Czym są i jak działają lampy antydepresyjne?

access_time20.12.2022

Człowiek jest uzależniony od światła. Wpływa ono na zegar biologiczny, dodaje energii do działania i oddziałuje na samopoczucie. Sprzyja także odpowiedniej przemianie materii. Ludzki organizm do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje światła. Bez niego następuje pogorszenie nastroju i brak chęci do czegokolwiek. Widać to szczególnie jesienią i zimą. Z pomocą przychodzą wtedy lampy antydepresyjne. Co to takiego?

Lampy antydepresyjne – czym są? Jak działają?

Lampy antydepresyjne niekiedy nazywane są lampami antystresowymi czy lampami na chandrę. Na pierwszy rzut oka wyglądają jak klasyczne lampy. Mają zresztą barwę światła zbliżoną do światła naturalnego. Są to często lampy stołowe i podłogowe. Niektóre modele przypominać mogą podświetlane lustra. Zazwyczaj wykorzystują oświetlenie ledowe, które jest energooszczędne i bardzo żywotne. 

W zasadzie wystarczy usiąść w pobliżu takiej lampy. Nie trzeba się w nią ślepo wpatrywać. Są modele, które oddziałują na człowieka, który po prostu znajduje się w tym samym pomieszczeniu. Ciekawą propozycją są lampy antydepresyjne z regulatorem natężenia światła. Znaleźć je można m.in. w ofercie sklepu internetowego luxcure.pl

Jak należy korzystać z lamp antydepresyjnych?

Większość osób lampy antydepresyjne wykorzystuje do tzw. naświetlań. Już dwa seanse dziennie pozwalają na uzupełnienie niedoboru światła słonecznego. Długość sesji uzależniona jest w tym przypadku m.in. od mocy lampy. Jeśli natężenie oświetlenia wynosi minimum 2500 lx – z lampy należy korzystać od 30 do 60 minut dziennie. Dla porównania światło słoneczne ma natężenie na poziomie 100 tysięcy lx. Standardowe lampy domowe emitują z kolei światło o natężeniu do 500 lx. 

Podczas naświetlań wcale nie trzeba siedzieć w miejscu i czekać. W tym czasie można czytać książkę, grać w planszówki czy oglądać serial. Nic nie stoi także na przeszkodzie, aby pracować. Takiego światła nie da się przedawkować. Zmęczenie mogą odczuwać jedynie oczy. 

Dla kogo przeznaczone są lampy antydepresyjne?

Kto powinien zdecydować się na zakup takiej lampy antydepresyjnej? Jeśli masz zły humor, który utrzymuje się przez dłuższy czas i wszystko cię drażni, a przy okazji nie możesz spać – być może są to objawy tzw. depresji sezonowej. Dotknąć może ona każdego, także dzieci. Wtedy naświetlania wspomnianą lampą antystresową są doskonałym rozwiązaniem. Oczywiście należy to traktować jako działanie dodatkowe. Żadna lampa bowiem nigdy nie zastąpi wizyty u specjalisty. 

Sending
Ocena artykułu
5 (1 głos)
Autor
mgr inż. Anna Lewkowicz
Dietetyk