Kiedy wyczuwalne są ruchy dziecka w łonie matki?

access_time26.02.2020
od którego tygodnia czuć ruchy dziecka w brzuchu matki

Zapewne dla niejednej przyszłej mamy odczucie pierwszych ruchów dziecka znajdującego się w łonie jest niezapomnianym i jednocześnie niesamowitym przeżyciem. Zarówno wyczuwanie ruchów oraz kopnięć dziecka jak i badanie ultrasonograficzną stanowią wspaniałe wspomnienia dla przyszłych rodziców. Pierwsze ruchy dziecka stanowią niezaprzeczalny dowód o jego istnieniu. Dodatkowo stanowi to potwierdzenie, iż płód rozwija się prawidłowo dlatego też warto wiedzieć kiedy (w którym etapie ciąży) wyczuwalne są pierwsze ruchy dziecka.

Pierwsze ruchy dziecka – kiedy są wyczuwalne?

Wszyscy rodzice często zastanawiają się kiedy można czuć ruchy dziecka przez brzuch.W zależności od sytuacji u każdej matki pierwsze ruchy dziecka nie są wyczuwalne w tym samym etapie ciąży. Ogólne jednak najczęściej pierwsze ruchy dziecka są wyczuwalne pomiędzy 16 a 21 tygodniem życia płodu – warto również dodać, iż spośród tego okresu najczęściej ruchy dziecka wyczuwalne są w 17 tygodniu ciąży.

kiedy czuć ruchy dziecka w ciąży
fot. Ruchy dziecka w ciąży

Co ciekawe dla kobiety, której jest to pierwsza ciąża pierwsze ruchy najczęściej wyczuwalne są w 18 tygodniu ciąży, natomiast podczas drugiej i każdej kolejnej ciąży pierwsze ruchy wyczuwalne są w 20 tygodniu ciąży. Pierwsze ruchy dziecka w 17 tygodniu ciąży (czyli  w momencie kiedy owe ruchy są wyczuwalne u przeważającej większości ciężarnych) można rozpoznać m.in po:

 • zauważalnym znacząco uwypuklonym brzuchu kobiety;
 • niewielkich kopnięciach (tutaj należy zachować ostrożność gdyż niekiedy pierwsze ruchy dziecka mylone są z ruchem jelit).

Wyczuwalne pierwsze ruchy dziecka są z kolei bardzo ważne z medycznego – a dokładniej z położniczego – punktu widzenia. Określenie dokładnie dnia, w którym były wyczuwalne pierwsze ruchy dziecka stanowi bezcenną informację dla lekarza prowadzącego ciążę, gdyż jest to niezwykle pomocne przy określeniu możliwie jak najbardziej dokładnego dnia porodu. 

Gdzie i w jaki sposób można rozpoznać pierwsze ruchy płodu?

Rodzice często są nieświadomi, w którym miejscu czuć pierwsze ruchy dziecka. Pierwsze ruchy płodu bardzo często są nieświadomie bagatelizowane przez przyszłych rodziców ponieważ są one niezwykle delikatne. Wobec tego niekiedy ciężarna najzwyczajniej nie jest w stanie wyczuć słabych ruchów płodu. Z informacji przedstawionych przez kobiety w ciąży (zwłaszcza przez pierworódki – kobiety, które są w ciąży po raz pierwszy) pierwsze ruchy dziecka przypominają raczej bulgotanie, drapanie bądź też pulsowanie w brzuchu niż ruchy płodu. Co więcej praktycznie z dnia na dzień ruchy płodu są coraz silniejsze i stają się coraz bardziej wyczuwalne przez przyszłą matkę. Dodatkowo ruchy płodu stają się coraz bardziej regularne – można je wyczuć każdego dnia o tej samej porze (margines różnicy wynosi w tym wypadku ok. 15 minut).

Najczęściej ruchy dziecka wyczuwalne są w takich miejscach jak:

 • okolice pępka;
 • lewa strona brzucha – wiele kobiet deklarowało, iż pierwsze ruchy wyczuwalne były w okolicach wyrostka robaczkowego
 • niekiedy również pierwsze ruchy wyczuwalne były poniżej linii pępka i w dolnej części brzucha.

Każda ciąża rządzi się jednak swoimi prawami wobec czego pierwsze ruchy dziecka mogą być wyczuwalne w różnych częściach brzucha ciężarnej.

pierwsze ruchy dziecka w którym miesiącu
fot. Pierwsze ruchy dziecka w brzuchu matki

W jaki sposób można zwiększyć częstotliwość i intensywność ruchów dziecka?

Choć może się to wydawać mało prawdopodobne kobiety są w stanie pomóc dziecku w zwiększeniu częstotliwości ruchów. Dodatkowo możliwe jest też zwiększenie sile z jaką dziecko wykonuje swoje pierwsze ruchy. Niewiele osób wie jednak w którym miesiącu czuć ruchy dziecka. W większości przypadków silnie wyczuwalne ruchy dziecka występują w 5 miesiącu ciąży (w niektórych wypadkach jest to również 6 miesiąc). W związku z tym pod koniec drugiego trymestru tj. pod koniec 6 miesiąca ciąży można wyraźnie poczuć jak dziecko się porusza – wyczuwalne są ruchy takie jak:

 • Koziołkowanie;
 • Przeciąganie się dziecka w łonie matki;
 • Silne oraz intensywne kopnięcia;
 • Obracanie się dziecka.

Jeśli rodzice uważają, iż w danym okresie częstotliwość lub intensywność ruchów dziecka nie jest wystarczająca wówczas przyszła mama może pomóc dziecku w zwiększeniu ruchów poprzez m.in:

 • ruchy gimnastyczne – wymachy rękami, przysiady itp.;
 • pływanie na basenie – przepłynięcie kilka długości basenu 25 metrowego jest bardzo pomocne w zwiększeniu intensywności kopnięć dziecka;
 • joga – niektóra ćwiczenia takie jak podnoszenie nóg pomagają w prawidłowym ustawieniu częstotliwości ruchów dziecka.

Dzięki takim ćwiczeniom przyszła mama będzie mogła wspomóc dziecko w prawidłowym oddawaniu ruchów. Dodatkowo polepszy również swój stan zdrowia oraz samopoczucie, co dodatkowo korzystnie wpłynie na życie zarówno kobiety jak i jej nienarodzonego dziecka. 

Jak zmieniają się wyczuwalne ruchy dziecka przed porodem?

Wraz z upływem czasu w trzecim trymestrze wyczuwalne ruchy dziecka stają się coraz bardziej łagodne. Dziecko nie kopie nie porusza się z taką intensywnością oraz z taką siłą jak w 5 bądź w 6 miesiącu ciąży. Jest to zjawisko całkowicie naturalne i normalne dla matki z tego względu, iż wraz ze zbliżaniem się dnia porodu dziecko staje się coraz większe. To z kolei przekłada się na zmniejszenie miejsca w ciele matki, które dziecko mogłoby wykorzystać do poruszania się.

pierwsze ruchy dziecka w której części brzucha
fot. W której części brzucha czuć ruchy dziecka?

W zależności od danego okresu ciąży części brzucha, w których można wyczuć ruchy dziecka zmieniają się. W pierwszym trymestrze ciąży części brzucha,  w których można wyczuć ruchy dziecka to głównie okolice pępka oraz dolna część brzucha. Powyżej 5 miesiąca ciąży wyczuwalne ruchy dziecka są już praktycznie na całej powierzchni brzucha. 

Pomiędzy 7 a 9 miesiącem ciąży maluszek nie wykonuje fikołków ani nie kopie z taką siłą jak wcześniej. W trzecim trymestrze wyczuwalne są z kolei takie ruchy jak:

 • wiercenie się;
 • wypinanie pupy;
 • łapanie oraz trzymanie pępowiny;
 • próby wyprostowania przez dziecko nóżek oraz rączek;
 • ssanie kciuka. 

W tym momencie również u większości kobiet wyczuwalne jest również charakterystyczne odczucie falowania brzucha. Dosyć często spotykanym zjawiskiem jest również pojawianie sie i szybkie znikanie wypukłości zwłaszcza w okolicach pępka (jest to związane z faktem, iż dziecko próbując wyprostować nóżki lub rączki naciska na daną część brzucha powodując szybko zanikające wypukłości).

Niezależnie jednak od rodzaju ruchu jaki jest wyczuwalny przez matkę każdy rodzaj płodu w tym okresie jest jak najbardziej naturalny i prawidłowy. Dzięki temu nie ma wówczas powodów do obaw. Nie można również określić częstotliwości ani pory występowania ruchów płodu – każda ciąża rządzi się swoimi prawami, przez co ruchy płodu  w tym okresie są trudne do przewidzenia. 

Od czego uzależniona jest częstotliwość ruchów dziecka?

Częstotliwość ruchów dziecka uzależniona jest od dwóch grup czynników. Można je podzielić na czynniki z grupy:

 • Naturalnej (genetycznej) – w tym wypadku częstotliwość uzależniona jest od czynników i uwarunkowań genetycznych matki, na jakie nie ma ona wpływu
 • Nabytej – są to czynniki takie jak prowadzony tryb życia przed ciążą jak i w jej trakcie, poziom stresu, odżywianie, ilość snu itp., na które ciężarna kobieta ma niebagatelny wpływ.

Im kobieta jest bardziej przemęczona, oraz im mniej czasu przeznacza na regenerację odpoczynek i sen tym częstotliwość i ogólny stan zdrowia dziecka będzie gorszy. Również stosowania dieta w czasie ciąży ma niebagatelny wpływ na wyczuwalne ruchy dziecka oraz jego zdrowia – stosowanie się do zaleceń ginekologa oraz ograniczenie spożycia takich produktów jak kawa i herbata zapewne pomoże w prawidłowym rozwoju płodu. 

w którym tygodniu czuć ruchy dziecka
fot. W którym tygodniu czuć ruchy dziecka?

Czy i kiedy należy zgłosić się do ginekologa?

Wyczuwalność pierwszych i kolejnych ruchów dziecka jest niezwykle ważnym i nieodzownym elementem prawidłowej ciąży. O każdych nawet pozornie najmniej niepokojących zmianach należy zgłaszać ginekologowi. Należy jednak nadmienić, iż terminem nieprzekraczalnym, do którego powinny (lub wręcz muszą) pojawić się pierwsze ruchy dziecka jest 22 tydzień ciąży. Jeśli po tym terminie nie są wyczuwalne żadne nawet najdelikatniejsze ruchy płodu należy bezzwłocznie zgłosić się do ginekologa w celu zbadania sytuacji 

Dodatkowo czynnikami alarmującymi i skłaniającymi do wizyty u lekarza ginekologa są:

 • gwałtowne, niespodziewane i jednocześnie bardzo silne ruchy dziecka (które w niektórych momentach mogą sprawiać ból i dyskomfort matce);
 • zmniejszająca się z dnia na dzień aktywność dziecka oraz siła z jaką wykonuje on swoje ruchy zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży;
 • wyczuwalna liczba czterech (bądź mniej) ruchów na godzinę pomiędzy 16 a 22 tygodniem ciąży.

Takie objawy są bardzo niepokojące i mogą doprowadzić do sytuacji, w której płód będzie się rozwijał  w sposób nieprawidłowy bądź ciąża będzie zagrożona. Wobec tego takich objawów nie należy lekceważyć. Co więcej o każdej negatywnej zmianie należy informować swojego ginekologa. 

Sending
Ocena artykułu
5 (9 głosy)
Autor
Joanna Zak