Jesień, depresja sezonowa i zaburzenia snu: Jak fototerapia pomaga w leczeniu

access_time16.11.2023
światłoterapia

Jesień to dla wielu osób piękna pora roku, ale dla niektórych może być to czas, gdy nastrój i sen ulegają znacznemu pogorszeniu. Jesienna chandra, znana również jako zimowa depresja lub depresja sezonowa, to rodzaj zaburzenia, który występuje cyklicznie, najczęściej w okresie jesienno-zimowym. Jednym z głównych objawów tej choroby jest obniżenie nastroju, uczucie apatii i zmęczenia, które wpływa negatywnie na codzienne funkcjonowanie. Zaburzenia snu są również często związane z tą formą depresji.

Fototerapia, czyli terapia światłem, stała się jednym z najpopularniejszych sposobów leczenia jesiennej chandry i zaburzeń snu. W tym artykule omówimy, jak lampy antydepresyjne, okulary antydepresyjne i budziki świetlne mogą pomóc w profilaktyce i leczeniu tych dolegliwości.

Lampa antydepresyjna

Lampy antydepresyjne to urządzenia emitujące światło dzienne o wysokim natężeniu, zbliżone do naturalnego światła słonecznego. Ich działanie polega na dostarczaniu organizmowi wystarczającej ilości oświetlenia, aby zrównoważyć niedobory naturalnego światła, które występują w okresie jesienno-zimowym. Lampa antydepresyjna jest skuteczna w poprawie nastroju i zmniejszeniu objawów jesiennej chandry.

Lampa Fotovita FV-M

Zaleca się codzienne korzystanie z lampy antydepresyjnej przez około 20-30 minut rano, tuż po przebudzeniu. Terapia światłem działa poprzez stymulowanie produkcji hormonów regulujących nastrój, takich jak serotonina, oraz poprawę rytmu dobowego organizmu.

Okulary antydepresyjne

Okulary antydepresyjne, podobnie jak lampy do fototerapii emitują światło dzienne. Z uwagi na bliską odległość źródła światłą od oczu, sesje terapeutyczne są jednak krótsze niż w przypadku użytkowania lamp. Noszenie takich okularów może pomóc w regulacji rytmu dobowego i poprawie jakości snu, co jest szczególnie istotne dla osób borykających się z zaburzeniami snu związanymi z okresem jesienno-zimowym.

Okulary antydepresyjne użytkuje się zwykle w godzinach porannych, niedługo po przebudzeniu, aby wyhamować produkcję melatoniny. W efekcie sesja terapii światłem działa pobudzająco, a przy tym sprzyja poprawie nastroju ze względu na produkowaną przez organizm serotoninę. Okulary do fototerapii cenione są szczególnie przez osoby żyjące w biegu, które nie mają czasu na codzienne naświetlania lampami antydepresyjnymi..

Budziki świetlne

Budziki świetlne, zwane również symulatorami świtu, są urządzeniami, które pomagają regulować rytm dobowy poprzez symulowanie wschodu i zachodu słońca. Działają one poprzez stopniowe zwiększanie intensywności światła w ciągu określonego czasu, co pomaga delikatnie budzić organizm i poprawiać poranne samopoczucie. Wieczorem można wykorzystać odwrócony mechanizm czyli stopniowe zmniejszanie natężenia światła co ułatwi przygotowanie organizmu do snu.

Budzik świetlny Shine 300

Budziki świetlne mogą być szczególnie skuteczne dla osób cierpiących na zaburzenia snu związane z jesienią, ponieważ pomagają one regulować rytm snu i czuwania, co może przyczynić się do poprawy jakości snu i ogólnego samopoczucia.

Podsumowanie

Jesień i zima mogą być trudnym okresem dla wielu osób. Fototerapia, w tym lampy i okulary antydepresyjne czy budzik świetlny, stanowią skuteczne narzędzia profilaktyki i leczenia depresji sezonowej. Choć fototerapia nie ma bezwzględnych przeciwwskazań do stosowania, to warto skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem terapii światłem, aby ustalić odpowiednie dawki i strategie leczenia dostosowane do indywidualnych potrzeb. Dzięki tym innowacyjnym rozwiązaniom można poprawić nastrój, sen i jakość życia w okresie jesieni i zimy. Dla wielu osób fototerapia jest już podstawowym narzędziem walki z jesienną chandrą.

Sending
Ocena artykułu
5 (3 głosów)
Autor
Marcin Pityński
Zdrowy duch!