Jak walczyć z trądzikiem różowatym? Poznajcie skuteczne sposoby

access_time02.12.2022

Wiele osób zmaga się z problemem trądziku różowatego. Już na samym początku warto zdawać sobie sprawę, że nie jest on w żadnym wypadku wynikiem zaniedbań kosmetycznych, lecz jest chorobą skóry o przewlekłym i do tego nawrotowym charakterze. Trądzik różowaty powinien być leczony pod okiem dermatologa. Pamiętajcie również, że kolejne nawroty trądziku powodują większe uszkodzenia skóry. Jak można walczyć z trądzikiem różowatym? Poznajcie skuteczne sposoby.

Trądzik różowaty – co warto o nim wiedzieć? 

Trądzik różowaty jest zapalną chorobą skóry, która może powodować wiele objawów. Mogą pojawić się krostki, guzki, ale też rumienie. Do tego może występować duża suchość czy szczypanie skóry oraz poszerzenie naczyń krwionośnych. Część osób chorujących na tę formę trądziku ma również objawy oczne. Jest to najczęściej nadwrażliwość na światło, pieczenie, zapalenie spojówek bądź brzegów powiek. Prawda jest taka, że przyczyny występowania trądziku różowatego nie są do końca znane. Lekarze uważają, że trądzik może być związany z niewłaściwą reakcją odpornościową organizmu czy też zaburzeniami w obrębie naczyń. Występują też czynniki, które mogą nasilać jego objawy. Należą do nich stres, nieodpowiednia dieta, niewłaściwa pielęgnacja, zażywanie leków takich jak niacyna czy nitrogliceryna. Również alkohol sprzyja wysypom trądziku różowatego. 

Jak leczyć trądzik różowaty? 

Tak naprawdę nie ma jednej skutecznej metody terapii trądziku różowatego. Leczenie jest trudne, długie i nierzadko wieloetapowe. Często lekarze stosują wybrane antybiotyki, np. na bazie metronidazolu. Uważa się, że kwas azelainowy też wykazuje dużą skuteczność w kuracji. Zastosowanie mają też leki z grupy retinoidów. Dlatego poza zażywaniem leków doustnie stosuje się maści pod postacią żelu lub kremu. Dobrze sprawdzi się Acne Derm. Warto wiedzieć, że zawiera właśnie kwas azelainowy, który niszczy bakterie, zmniejszając ryzyko nawrotów, ale i zatrzymując rozwój trądziku różowatego. Jego regularne stosowanie zmniejsza też liczbę mikrozaskórników oraz hamuje nadmierne rogowacenie naskórka. Ta maść może powodować działania niepożądane w postaci podrażnień skóry, świądu, łuszczenia się czy zaczerwienienia. Jednak ogólnie jest dobrze tolerowana.

Można sięgnąć także po krem na trądzik różowaty. Wybierając go, należy zwrócić uwagę na skład. Dobrze sprawdzą się kremy na trądzik różowaty i tutaj możecie wybrać choćby delikatny krem ceramidowy, np. BasicLab. Skuteczność wykazuje też krem Acnerose. Ten krem wzmacnia naczynka, pielęgnuje skórę, ale też chroni ją przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Co istotne, może być też stosowany jako baza pod makijaż. Ma lekką konsystencję oraz dobrze się wchłania. 

Inne sposoby na trądzik różowaty 

Leczenie trądziku, jak już wspominaliśmy, nie jest łatwe. Często pojawiają się nawroty, dlatego też poza stosowaniem farmakoterapii przydatna jest laseroterapia, która wzmacnia pory skóry. Ponadto gdy pojawiają się pierwsze wypryski, bardzo skuteczna jest maść cynkowa, która łagodzi podrażnienia, wysusza wypryski oraz przyspiesza ich gojenie. Warto jednak pamiętać, aby nie przesadzać z jej zbyt częstym stosowaniem, gdyż może powodować nadmierne przesuszenie skóry. Wszelkie zmiany trądzikowe warto wysuszać właśnie maścią cynkową. W tym przypadku stężenie substancji wynosi 10%. Jeżeli na skórze pojawiają się duże krosty, to alternatywą dla maści cynkowej będzie pasta cynkowa, gdzie stężenie składnika wynosi 25%. Maść cynkową najlepiej stosować wieczorem po zmyciu makijażu. Nie można jej stosować pod makijaż.

Należy też zadbać o odpowiednią pielęgnację i do tego celu najlepiej stosować kosmetyki hipoalergiczne bądź dermokosmetyki z serii przeznaczonych do cery trądzikowej. Nie można jeszcze zapominać o tym, by nie stosować do mycia twarzy czy ciała mydła, lecz delikatne emulsje myjące. Bardzo niekorzystnie na skórę działają kosmetyki, które w swoim składzie mają kwasy owocowe czy salicylowe. 

Zdrowa dieta to podstawa

W leczeniu trądziku bardzo dużą rolę odgrywa też dieta, która może zmniejszać częstotliwość nawrotów. Z jadłospisu należy wykluczyć wszelkiego rodzaju jedzenie śmieciowe, a także kolorowe napoje. Dania powinny być lekkostrawne, oparte na duże ilości warzyw, które powinny zajmować minimum 75% miejsca na talerzu. Należy też zrezygnować ze zbyt pikantnych potraw. Na zaostrzenie choroby wpływają też kofeina, czekolada, produkty mleczne oraz podroby. Osoby cierpiące z powodu trądziku różowatego nie powinny pić alkoholu ani palić papierosów.                     

      

Sending
Ocena artykułu
5 (2 głosów)
Autor
mgr inż. Anna Lewkowicz
Dietetyk