Operacja zaćmy na NFZ. Gdzie najszybciej wykonać zabieg?

access_time10.01.2023

Operacja usunięcia zaćmy, czyli zamglonej soczewki oka, to najczęściej wykonywany zabieg okulistyczny w Polsce i na świecie. Na powszechność tego schorzenia bezpośredni wpływ mają zaburzenia metaboliczne związane z wiekiem oraz niezdrowym trybem życia. Większość z osób, u których doszło do zamglenia soczewki oka, nie może zwlekać z operacją, dlatego warto wiedzieć, gdzie najszybciej wykonać operację zaćmy w ramach refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Operacja na zaćmę NFZ – czas oczekiwania

Pandemia COVID-19 przyczyniła się do wydłużenia terminów na operację na zaćmy w ramach NFZ, dlatego aby móc szybko odzyskać dawną jakość widzenia, warto poszukać alternatywy w postaci operacji za granicą. W ramach umowy transgranicznej pacjenci z Polski mogą mieć wykonany refundowany przez NFZ zabieg usunięcia zaćmy w Czechach.

Jak wygląda leczenie zaćmy w Czechach na NFZ?

W przypadku kliniki Tesin Medic w Czeskim Cieszynie pacjenci z Polski mogą liczyć na wiele udogodnień takich jak mówiący w języku polskim personel oraz pełne wsparcie z dokumentacją związaną z pozyskaniem refundacji. Jeśli pacjent i jego opiekun, który musi być obecny w klinice, natrafią na problemy związane z transportem czy zakwaterowaniem w Czechach, mogą również liczyć na pomoc personelu kliniki.

Operacja zaćmy w Czechach na NFZ – krok po kroku

 

 1. Zadzwoń do naszej kliniki – tel. +48 690 412 288 – w celu ustalenia szczegółów operacji i terminu wizyty, na której zostanie dobrana soczewka wewnątrzgałkowa, dopasowana indywidualnie do budowy Twojego oka.
 2. Wizyta przed zabiegiem, na którą koniecznie zabierz dowód osobisty, służy kwalifikacji do zabiegu oraz wybraniu odpowiedniej soczewki, do czego niezbędne będzie wykonanie badań okulistycznych. Na wizycie wstępnej zostaniesz poinformowany o terminie operacji.
 3. Przygotowanie do operacji – podanie kropli znieczulających.
 4. Zabieg usunięcia zamglonej soczewki i zaaplikowanie dobranych wcześniej soczewek. Operacja trwa około 20 minut i jest całkowicie bezbolesna.
 5. Odpoczynek pacjenta po operacji i przedstawianie zaleceń oraz przeciwwskazań po zabiegu.
 6. Wizyta kontrolna i zdjęcie szwów. Ocena efektów zabiegu.

 

Ile NFZ płaci za operację zaćmy?

Dzięki umowie transgranicznej NFZ pacjenci z Polski mogą uzyskać nawet 100% refundacji na podstawowe soczewki. Pacjenci mogą dopłacić do okularów przeciwsłonecznych i kropli pooperacyjnych – koszt 100 zł, a także za dodatkową opłatą zamówić soczewki bardziej zaawansowane:

 • asferyczną białą jednoogniskową,
 • asferyczną żółtą jednoogniskową,
 • toryczną jednoogniskową,
 • trójogniskową,
 • torycznowieloogniskową.

 

Pacjenci z Polski nie są zobowiązani płacić za operację, gdyż to klinika z Czeskiego Cieszyna zwraca się o zwrot kosztów leczenia. To rozwiązanie sprawia, że nie muszą oni dysponować kwotą za operację i czekać na zwrot za dofinansowanie.

 

Korzystając z usług kliniki w Czeskim Cieszynie, zyskujesz szansę na szybsze przeprowadzenie operacji usunięcia zaćmy, a dodatkowym atutem będzie możliwość dopasowania terminu zabiegu do Twoich preferencji. Taka elastyczność i wysoka jakość usług sprawia, że wiele pacjentów z Polski decyduje się na leczenie zaćmy w Czechach na NFZ, wybierając klinikę Tesin Medic.

Sending
Ocena artykułu
5 (8 głosy)
Autor
mgr inż. Anna Lewkowicz
Dietetyk