Jak z wyprzedzeniem przygotować się do sezonu alergicznego?

access_time02.02.2024

Sezonowe uczulenia zimowe potrafią być prawdziwą zmorą dla alergików. Zatkany nos, wodnisty katar, świąd nosa i łzawiące oczy – to tylko niektóre z uciążliwych objawów. Jeśli zastanawiasz się, czy można zmniejszać nasilenie objawów alergii zimą, jesteś w dobrym miejscu. Sprawdźmy, jakie kroki podjąć, żeby przygotować się do zimowego sezonu alergicznego.

Alergeny zimowe – sezonowe czy całoroczne?

Chociaż mówimy o nasileniu objawów chorób alergicznych w sezonie zimowym, to należy zaznaczyć, że z większością substancji uczulających mamy kontakt przez cały rok. Są to roztocza kurzu domowego i pleśnie. Dlaczego dolegliwości chorobowe nasilają się w okresie zimy? Z prostej przyczyny – zwiększa się ekspozycja na te alergeny, a złe wietrzenie pomieszczeń jest idealnym czynnikiem powodującym rozmnażanie się pleśni i roztoczy.

Do typowych alergenów sezonowych należą pyłki roślin wiatropylnych. Już w styczniu i lutym pylą pierwsze drzewa – leszczyna i olsza. W marcu dołącza do nich brzoza i topola.

Domowe przygotowania do sezonu alergicznego

Twoje działania profilaktyczne powinny zależeć od tego, jaka substancja wywołuje u Ciebie objawy alergii. Jeśli są to pyłki roślin wiatropylnych, ze szczególną uwagą już od ostatnich miesięcy roku śledź kalendarz pyleń i przewidywane stężenia pyłków roślin w okolicy, w której się znajdujesz. [1] Jeśli pojawią się pierwsze alerty o wzroście alergenów w powietrzu, zadbaj o to, żeby unikać wychodzenia z domu. Odpowiednio wcześniej zaopatrz się w zapas maseczek ochronnych, z którego będziesz mógł korzystać w razie konieczności spędzania czasu na świeżym powietrzu. Mogą to być zwykłe maski medyczne lub maski z filtrem FFP2. [2]

Gdy stwierdzono u Ciebie uczulenie na pleśnie, jeszcze przed sezonem grzewczym dokładnie sprawdź wszystkie pomieszczenia w domu i szukaj wszelkich oznak rozwoju grzyba. Gdy tylko zauważysz niepokojące ślady, np. na ścianach, zakup w sklepach budowlanych środki na usuwanie pleśni.

Jeśli doskwiera Ci alergia na roztocza kurzu domowego, już z początkiem jesieni przeprowadź gruntowne porządki. Nie wahaj się zaangażować do tego innych domowników, żebyś mógł unikać kontaktu z alergenem. Dokładnie czyść wszystkie powierzchnie, na których może znajdować się kurz, a co za tym idzie – roztocza.

Leczenie przeciwalergiczne

Zanim rozpocznie się sezon zwiększonego narażenia na alergeny, powinieneś być po rozmowie z Twoim lekarzem rodzinnym lub alergologiem i ustalić podstawowe zasady terapii. Uważa się, że stosowanie leków na około 2 tygodnie przed kontaktem z alergenem pomaga w minimalizowaniu objawów lub zapobiega ich wystąpieniu. [3]

W domowej apteczce miej krople do przemywania oczu, sól morską do przepłukiwania nosa oraz lek na alergię bez recepty, który będziesz mógł zastosować tak szybko, jak tylko pojawią się pierwsze symptomy uczulenia. W przypadku kropli do oczu i nosa stawiaj na preparaty o prostym składzie i bez sztucznych konserwantów.

 

Wiedząc, że można przygotować się na nadejście sezonu alergicznego, korzystaj ze wskazówek, które pomogą Ci w unikaniu pojawienia się objawów alergii. Reaguj na pierwsze symptomy uczulenia. Alergia jest rodzajem stanu zapalnego, a ten najlepiej jest minimalizować jak najwcześniej.

 

Bibliografia

[1]       „Alergia – Strona główna”. Dostęp: 29 listopad 2023. [Online]. Dostępne na: http://www.alergen.info.pl/

[2]       K.-C. Bergmann, S. Kugler, T. Zuberbier, i S. Becker, „Face masks suitable for preventing COVID-19 and pollen allergy. A study in the exposure chamber”, Allergo J Int, t. 30, nr 5, s. 176–182, 2021, doi: 10.1007/s40629-021-00180-8.

[3]       „Skuteczne leczenie alergicznego nieżytu nosa w szczycie sezonu pylenia – zadanie trudne? Wykonalne? | Terapia”. Dostęp: 2 grudzień 2023. [Online]. Dostępne na: https://terapia.com.pl/pl/node/281

 

Sending
Ocena artykułu
5 (10 głosy)
Autor
Marcin Pityński
Zdrowy duch!