Plamy starcze na dłoniach – skąd się biorą, jak się ich pozbyć?

access_time14.09.2023

Dłonie zasługują na wyjątkową pielęgnację. Często jednak, mimo najszczerszych chęci, nie jesteś w stanie uniknąć procesów jakie zachodzą wewnątrz tkanek. Czym są plamy starcze i jak sobie z nimi radzić? Jakie możliwości daje nam obecna technologia? Czy domowe sposoby działają? Sprawdź te informacje już teraz!

Plamy starcze na dłoniach: Przyczyny i Czynniki Ryzyka

Plamy starcze na dłoniach, znane również jako plamki wątrobowe lub lentigo solaris, są powszechne u osób w starszym wieku. Są to brązowe lub czarne przebarwienia skóry, które często pojawiają się na grzbietowej stronie ręki. Przyczynami ich powstawania jest działanie promieniowania UV oraz naturalny proces starzenia się skóry.

Promieniowanie UV od słońca jest głównym czynnikiem odpowiedzialnym za pojawianie się plam starczych na dłoniach. Długotrwałe narażenie skóry na promienie słoneczne powoduje nadprodukcję melaniny – barwnika skórnego, który chroni naszą skórę przed szkodliwym wpływem promieniowania.

Innym ważnym faktorem ryzyka jest wiek. Plamy starcze zazwyczaj pojawiają się u osób w starszym wieku ze względu na naturalny proces starzenia się skóry. Wraz z upływem czasu komórki pigmentacyjne stają się mniej równomierne i mogą tworzyć ciemniejsze obszary.

Częste ekspozycje na sztuczne źródła światła UV, takie jak lampy do opalania, również mogą przyczynić się do powstawania plam starczych na dłoniach. Dlatego ważne jest, aby chronić skórę przed nadmiernym działaniem promieniowania UV poprzez stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym.

Osoby o jasnej karnacji są bardziej podatne na rozwój plam starczych niż osoby o ciemniejszej skórze. Wysoka zawartość melaniny w skórze chroni ją przed negatywnymi efektami promieniowania UV.

Hormonalne zmiany, takie jak menopauza u kobiet, mogą również wpływać na pojawienie się plam starczych na dłoniach. Zmiany hormonalne mają wpływ na produkcję melaniny i mogą spowodować jej nadmierną ilość w niektórych obszarach skóry.

Skuteczne Metody Usuwania Plam Starczych na Dłoniach

Istnieje wiele różnych metod usuwania plam starczych na dłoniach, a wybór odpowiedniej metody zależy od preferencji pacjenta oraz indywidualnych cech jego skóry. Oto kilka popularnych sposobów:

  • Krioterapia: Ta metoda polega na zamrażaniu plamy za pomocą ciekłego azotu. Po kilku dniach od zabiegu plama stopniowo odpada, a nowa skóra o normalnym kolorycie zostaje odsłonięta.
  • Chemiobrazja: Jest to metoda polegająca na nałożeniu specjalnego preparatu chemicznego na plamę starczą. Działa on poprzez złuszczanie górnych warstw skóry, co prowadzi do zaniku przebarwienia.
  • Laseroterapia: Zabieg laserowy jest jedną z najskuteczniejszych metod usuwania plam starczych. Laser emituje impulsy światła, które docierają do głębszych warstw skóry i niszczą nadmiernie pigmentowane komórki.
  • Mikrodermabrazja: Polega na mechanicznym ścieraniu naskórka za pomocą mikrokryształków lub diamentowej końcówki. Ten proces stymuluje regenerację skóry i pomaga w wygładzeniu plamy starczej.
  • Kremy depigmentacyjne: Są to kremy zawierające substancje rozjaśniające skórę, takie jak hydrochinon czy kwas azelainowy. Stosowanie tych kremów regularnie może pomóc w redukcji widoczności plam starczych.

Naturalne Sposoby na Pozbycie Się Plam Starczych na Dłoniach

Jest kilka naturalnych sposobów, które mogą pomóc w redukcji plam starczych na dłoniach. Choć nie są one tak skuteczne jak zabiegi medycyny estetycznej, warto je wypróbować:

Sok z cytryny zawiera naturalne kwasy owocowe, które mają właściwości rozjaśniające skórę. Możesz delikatnie wcierać sok z cytryny w plamy starcze kilka razy dziennie.

Jogurt naturalny może również pomóc w złagodzeniu przebarwień skóry. Zawarte w nim kwas mlekowy działa jako naturalny środek rozjaśniający.

Innym sposobem jest czerwona cebula. Wystarczy przekroić cebulę na pół i pocierać nią plamy starcze przez kilka minut każdego dnia. Substancje zawarte w cebuli mają działanie rozjaśniające.

Należy jednak pamiętać, że te metody wymagają regularnego stosowania i czasu, aby uzyskać widoczne rezultaty.

Laserowe Usuwanie Plam Starczych: Co Musisz Wiedzieć

Laserowe usuwanie plam starczych to jedna z najskuteczniejszych metod pozbycia się tych nieestetycznych przebarwień na dłoniach. Podczas tego zabiegu emitowane impulsy światła docierają do melaniny w skórze, co powoduje jej rozpad i stopniowe zanikanie plamy.

Zabieg jest praktycznie bezbolesny i nie wymaga długiego okresu rekonwalescencji. Może być konieczne wykonanie serii zabiegów, aby uzyskać optymalne rezultaty. Efekty utrzymują się przez długi czas, jednak regularna ekspozycja na promieniowanie UV może spowodować ponowne pojawienie się plam starczych.

Przed podjęciem decyzji o  zabiegu laserowego usuwania plam starczych, zawsze warto skonsultować się z lekarzem specjalistą. Profesjonalista oceni stan Twojej skóry oraz zaproponuje najlepszą metodę dla Ciebie. W naszej okolicy działają kliniki specjalistyczne takie jak Centrum Medycyny Estetycznej i Naczyniowej w Zielonej Górze Marcin Wilczyński

Jak Zachować Młodzieńczą Skórę Dłoni i Uniknąć Plam Starczych

Aby zachować młodzieńczą skórę dłoni i uniknąć pojawienia się plam starczych, należy przestrzegać kilku ważnych zasad:

  • Ochrona przed słońcem: Stosuj kremy z filtrem przeciwsłonecznym o wysokim SPF każdego dnia, nawet wtedy gdy jest pochmurno lub jesienne dni.
  • Nawilżenie: Regularnie nawilżaj swoje ręce przy użyciu kremów lub balsamów do rąk. Sucha skóra może przyspieszać proces starzenia się i sprzyjać powstawaniu plam starczych.
  • Rękawiczki: Podczas prac domowych, zwłaszcza z użyciem detergentów lub środków chemicznych, noszenie gumowych rękawiczek pomoże chronić skórę dłoni przed podrażnieniami i wysuszeniem.
  • Zdrowy styl życia: Unikaj palenia papierosów oraz nadmiernego spożywania alkoholu. Te nawyki mogą przyspieszać proces starzenia się skóry.
  • Prawidłowa dieta: Włącz do swojej diety produkty bogate w przeciwutleniacze, takie jak owoce i warzywa. Przeciwutleniacze pomagają zwalczać wolne rodniki odpowiedzialne za uszkodzenia DNA komórek skóry.

Pamiętaj, że dbanie o zdrową i młodzieńczą skórę dłoni to proces długotrwały. Regularna pielęgnacja oraz unikanie czynników ryzyka pozwolą Ci cieszyć się pięknymi i gładkimi dłońmi przez wiele lat!

Sending
Ocena artykułu
5 (17 głosy)
Autor
mgr inż. Anna Lewkowicz
Dietetyk