ran, wysokimi właściwościami pielęgnacyjnymi oraz zapewniają optymalną wilgotność między raną a opatrunkiem.

Opatrunki specjalistyczne – jakie rodzaje opatrunków specjalistycznych występują?

Jak widać, opatrunki specjalistyczne posiadają wiele korzyści w procesie gojenia się rany od przyspieszonego procesu gojenia się i wysokiego stopnia pielęgnacji aż po bezproblemowe zdejmowanie opatrunku bez ryzyka ponownego uszkodzenia zagojonej rany. Natomiast jakie możemy wyróżnić rodzaje opatrunków specjalistycznych? Oto kilka przykładów:

  1. Opatrunki ze srebrem – ich główną zaletą są właściwości bakteriobójcze, dzięki czemu sprawdzą się dobrze w leczeniu ran zakażonych.2
  2. Opatrunki żelowe – głównym zadaniem tych opatrunków jest utrzymanie prawidłowej wilgotności rany oraz oczyszczanie jej dzięki substancji przeciwko bakteriom.
  3. Opatrunki hydrokoloidowe – będą sprawdzać się najlepiej w ranach z małym lub umiarkowanym wysiękiem.

 

To tylko kilka rodzajów opatrunków, które możemy znaleźć na rynku. Dlatego przed zakupem warto rozważyć wszystkie rodzaje dobrać te, które będą najbardziej potrzebne do Twoich potrzeb.

Sending
Ocena artykułu
5 (16 głosy)
Autor
mgr inż. Anna Lewkowicz
Dietetyk