Palenie papierosów a nadciśnienie tętnicze. Dlaczego warto zdecydować się na rzucenie palenia wyrobów tytoniowych?

access_time07.11.2023

Regularne palenie tytoniu jest powszechnie uznawane za działanie, które niekorzystnie wpływa na zdrowie człowieka. Wśród różnych czynników ryzyka związanych z paleniem, należy zwrócić szczególną uwagę na podwyższone ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego.

Nadciśnienie tętnicze stanowi najczęstszą chorobę cywilizacyjną, będącą główną przyczyną powikłań sercowo-naczyniowych. Z wiekiem zwiększa się ryzyko zachorowania na tę chorobę. Jednak za pomocą zmian w stylu życia można istotnie obniżyć ciśnienie krwi, poprawić samopoczucie, wydłużyć życie i wpłynąć na jakość życia. Jaki związek ma ze sobą palenie papierosów a nadciśnienie tętnicze? Zapraszamy do lektury.

Palenie papierosów a nadciśnienie tętnicze

Palenie papierosów jest jednym z kluczowych czynników ryzyka związanych z chorobami sercowo-naczyniowymi i rozwojem nowotworów. Każdy wypalony papieros wywołuje istotne podwyższenie ciśnienia tętniczego i częstości rytmu serca, które utrzymuje się przez przynajmniej 15 minut [1].

Dodatkowo, istnieją dowody na szkodliwe skutki palenia biernego. Należy zaznaczyć, że palenie znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca, udaru mózgu oraz chorób tętnic obwodowych na poziomie globalnym [1] .

Substancje obecne w dymie papierosowym mogą aktywować istniejące procesy zapalne w organizmie, szczególnie w układzie oddechowym, co naraża palacza na wiele chorób, w tym związanych z krtanią, oskrzelami, płucami, a nawet nowotworami. Nałóg tytoniowy stale podnosi ciśnienie tętnicze i osłabia skuteczność jego leczenia, sprzyja powikłaniom związanym z wysokim ciśnieniem, zwiększa ryzyko zawału serca, udaru mózgu i niewydolności serca, a także przyspiesza i nasila rozwój miażdżycy [2].

Walka z paleniem papierosów to podstawa

Jak widać, potencjalne konsekwencje palenia wyrobów tytoniowych są naprawdę poważne. Rzecz jasna, nawet wieloletni palacze mogą zmniejszyć ryzyko zapadania na choroby układu krążenia. Aby móc skutecznie zadbać o zdrowie serca oraz kontrolować poziom nadciśnienia tętniczego, ważne jest, by przede wszystkim zrezygnować z palenia papierosów — choć może wydawać się inaczej, to nawet znaczne ograniczenie nałogu może nie rozwiązać problemu.

Źródła:

[1] Tykarski, Andrzej, et al. „Zasady postępowania w nadciśnieniu tętniczym—2019 rok.” Nadciśnienie Tętnicze w Praktyce 5.1 (2019), s.16-17.

[2] Macias, M., Doskocz, J., & Wanot, B. Nadciśnienie tętnicze – jeden z najczęstszych problemów zdrowotnych. Zagrożenia środowiskowe i cywilizacyjne, 73.

Sending
Ocena artykułu
5 (16 głosy)
Autor
mgr inż. Anna Lewkowicz
Dietetyk