Jak się liczy tygodnie ciąży

access_time06.04.2020
jak liczyć tygodnie ciąży

Ciąża, to magiczny i trudny czas w życiu zarówno przyszłej mamy, jak i taty. Radosne oczekiwanie przeplata się często z niecierpliwością oraz chęcią jak najszybszego zobaczenia się ze swoją pociechą. Mieszanka hormonów sprawia, że oczekiwania niekiedy zmienia się w nerwowość. Warto jednak wiedzieć, jak liczyć tygodnie ciąży, aby móc orientacyjnie określić, kiedy przyjdzie czas spotkania istoty, którą przez 9 miesięcy nosiło się pod sercem. Wiek ciąży jest też ważny pod względem badań, jakie przyszła mama powinna wykonywać w poszczególnych tygodniach oraz trymestrach ciąży Dla tych, którzy są ciekawi rozwoju dziecka warte śledzenia jest, który to tydzień ciąży, aby wiedzieć, jakie nowe umiejętności wykształciło w sobie nasze maleństwo i jak, już w łonie matki, możemy z nim nawiązywać relacje – mówiąc do niego, głaszcząc brzuch czy czytając mu bajki, które potem, kolejny raz, możemy przeczytać, tuląc już dziecko do swoich ramion. Etap ciąży może także znacznie wpływać na samopoczucie i dolegliwości, jakie ma kobieta w ciąży – na przykład mdłości występują najczęściej w pierwszym trymestrze i ustępują wraz z rozwojem dziecka, z kolei poczucie ospałości i opuchlizna pojawiają się najczęściej w trzecim trymestrze.

Od kiedy liczy się ciążę? 

Aby móc prawidłowo określić wiek ciąży konieczna jest świadomość naszego cyklu miesiączkowego. Starając się o dziecko lub generalnie współżyjąc warto prowadzić kalendarz miesiączki. Możemy to robić w standardowym, dziennym kalendarzu lub skorzystać z dedykowanej a tym celu aplikacji, których mnóstwo znajdziemy w sieci. Zaznacza się w nich najczęściej datę ostatniej miesiączki oraz średnią długość naszego cyklu miesiączkowego. Na podstawie tych danych możemy także orientacyjnie określić nasze dni płodne, co jest szczególnie ważne podczas planowania powiększenia rodziny. Wówczas znacznie łatwiej starać się o dziecko i działanie te są bardziej skuteczne. 

jak się liczy tygodnie ciąży
fot. Jak się liczy tygodnie ciąży?

Zastanawiając się, jak obliczyć tydzień ciąży konieczne jest sięgnięcie do danych z kalendarza miesiączki. Data ostatniej miesiączki, to umownie przyjęta data zapłodnienia według reguły Naegelego. Z biologicznego punktu widzenia moment ostatniej miesiączki, czyli pierwszego dnia cyklu, nie jest dniem zapłodnienia. Jednak sam dzień, w którym doszło stricte do zapłodnienia trudno wyznaczyć. U kobiet, które nieregularnie miesiączkują jest to właściwie niemożliwe, dlatego stosuje się wspomnianą regułę. Warto także pamiętać, że plemniki mogą przetrwać w ciele kobiety nawet kilka dni i wówczas może dojść do zapłodnienia w dniu, w którym nie doszło stricte do stosunku płciowego. 

Faktyczny moment rozpoczęcia ciąży – jak liczyć ciążę? 

Tak naprawdę biologicznie ciąża rozpoczyna się około 2 tygodni po ostatniej miesiączce. Jest to jednak ogólnie przyjęta norma, która nie ma całkowitego potwierdzenia w rzeczywistości ze względu na takie czynniki, jak nieregularność i zmienność okresów menstruacyjnych u kobiet. Na pytanie kobiet jak liczyć tygodnie ciąży można więc udzielić dwóch odpowiedzi: 

  • zgodnie z regułą Naegelego dzień od kiedy liczy się ciążę następuje podczas ostatniej miesiączki (jej pierwszy dzień, to pierwszy dzień pierwszego tygodnia) W przypadku reguły Naegelego należy zachować ostrożność i pamiętać o tym, aby nie pomylić tzw. krwawienia implantacyjnego z miesiączką. Krwawienie implantacyjne występuje bowiem około 6-12 dni po owulacji, a mniej więcej tydzień przed planowaną miesiączką. Nie jest zatem miesiączką, w występuje kilka tygodni po ostatniej miesiączce. Od miesiączki możemy odróżnić krwawienie implantacyjne, zwracając uwagę na intensywność krwawienia i objawy, które będą mu towarzyszyły. Krwawienie implantacyjne jest znacznie mniej intensywne niż miesiączka i niekiedy właściwie bezbolesne. Wydzielina może mieć wówczas brązowy lub różowawy kolor. W celu upewnienia się czy na pewno jest to krwawienie implantacyjne warto wykonać test ciążowy, którego cena wynosi w aptece około 10 złotych. 
  • z biologicznego punktu widzenia pierwszy tydzień ciąży rozpoczyna się około dwóch tygodni po ostatniej miesiączce, kiedy dochodzi do owulacji. 

Ile tygodni trwa ciąża? 

Najprawdopodobniej każdy z nas wiele razy słyszał, ile trwa ciąża, czyli potocznie 9 miesięcy. Jednak z medycznego punktu widzenia ciążę liczy się w tygodniach, ponieważ najczęściej zalecenia odnoszą się właśnie do tygodni, ewentualnie do trymestrów. Dla przykładu badania na toksoplazmozę w ciąży należy wykonać między 9-10 tygodniem ciąży a nie na początku 3 miesiąca. Dzięki tygodniowym zaleceniom znacznie łatwiej jest je sprecyzować przez lekarza oraz dostosować się do nich ciężarnym kobietom. 

ile trwa ciąża
fot. Kobieta w ciąży

Z biologicznego punktu widzenia ciąża trwa średnio 267 dni, co daje 38 tygodni. Jednak pamiętajmy, że który to tydzień ciąży z biologicznego punktu widzenia oblicza się nieco inaczej niż zgodnie z przyjętymi regułami i jest to metoda znacznie mniej precyzyjna, często niemożliwa do określenia. Zgodnie z przyjętą regułą, mówiącą o tym, że wiek ciąży należy liczyć od daty ostatniej miesiączki ciąża trwa około 281 dni, a więc 40 tygodni. Warto także pamiętać, że dzieci same wybierają najczęściej moment swoich narodzin – może to nastąpić kilka dni przed terminem, a także po terminie. 

Jak obliczyć termin porodu na podstawie wieku ciąży? 

W tej kwestii również występuje ogólnie przyjęty wzór obliczania terminu porodu, oparty na regule Naegelego. Zgodnie z nim termin porodu ma następujące datę: 

  • 3 miesiące wstecz od ostatniej miesiączki – jeśli miesiączka nastąpiła na przykład 11 lipca, to po pierwszym kroku termin porodu będzie przypadał na 11 kwietnia. 
  • następnie do otrzymanej daty dodaje się 7 dni w przypadku standardowych, 28-dniowych cykli bądź więcej, jeśli są dłuższe (dodaje się różnicę, czyli np. przy cyklu 31-dniowym dodaje się 7 dni i 31-28, czyli 10 dni) oraz odejmuje się dni, jeśli cykle są krótsze (gdy cykl twa 25 dni, to od 7 odejmuje się różnice między 28 a 25). 
  • Do powstałej daty dodaje się rok i wychodzi pełna, planowana data porodu dziecka. 

Rola badań w obliczaniu wieku ciąży. 

Podane metody mogą jedynie w orientacyjny sposób wskazywać termin porodu. Mogą jednak znaleźć potwierdzenie podczas badań prenatalnych oraz badań USG. W ich trakcie, na podstawie etapu rozwoju płodu, lekarz będzie mógł określić, jaki jest tydzień ciąży i w związku z tym, kiedy najprawdopodobniej nastąpi rozwiązanie. Dlatego tak ważne jest regularne wykonywanie badań podczas ciąży – pozwalają one nie tylko określić stan zdrowia dziecka i to czy prawidłowo się ono rozwija, ale mogą także określić, jaki jest przybliżony termin porodu. W przypadku ciąż bliźniaczych regularne wykonywanie badań pomoże także określić termin, w którym dzieci będą gotowe do przyjścia na świat, podobnie w przypadku planowych cięć cesarskich, kiedy należy tak wybrać datę zabiegu, aby mieć pewność, że do tego czasu u kobiety nie rozpocznie się poród siłami natury, który np. ze względu na schorzenia towarzyszące czy właśnie ciąże bliźniaczą (niekiedy) nie powinien mieć miejsca, ponieważ może stanowić zagrożenia dla zdrowia i życia matki oraz dzieci.

jak obliczyć tydzień ciąży
Fot. Kobieta w zaawansowanej ciąży w długiej suknience

Jak liczy się tygodnie ciąży – podsumowanie

Oczekiwanie na narodziny dziecka, które trwa wiele tygodni może wydawać się być długim procesem. W końcu każda matka chciałaby jak najszybciej przytulić swoje dziecko do serca i móc każdego dnia obserwować jego rozwój. Warto mieć jednak świadomość tego, że okres, w którym dziecko znajduje się w łonie matki, to czas, w którym rozwijają się jego organy, zmysły oraz zdolności motoryczne, takie jak ssanie czy poruszanie kończynami. Jest to zatem szczególnie ważny okres dla rozwoju dziecka, w którym powstają najbardziej podstawowe funkcje życiowe, dlatego w tym czasie kobiety powinny o siebie szczególnie dbać, aby dostarczać swojemu ciału, a przez to także dziecku, niezbędnych witamin, minerałów i składników odżywczych, które będą wspierały maleństwo na każdym etapie rozwoju, począwszy od pierwszych chwil życia. Dbanie o swoje ciało wpływa także na samopoczucie kobiet w ciąży, potrzebujących w tym czasie dużo siły, energii oraz dobrych wibracji. 

Sending
Ocena artykułu
5 (6 głosy)
Autor
Joanna Zak