Plamienie zamiast okresu – czym może być spowodowane?

access_time07.04.2020
plamienie zamiast okresu

Każda dojrzała kobieta zwykle bacznie obserwuje swój cykl miesiączkowy, stąd też jest w stanie zauważyć ewentualne nieprawidłowości. Jednym z najczęstszych powodów do niepokoju wśród kobiet jest wystąpienie plamienia zamiast okresu. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest jednak bardzo dużo i nie wszystkie powinny powodować stres i obawy. 

Plamienie zamiast okresu – czy jest się czego bać?

Plamienie zamiast miesiączki może być spowodowane wieloma czynnikami. Nie zawsze musi być jednak powodem do niepokoju. Prawidłowa miesiączka trwa zazwyczaj kilka dni i wiąże się z dość obfitym krwawieniem, tymczasem plamienie to niewielka ilość śluzu, który najczęściej jest podbarwiony krwią. Kolor wydzieliny często jest jednak zależny od przyczyny, która wywołała plamienie. Wielokrotnie zdarza się, że plamienie o jasnej, bladoróżowej barwie jest tzw. plamieniem implantacyjnym. Wystąpienie tego rodzaju plamienia może być wynikiem zagnieżdżenia zarodka w macicy i sugerować ciążę. Plamienie implantacyjne pojawia się mniej więcej po tygodniu od zapłodnienia, jednak czas ten może się wydłużyć nawet do 14 dni. Plamienie po zapłodnieniu nie musi występować u wszystkich kobiet, jednak jeśli nawet się pojawi to nie powinno być powodem do niepokoju. Istnieje też wiele innych przyczyn powodujących, że zamiast miesiączki pojawia się jedynie skąpa ilość wydzieliny. Niektóre panie mogą zaobserwować u siebie np. brązowe plamienie zamiast okresu. Brązowy okres może być spowodowany przez zaburzenia hormonalne. Takie zaburzenia mogą być np. wynikiem niewydolności ciałka żółtego, co można jednak leczyć przez zastosowanie odpowiedniej terapii farmakologicznej. Duży niepokój powinno natomiast budzić plamienie występujące w ciąży, które zawsze należy szybko skonsultować z lekarzem. 

brązowy śluz zamiast okresu
Fot. USG ciąży

Jak wygląda plamienie w ciąży zamiast okresu? 

Plamienie, które zwiastuje ciążę często przyjmuje postać śluzu z domieszką krwi. Ilość krwi jest sprawą indywidualną i może się różnić. U niektórych kobiet może to być także tzw. okres bez krwi charakteryzujący się jedynie zwiększoną ilością śluzu. Niewielka ilość krwi, bądź też jej brak nie jest w tym przypadku niczym niepokojącym, gdyż uszkodzenie śluzówki macicy spowodowane przez zarodek jest naprawdę małe. Warto wiedzieć, że u niektórych kobiet takie plamienie pojawia się nawet przez pierwsze 3 miesiące ciąży. Nie jest to jednak częsta sytuacja, stąd też ciężarna powinna być pod stałą opieką ginekologa. 

Różowe plamienie zamiast okresu – najczęstsze przyczyny

Do najczęstszych przyczyń różowego plamienia zamiast okresu należą zaburzenia hormonalne. Wbrew pozorom takie zaburzenia nie dotyczą tylko nastolatek i mogą występować także u dojrzałych kobiet. Niekiedy takie plamienia są związane z niedoborem progesteronu. Taki niedobór jest też nazywany niedomogą lutealną, która powstaje na skutek nieprawidłowej pracy ciałka żółtego. U zdrowej kobiety w drugiej fazie cyklu ilość progesteronu powinna wzrastać, dzięki czemu możliwe jest zajście w ciążę. W momencie problemów z ciałkiem żółtym płodność może być jednak ograniczona, a do tego wszystkiego mogą pojawić się plamienia. Poniższa lista przedstawia też inne, nieco bardziej poważne problemy, które mogą powodować plamienie zamiast okresu. 

1. Mięśniaki macicy 

Mięśniaki bardzo często powodują nieprzyjemne dolegliwości takie, jak np. różowe plamienia. Mięśniaki to łagodne nowotwory macicy, które występują najczęściej u kobiet po 40 roku życia. W wielu przypadkach nie wymagają one podjęcia specjalistycznego leczenia, jednak należy je bacznie obserwować. Zaawansowane mięśniaki macicy mogą bowiem powodować nie plamienia, ale obfite krwotoki, co może wymagać pilnej interwencji lekarskiej i mieć negatywne skutki dla zdrowia.

2. Polipy i łagodne guzy macicy 

Niektóre rodzaje polipów lub łagodnych nowotworów mogą powodować wystąpienie objawów takich, jak plamienia. Polipy najczęściej dotyczą trzonu lub szyjki macicy, a także endometrium. Polipy i innego rodzaju łagodne guzy wymagają stałej i regularnej kontroli, a nawet podjęcia profilaktycznej interwencji chirurgicznej. Niekiedy jest to konieczne ze względu na to, aby chronić kobietę przed rozwinięciem się ewentualnego złośliwego stanu nowotworowego. 

3. Guz przysadki mózgowej 

To jedna z najrzadszych przyczyn występowania plamienia, co nie znaczy, że nie należy jej wykluczyć. Guzy przysadki są odpowiedzialne za nadmierne wydzielanie hormonów takich, jak np. prolaktyna, tyreotropina, czy kortykotropina. Zaburzenia miesiączkowania, a w tym plamienia zamiast okresu pojawiają się najczęściej w momencie, w którym guz produkuje zbyt duże ilości prolaktyny, bądź kortykotropiny. Schorzenie dotyczy najczęściej kobiet pomiędzy 30, a 50 rokiem życia i wymaga przeprowadzenia zaawansowanej diagnostyki. Badania poziomu hormonów takich, jak prolaktyna dobrze jest jednak wykonywać regularnie, tak aby kontrolować gospodarkę hormonalną organizmu. 

4. Zaburzenia czynności tarczycy

Cykl miesiączkowy jest w pewnym stopniu powiązany pracą tarczycy. W przypadku stwierdzenia nadczynności, bądź niedoczynności tarczycy można zaobserwować także zaburzenia miesiączkowania. Jednym z takich zaburzeń może być brązowe plamienie zamiast okresu. Problemy z tarczycą dotyczą osób w każdym wieku, jednak można je szybko rozwiązać za pomocą wdrożenia leczenia farmakologicznego. 

5. Zaburzenia pracy jajników 

Schorzenia takie, jak np. zespół policystycznych jajników mogą powodować zaburzenia miesiączek. Kobiety cierpiące na tę przypadłość cierpią z powodu zbyt obfitych lub zbyt skąpych okresów. U niektórych pań zamiast miesiączki może pojawić się tylko różowe plamienie. Zespół policystycznych jajników często powoduje też dolegliwości bólowe, przez co szybko należy powziąć działania dążące do wyeliminowania tego problemu. 

jak wygląda plamienie w ciąży zamiast okresu
fot. Jak wygląda plamienie w ciąży zamiast okresu

Brązowy śluz zamiast okresu – dlaczego występuje? 

Brązowe plamienie zamiast okresu najczęściej jest wynikiem niedomogi lutealnej. Może ono jednak występować także z innych powodów. 

1. Nadżerka 

Nadżerka to niewielka rana, która najczęściej tworzy się w nabłonku pochwy. Jest to bardzo nieprzyjemna dolegliwość, która powoduje także ból. Kobiety często określają go jako charakterystyczne „narywanie”. Jednym z pierwszych objawów nadżerki są właśnie brązowe plamienia, które mogą występować pomiędzy miesiączkami, bądź zamiast okresu. 

2. Infekcja dróg rodnych 

Jednym z najczęstszych objawów infekcji jest wydzielina z dróg rodnych. W zależności od czynnika, który spowodował infekcję wydzielina może mieć barwę żółtą, zieloną, szarą, bądź brązową. Niekiedy może być także podbarwiona krwią. Infekcji towarzyszy również świąd, pieczenie, a nawet swędzenie. W niektórych przypadkach pojawia się także gorączka, a nawet nudności. Wydzielina potocznie określana, jako „brązowy okres” może być jednym z pierwszych symptomów infekcji. W przypadku zaobserwowania u siebie takich objawów nie należy leczyć się na własną rękę, ale jak najszybciej wybrać się do specjalisty. Nieleczone infekcje mogą bowiem powodować groźne powikłania. 

różowe plamienie zamiast okresu
fot. Kobieta w ciąży

Plamienie w ciąży – czy to może być poronienie? 

Plamienia występujące w pierwszy miesiącach ciąży powinny być skonsultowane z lekarzem. Niekiedy są one naturalne, jednak często budzą niepokój u kobiet spodziewających się dziecka. Co ważne, nawet w momencie zauważenia takich plamień należy zachować spokój. Jest to bardzo istotne ze względu na zdrowie maluszka. Warto wiedzieć, że poronienie najczęściej objawia się krwawieniem silniejszym niż to, które występuje w postaci plamienia. Nie oznacza to jednak, że nie trzeba tego sprawdzić. Istnieje też kilka innych powodów plamienia w czasie ciąży, a najgroźniejsze może być np. to spowodowane odklejeniem łożyska, bądź pęknięciem macicy. Takie przypadki zdarzają się jednak niezwykle rzadko, stąd też nie warto popadać w panikę. Plamienie w czasie ciąży może być spowodowane także infekcjami dróg rodnych,polipami, bądź nadżerką szyjki macicy. Niezależnie od przyczyny plamienia, należy udać się lekarza prowadzącego, który postawi diagnozę i wdroży odpowiednie leczenie. 

Sending
Ocena artykułu
5 (19 głosy)
Autor
Joanna Zak