29 tydzień ciąży – objawy, dolegliwości, rozwój dziecka

access_time08.01.2021
29 tydzień ciąży

29 tydzień ciąży przypada w trzecim trymestrze ciąży. Należy pamiętać, że okres położniczy jest określany nie od momentu zapłodnienia komórki jajowej przez plemniki i rozwoju zarodka, ale od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. 29 tydzień ciąży, który to miesiąc? Rozpoczyna się ósmy miesiąc ciąży. 29 tydzień ciąży waga dziecka to około 1300 gramów, a jego wysokość wynosi 36 cm, czasem lekarze porównują jego parametry z egzotycznym owocem pomelo.

29 tydzień ciąży objawy

29 tydzień ciąży to czas aktywnego przygotowania gruczołów mlecznych do nadchodzącej laktacji. Przyszła mama może zauważyć obrzęk piersi i siarę. Lekarze ostrzegają, aby nie wyciskać wydzieliny, może to spowodować skurcz macicy. Konieczne jest użycie wkładek do biustonosza i nie zapominać o częstszym myciu piersi. Nastrój ciężarnej kobiety może być bardzo niestabilny, co częściowo wynika z gwałtownych zmian hormonalnych. Strach i lęk, płacz i drażliwość, mogą towarzyszyć kobiecie w 29 tygodniu ciąży. Poziom hormonów podczas ciąży zmienia się, co znajduje odzwierciedlenie w zupełnie innych procesach zachodzących w organizmie kobiety. Wpływa to nie tylko na zmiany nastroju, ale także na pracę gruczołów potowych, które zaczynają ciężko pracować. Często odczuwane jest swędzenie skóry na brzuchu. Wynika to z faktu, że skóra rozciąga się, ale nie zawsze nadąża za wzrostem brzucha, co może prowadzić do powstawania rozstępów.

W ostatnich miesiącach ciąży wiele kobiet nie odczuwa swojej dawnej lekkości. Jest to całkiem naturalne, z powodu szybkiego wzrostu dziecka i wzrostu brzucha, dlatego poruszanie się kobiety staje się wolniejsze i ostrożne. Ciąża objawy w 29 tygodniu to także: obciążenie serca, kobieta może doświadczyć szybkiego bicia serca, uderzenia gorąca i duszności. Ruchy dziecka w tym czasie są bardzo dobrze odczuwane. Jeśli wcześniej dziecko poruszało się bardziej aktywnie, teraz jego ruchy będą wolniejsze, ale silniejsze. Wynika to z faktu, że macica nie ma tyle wolnej przestrzeni, co wcześniej. Normalnie przyszła mama odczuwa około 10 ruchów w ciągu 12 godzin. Waga ciężarnej kobiety w 29 tygodniu ciąży wzrasta o około 8-12 kg od początku ciąży.

29 tydzień ciąży objawy
Fot. 29 tydzień ciąży

29 tydzień ciąży – co dzieje się z dzieckiem?

Dziecko w 29 tygodniu ciąży w rzeczywistości jest już ukształtowane. Jeśli doszłoby w tym czasie do porodu, będzie już mogło oddychać, choć nadal będzie uważany za wcześniaka. Główną pracą dziecka w tym okresie jest gromadzenie tłuszczu podskórnego. Z jego pomocą będzie chroniony przed zmianami temperatury, ponieważ w brzuchu matki jest znacznie cieplej niż na zewnątrz.

Głowa dziecka w stosunku do ciała nie wydaje się już duża, posiada już rzęsy, brwi, włosy na koronie. Czasami matka czuje skurcze w brzuchu to czkawka dziecka. Dzieje się tak, gdy płyn owodniowy dostaje się do gardła. W 29 tygodniu ciąży wątroba dziecka nadal się rozwija. Uczy się, jak wytwarzać żółć, dzięki której zachodzi trawienie. Powstaje również trzustka, w przyszłości będzie wytwarzać enzymy do rozkładu węglowodanów, białek i tłuszczów, a także wytwarzać insulinę. Stopniowo w tym czasie następuje przybranie pozycji dziecka do porodu.

Rozwój ośrodkowego układu nerwowego i mózgu trwa. Jest już w stanie odbierać przychodzące informacje. Płód w 29 tygodniu ciąży reaguje na światło i dźwięk, jest w stanie odróżnić smak połkniętego płynu owodniowego. Układ trawienny jest w pełni uformowany, nerki aktywnie pracują, usuwając mocz z organizmu dziecka. Szpik kostny, trzustka jest odpowiedzialna za produkcję komórek krwi. Nadnercza wytwarzają hormony.

Zachodzi proces wzmacniania tkanki kostnej, więc dziecko w 29 tygodniu ciąży potrzebuje codziennie 250 mg wapnia.Ten pierwiastek śladowy jest również potrzebny do utworzenia podstaw zębów mlecznych. Przy braku wapnia płód zaczyna pobierać go z ciała matki. W związku z tym mogą wystąpić problemy, takie jak zniszczenie szkliwa zębów, skurcze nóg, bezsenność i drażliwość. Ważne jest, aby jeść pokarmy bogate w wapń i przyjmować witaminy. W przypadku chłopców w 29 tygodniu płód zaczyna wypuszczać jądra z przestrzeni zaotrzewnowej do moszny. Całkowite zstąpienie nastąpi po urodzeniu. W przypadku dziewcząt na tym etapie następuje rozwój zewnętrznych narządów płciowych i pochwy.

29 tydzień ciąży dolegliwości

W 29 tygodniu ciąży zachodzą zmiany w samopoczuciu kobiet, mogą cierpieć na zgagę. Zjawisko to tłumaczy się tym, że powiększona macica wywiera nacisk na żołądek i przeponę. Obrzęk jest kolejnym problemem w trzecim trymestrze ciąży. Powodem jest to, że nerki są podwójnie obciążone, zarówno dla dziecka, jak i matki. W rezultacie puchną ręce i nogi. Sam obrzęk nie jest niebezpieczny, ale może być zwiastunem stanu przedrzucawkowego. Lepiej poinformować o nich lekarza.

Ból miednicy i dolnej części pleców staje się coraz bardziej zauważalny. Więzadła i mięśnie pleców rozluźniają się, przygotowując się do porodu. Żyły wyraźnie się rozszerzają. Ciąża w 29 tygodniu może powodować odczuwanie przez kobietę skurczów. Główną przyczyną jest duże obciążenie podczas chodzenia, metabolizm fosforu i wapnia może być również zaburzony.

29 tydzień ciąży rozwój dziecka
Fot. Rozwój dziecka w 29 tygodniu ciąży

Niektóre matki zaczynają odczuwać fałszywe skurcze macicy. Trwają przez pół minuty, są zwykle nieregularne i bezbolesne. Jeśli kobieta zauważy, że skurcze są intensywne i regularne, na przykład 4 lub więcej na godzinę powinna udać się do szpitala. Również w przypadku pojawienia się krwawienia trzeba skonsultować się z ginekologiem, ponieważ może ono świadczyć o oderwaniu łożyska, chorobie szyjki macicy, przedwczesnym porodzie.

Ból w ciąży w 29 tygodniu jest poważnym objawem. Może być spowodowany hipertonicznością macicy. Czasami kobiety odczuwają w ten sposób kolki, zapalenie wyrostka robaczkowego, choroby nerek lub pęcherza. Dolegliwości ciąży w 29 tygodniu obejmują hemoroidy i żylaki w nogach. Zapalenie splotu żylnego odbytnicy występuje z powodu stagnacji krwi spowodowanej naciskiem wywieranym przez macicę na obszar miednicy. Rozszerzenie żył w nogach może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak zakrzepowe zapalenie żył. Choroby należy leczyć na wczesnym etapie, aby osiągnąć oczekiwany wynik.

Jeśli we wczesnych stadiach bólu w dolnej części brzucha pojawia się groźba poronienia, to po 29 tygodniach powodują inne przyczyny. Należą do nich szybkie rozciąganie więzadeł mięśniowych macicy, przemieszczenie środka ciężkości kobiety w ciąży, spadki ciśnienia oraz brak witamin i minerałów. Przyszła matka powinna słuchać swoich odczuć i nie zwlekać z pójściem do lekarza, jeśli dolegliwość nasilą się. W tym okresie część kobiet odczuwa: częste oddawanie moczu, niestrawność, zgagę, zaparcia, hemoroidy, osłabienie i zawroty głowy, szczególnie po odpoczynku w pozycji leżącej.

29 tydzień ciąży – USG płodu

Badanie ultrasonograficzne płodu w 29 tygodniu ciąży nie jest obowiązkowe. Przeprowadzane jest jako badanie przesiewowe w celu wykluczenia stanów patologicznych przebiegu ciąży: niewydolność płodu i łożyska, opóźnienie wewnątrzmaciczne w rozwoju płodu, niedobór tlenu u dziecka, rozwój infekcji wewnątrzmacicznej, owinięcie dziecka przez pępowinę, przedwczesne starzenie się łożyska, wielowodzie i małowodzie.

Sending
Ocena artykułu
5 (10 głosy)
Autor
Joanna Zak