Echolaser – nieoperacyjne leczenie guzków tarczycy i przerostu prostaty

access_time29.08.2022
Echolaser – nieoperacyjne leczenie guzków tarczycy i przerostu prostaty

Dzięki nowatorskim, małoinwazyjnym metodom, takim jak Echolaser, do leczenia guzów tkanek miękkich nie zawsze konieczne jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego. Technologia oparta na przezskórnej termoablacji pozwala na redukcję guzków tarczycy i przerostu prostaty po wykonaniu minimalnego nacięcia. Ta mikroinwazyjna terapia zyskuje coraz większe uznanie wśród lekarzy i pacjentów. Dowiedz się więcej!

Czym jest Echolaser i jak działa?  

Echolaser to innowacyjne urządzenie zabiegowe, przeznaczone do leczenia guzów tkanek miękkich, takich jak np. guzki tarczycy i przerost gruczołu krokowego. Jego działanie polega na generowaniu energii i kierowaniu jej wprost w obszar objęty zmianą guzowatą. 

Pod wpływem energii docierającej do centrum guza dochodzi do podgrzania jego tkanek do temperatury ok. 120–160 stopni Celsjusza. Tak wysoka temperatura prowadzi do kontrolowanej termoablacji. Następstwem takiego działania jest martwica i eliminacja przerośniętej tkanki w wyniku zainicjowania zmian, takich jak: odwodnienie, denaturacja białek wewnątrzkomórkowych czy rozłożenie lipidów budujących błony komórkowe guza. 

Ablacja termiczna jest procedurą cechująca się mikroinwazyjnością. W odróżnieniu od tradycyjnej operacji zabiegi tego typu trwają znacznie krócej, są też komfortowe dla pacjenta i wysoce bezpieczne. Ze względu na liczne zalety Echolaser, stosowany np. w Bieńkowscy Clinic w Częstochowie i Bydgoszczy, ma coraz istotniejsze znaczenie kliniczne.  

Jak wygląda usuwanie guzów Echolaserem? 

Termoablacja polega na emisji energii o wysokiej częstotliwości za pomocą elektrody w kształcie cienkiej igły. Zabieg jest minimalnie inwazyjny – zwykle wymaga wykonania tylko niewielkiego nacięcia, które umożliwia wprowadzenie włókna światłowodowego. 

Elektrodę emitującą promieniowanie wprowadza się pod kontrolą ultrasonograficzną (USG). Dzięki temu lekarz przeprowadzający zabieg może dotrzeć precyzyjnie do centrum guza, nie naruszając okolicznych tkanek. Zastosowanie energii bezpośrednio wewnątrz zmiany zwiększa skuteczność zabiegu i minimalizuje jego inwazyjność. 

W miejscu niewielkiego nacięcia zakładane są szwy, które usuwa się w trakcie wizyty kontrolnej. Najczęściej pacjent może wrócić do domu w dniu zabiegu. Kolejnego dnia natomiast możliwy jest powrót do normalnych, codziennych czynności. Zwykle zabieg Echolaserem nie pozostawia trwałych śladów w postaci blizn. Również dolegliwości bólowe po zabiegu zostają ograniczone do minimum w porównaniu do tradycyjnej, otwartej operacji chirurgicznej. 

Podsumowując, zabieg Echolaserem wyróżniają cechy, takie jak:

  • wysokie bezpieczeństwo,
  • mikroinwazyjność,
  • komfort dla pacjenta,
  • krótki czas trwania zabiegu,
  • skrócenie okresu rekonwalescencji,
  • brak bólu i blizn pooperacyjnych,
  • precyzja i skuteczność. 

Usuwanie guzków tarczycy i leczenie przerostu prostaty Echolaserm 

Za pomocą Echolasera możliwe jest usuwanie różnych typów zmian guzowatych. Urządzenie jest często stosowane do leczenia przerostu prostaty – schorzenie wynika z przerostu gruczołu krokowe. Pod wpływem przezskórnej ablacji termicznej dochodzi do zmniejszenia objętości prostaty, a tym samym redukcji przykrych dolegliwości związanych z oddawaniem moczu. 

Zabieg leczenia przerostu prostaty za pomocą Echolasera wykonuje się poprzez wprowadzenie bardzo cienkiej igły. Tej metody nie należy się obawiać – nie zaburza czynności seksualnych i fizykalnych. Wręcz przeciwnie, zabieg przeprowadza się w celu poprawy jakości życia mężczyzny i redukcji ryzyka powikłań, takich jak np. infekcje dróg moczowych czy uszkodzenie pęcherza i nerek.  

Echolaser jest świetnym urządzeniem o wysokiej skuteczności także w leczeniu guzków tarczycy, które są jednym z najczęściej spotykanych problemów endokrynologicznych. Takie zmiany niekiedy nie dają żadnych objawów i są diagnozowane przypadkowo. Mogą jednak powodować ucisk na tkanki, co wiąże się z trudnościami w przełykaniu, a nawet utrudnionym oddychaniem. W trakcie zabiegu można usunąć jeden lub kilka guzków. Ich objętość zmniejsza się bezpośrednio po zabiegu, ale ostateczne rezultaty można ocenić po kilku tygodniach – w tym czasie guzki tarczycy będą się stopniowo zmniejszały.   

Jeśli cierpisz z powodu przerostu gruczołu krokowego lub guzków tarczycy, umów się na konsultację w Bieńkowscy Clinic w Bydgoszczy lub Częstochowie: https://bienkowscyclinic.pl Echolaser stosowany jest tam do leczenia wymienionych schorzeń. Lekarz oceni, czy ta metoda będzie dla Ciebie odpowiednia. 

Sending
Ocena artykułu
5 (18 głosy)
Autor
Marcin Pityński
Zdrowy duch!