Dni płodne i niepłodne – kiedy są ?

access_time25.03.2020
dni płodne i niepłodne

Dni płodne i niepłodne mają ogromne znaczenie w cyklu menstruacyjnym kobiety zarówno z punktu widzenia planowania rodziny, jak i naturalnego zapobiegania ciąży. Obserwując swój cykl możemy ocenić, kiedy w organizmie dochodzi do dni płodnych. Owulacja wiąże się bowiem ze zmianą temperatury w ciele kobiety. Natomiast podczas całego cyklu miesiączkowego zachodzą zmiany w konsystencji, intensywności oraz barwie śluzu z pochwy. Dzięki dokładnym obserwacjom ciało kobiety możemy stwierdzić, kiedy występują dni płodne i niepłodne i zgodnie ze swoimi oczekiwaniami wykorzystać tę informację w praktyce. Warto także pamiętać, że to kiedy są dni płodne u danej kobiety oceniamy na podstawie średniej długości cyklu. W związku z tym im bardziej cykl jest regularny tym dokładniejsze będą wyliczenia odnośnie tego, kiedy są dni niepłodne oraz płodne. Nie oznacza to jednak, że w przypadku nieregularnych cykli takie wyliczenia nie mogą być uznawane za wiarygodne źródło wiedzy – w połączeniu z obserwacją ciała kobiety kalendarz miesiączki nawet w takiej sytuacji może okazać się skuteczną metodą planowania ciąży. 

Kiedy kobieta ma dni płodne – przebieg cyklu menstruacyjnego w planowaniu ciąży. 

Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, kiedy są dni płodne po okresie należy najpierw prześledzić cykl miesiączkowy kobiet. Możemy podzielić go na następujące etapy, nazywane fazami: 

  1. Krwawienie – tak nazywana jest pierwsza faza cyklu miesiączkowego. Jego pierwszym dniem jest pierwszy dzień krwawienia, czyli popularnie nazywanego okresu. To całkowicie naturalny proces dla kobiet, choć wiąże się z poczuciem dyskomfortu a często takimi przykrymi dolegliwościami, jak ból brzucha, pleców, głowy, a niekiedy także wymiotami oraz biegunką – w przypadku bóli miesiączkowych, które nie ustępują po zażyciu tabletki przeciwbólowej warto skonsultować się ginekologiem. Ta faza cyklu trwa od 4-7 dni. W jej trakcie usuwa się niezapłodniona komórka jajowa i przerośnięta śluzówka macicy. Jeśli okres spóźnia się już tydzień, to warto wykonać test ciążowy, aby potwierdzić ewentualną ciążę bądź upewnić się, że to jedynie niewielkie spóźnienie organizmu, które może wynikać ze stresu czy nieodpowiedniej diety. 
  2. Dni niepłodne – występują między 7-13 dniem cyklu, czyli tuż po zakończeniu okresu. Określa się je najczęściej jako względnie niepłodne dni, ponieważ nie ma całkowitej pewności, że nie dojdzie do zapłodnienia. Wynika to z tego, że po dniach niepłodnych następuje owulacja – jeśli zatem dojdzie do stosunku w dniach, poprzedzających owulację, to plemniki mogą przetrwać w ciele kobiety, a następnie może dojść do zapłodnienia. Podczas względnie niepłodnych dni temperatura ciała kobiety się obniża, zanika trądzik, który może występować podczas krwawienia, włosy stają się silniejsze i lśniąca, a szyjka macicy jest ściśle zamknięta – wynika to z produkcji dużej ilości estrogenu, odpowiedzialny za te zmiany. W trakcie dni względnie niepłodnych wydzielina jest skąpa bądź może jej właściwie nie być. 
  3. Dni płodne oraz owulacja – oznacza to, że komórka jajowa dojrzewa właśnie i przygotowuje się do zapłodnienia. Rozpoczyna się rozwieranie szyjki macicy, ponieważ ciało kobiety przygotowuje się do zapłodnienia. Komórka jajowa, która zostaje uwolniona z jajowodu może przeżyć w nim 24 godziny, z kolei plemniki mogą przeżyć w ciele kobiety nawet 72 godziny, jeśli do ich uwolnienia dojdzie w pełnym wytrysku. 
  4. Dni niepłodne bezwzględne – w ich trakcie właściwie nie ma szans na to, że dojdzie do zapłodnienia Obniża się wówczas poziom zarówno progesteronu, jak i estrogenu. Występują najczęściej w ostatnim tygodniu cyklu (przy 28 dniowym cyklu jest to między 21-28 dniem) i towarzyszą im objawy, świadczące o tym, że wkrótce rozpocznie się krwawienia. Należą do nich:
  • wzdęcia, 
  • ból pleców 
  • PMS – zespół napięcia przedmiesiączkowego, który jest związany z ogólnym rozdrażnieniem i gorszym samopoczuciem. 
czy zaraz po okresie są dni płodne
fot. Kalendarz dni płodnych i niepłodnych

Dni płodne – objawy owulacji u kobiet

Okres owulacji, to dni płodne u kobiet po okresie, w których występuje największe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Korzystając z dokładnego kalkulatora dni płodnych możemy dowiedzieć się, że owulacja występuje mniej więcej w połowie cyklu miesiączkowego. Przy założeniu, że trwa on 28 dni do owulacji powinno dojść 18 dnia cyklu. Oczywiście jest to jedynie wyliczenie, zgodne z ogólnie przyjętymi regułami. Jeśli jednak zaobserwujemy u siebie takie objawy, jak podwyższona temperatura, zwiększone libido, powodujące znaczy wzrost ochoty na seks oraz zwiększoną produkcję śluzu w pochwie możemy spodziewać się, że w naszym ciele dochodzi do owulacji, a więc jest to doskonały moment na odbycie stosunku, jeśli planujemy powiększyć rodzinę.  

Okres przeżycia komórki jajowej wynosi jedyny. Nie oznacza to jednak, że dni płodne występują jedynie 24 godziny. Zarówno kilka dni przed samą owulacją, jak i kilka dni po owulacji (szacunkowo jest to 7 dni przed owulacją i 4 dni po owulacji) może dojść do zapłodnienia. Warto pamiętać także o tym, że ciało kobiety oraz plemniki zostały tak skonstruowane, że są zdolne przeżyć 72 godziny a następnie zapłodni komórkę jajową. 

Dokładny kalkulator dni płodnych, jako pomoc w naturalnej metodzie planowania potomstwa

Znacznym ułatwieniem dla kobiet w dobie powszechnej cyfryzacji są kalkulatory płodności, dostępne w sieci. Warto korzystać jedynie z tych sprawdzonych, ponieważ gwarantują one dokładność wyliczeń dni płodnych i niepłodnych oraz w prosty i przejrzysty sposób pomagają odpowiedzieć na pytanie czy zaraz po okresie są dni płodne. Korzystając z takiego kalendarza możemy, w przejrzysty sposób zobaczyć, jak w ciągu najbliższego miesiąca będą prezentowały się nasze dni płodne i zgodnie z tymi informacjami zaplanować ten czas. 

kiedy kobieta ma dni płodne
fot. Kiedy kobieta ma dni płodne

Aby mieć pewność, że w naszym organizmie dochodzi właśnie do owulacji, możemy skorzystać z dostępnych w sieci testów owulacyjnych. Ich działanie polega na tym, że badają one stężenie hormonu gonadotropiny w organizmie kobiety, który zwiększa się, gdy dochodzi dochodzi do uwolnienia komórki jajowej z pęcherzyka Graffa. Dzięki obserwacji poziomu tego hormonu możemy z dużą dokładnością ocenić, kiedy dochodzi do owulacji, a więc kiedy wypada moment, w którym najlepiej starać się o zapłodnienie. 

Dlaczego warto prowadzić kalendarzyk? 

Prowadzenie kalendarza dni płodnych oraz niepłodnych ma wiele zalet. Jedną z nich jest możliwość zapłodnienia komórki jajowej w najodpowiedniejszym momencie, ale nie jest to jedyna wartość dodana, z której możemy skorzystać, prowadząc swój kalendarzyk. Metoda prowadzenia kalendarzyka sprawdza się także u kobiet, które w naturalny sposób chcą zapobiegać ciąży. Wiele z nas nie decyduje się na antykoncepcję hormonalną ze względu na skutki uboczne, które ta za sobą pociąga. Z kolei kalendarzyk jest w pełni bezpieczną i naturalną metodą, o której coraz częściej się mówi. Możliwość prowadzenia kalendarzyka, mówiącego o tym, kiedy kobieta ma dni płodne daje także kobietom możliwość obserwowania swojego ciała i zmian, które w nim zachodzą na poszczególnych etapach. To bardzo ważna umiejętność, zwłaszcza dla młodych kobiet, które poznają dopiero swoje ciało, wpływ hormonów na nie i kwestie, związane ze zmianami wagi, kondycji skóry oraz wydzieliny z pochwy – kalendarzyk pomaga zrozumieć kobietom swoje ciało i zaakceptować zmiany, które zachodzą w ich ciele na przestrzeni całego cyklu. 

dni płodne po okresie
fot. Kalendarz

Dni płodne i niepłodne – podsumowanie

Dni płodne mają duże znaczenie dla kobiet z perspektywy planowania rodziny oraz zapobiegania ciąży. Wiążą się także z wieloma zmianami, zachodzącymi w ciele kobiety, które alarmują o tym, że zbliża się owulacja. Dzięki obserwacji swojego ciała i prowadzeniu kalendarzyka miesiączkowego możemy zaakceptować zmiany, które się dzieją, nasz nastrój oraz skupić się na korzystaniu z uroków bycia kobietą. Dni płodne i niepłodne mają także ogromne znaczenie, kiedy zakładamy rodzinę – pomagają podnieść szansę na to, że dojdzie do zapłodnienia w wybranym przez nas terminie oraz dają możliwość sprawnego oszacowania wieku ciąży na podstawie wyliczenia dokładnego terminu owulacji. 

Sending
Ocena artykułu
5 (9 głosy)
Autor
Joanna Zak