Suche i zmęczone oczy – gdzie szukać pomocy?

access_time06.12.2022

Zmęczenie i pieczenie oczu to prawdziwa plaga naszych czasów. Skarży się na nie bardzo dużo osób wykonujących różne zawody. Coraz częściej problem ten dotyka także dzieci i młodzież. Praca, studia, szkoła – każde z tych przedsięwzięć stanowi duże wyzwanie dla naszego wzroku.

Suche oczy to dolegliwość, która może spotkać każdego. Na szczęście nie jesteśmy wobec tego problemu całkowicie bezradni. Jakie są przyczyny tego stanu rzeczy? Czy istnieją łatwe sposoby, by sobie z tym poradzić? Tego dowiecie się z lektury poniższego artykułu.

Przyczyny zmęczenia oczu

Można z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że suche i zmęczone oczy to niejako naturalna konsekwencja stylu życia, jaki prowadzi większość z nas. Długie godziny spędzone przed komputerem to prosta droga do tego, by podrażnić nasz zmysł wzroku. Oczy, podobnie jak każdy inny narząd, ma ograniczone możliwości i nie powinniśmy ich wystawiać na nadmierny wysiłek. Niestety nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę.

 

Powodem problemów ze wzrokiem jest też często źle dobrane oświetlenie – zbyt słabe albo zbyt mocne w stosunku do podejmowanych przez nas w danej chwili aktywności. Negatywny wpływ na kondycję naszego zmysłu wzroku jest także czytanie pod złym kątem i nierobienie żadnych przerw podczas różnych aktywności angażujących nasze oczy.

 

Ból, niewyraźne widzenie i zaczerwienienie to oczywista konsekwencja wystawiania naszych oczu na nadmierny wysiłek. Przyczyną suchych i zmęczonych oczu jest jednak nie tylko nadmierny wysiłek. Powodem złego stanu naszych oczu może być także dieta uboga w witaminy i minerały. Nasz wzrok także potrzebuje odpowiedniego odżywienia dlatego warto zadbać o to, by nasz jadłospis zawierał w sobie wszystkie niezbędne składniki odżywcze. W kontekście oczu ważnym produktem, który powinien znaleźć się w naszej diecie, jest marchew.

Jak sobie pomóc?

Łagodzenie dolegliwości związanych ze zmeczeniem oczu może przebiegać na różne sposoby. Ze względu na ekstremalne warunki, na jakie je wystawiamy, nasze oczy potrzebują dodatkowego wsparcia. Najczęstszą formą wsparcia naszych oczu jest stosowanie różnego rodzaju kropli, które mają na celu nawilżenie oczu.

 

W ostatnim czasie coraz większym zainteresowaniem cieszą się różnego rodzaju suplementy na wzrok. Ich innowacyjność polega na tym, że są dostępne także w kapsułkach, co zwalnia nas z obowiązku wkraplania różnych płynów do naszych oczu. Suplementy diety przynoszące ulgę dla oczu można znaleźć na przykład na stronie sklepu Natural Pharmaceuticals. Ogromną zaletą oferowanych przez nich produkty jest fakt, że są to suplementy naturalnego pochodzenia. Mają one zdecydowaną przewagę nad suplementami syntetycznymi, które nierzadko mogą doprowadzić do wystąpienia niepożądanych skutków ubocznych.

 

Dostępne w sklepie kapsułki na wzrok zawierają w sobie wiele ekstraktów roślinnych, dzięki czemu produkt jest bogaty w takie składniki jak cynk, miedź i selen. Taka mieszanka stanowi nieocenione wsparcie dla naszego wzroku. Dodatkowo, przy realizacji różnych zamówień Natural Pharmaceuticals oferują różnego rodzaju prezenty – w przypadku suplementów na wzrok są to na przykład wygodne opaski na oczy, służące do ich ochrony w czasie snu.

Daj oczom odpocząć

Suplementy to nie wszystko. Bardzo ważne jest, aby dawać swoim oczom czas i przestrzeń na odpoczynek. Powinniśmy w miarę możliwości ograniczać czas spędzany przed ekranem. Szczególnie groźne dla naszych oczu jest niebieskie światło, które emitują ekrany naszych komputerów i smartfonów. By nie narażać się na poważniejsze uszkodzenia słuchu, warto mieć tego świadomość i oprócz stosowania suplementów prowadzić w miarę możliwości tryb życia nieeksploatujący w takim stopniu naszych oczu. Zrównoważony styl życia, dający nam przestrzeń na odpoczynek, to jeden z najprostszych sposobów na zachowanie dobrego zdrowia.

Sending
Ocena artykułu
5 (14 głosy)
Autor
mgr inż. Anna Lewkowicz
Dietetyk