1 tydzień ciąży – zmiany zachodzące w organizmie kobiety

access_time10.04.2020
1 tydzień ciaży

Trzeci tydzień okresu położniczego, to także 1 tydzień ciąży po poczęciu, to magiczny czas, kiedy przyszłe dziecko dopiero zaczyna się formować. Pierwszy tydzień położniczy rozpoczyna się pierwszego dnia miesiączki, pierwszy tydzień embrionalny liczony jest od momentu zapłodnienia jaja. Ważne jest, aby wszystkie przyszłe matki pamiętały tę różnicę i wyjaśniały, o jakim tygodniu mówi lekarz prowadzący ciążę. Co czuje jego matka?

Pierwsze oznaki ciąży – 1 tydzień

Przyszłe matki muszą pamiętać, że istnieją dwa poglądy na temat czasu trwania ciąży: położnicze i płodowe. Mówimy o 1 tygodniu ciąży po zapłodnieniu, czyli o okresie embrionalnym. Aby wydostać się z okresu położniczego płodu, trzeba dodać dwa tygodnie. Oznacza to, że 1 tydzień ciąży po zapłodnieniu odpowiada 3 tygodniom położniczym. W tym momencie właśnie rozpoczęła się restrukturyzacja ciała kobiety. Pierwsze oznaki ciąży 1 w tygodniu są zauważane przez nielicznych szczęśliwych. Bardzo wrażliwe kobiety mogą zauważyć, że ich preferencje dotyczące nastroju i smaku zaczęły się zmieniać. Wśród oznak ciąży w 1 tygodniu niektórzy zauważają nawet mdłości i lub wymioty, ale zwykle pojawiają się po kilku tygodniach.

1 tydzień ciąży: co dzieje się w ciele kobiety

Wszystkie zmiany zachodzące w ciele kobiety odpowiadają zwykłemu cyklowi menstruacyjnemu. Tak, więc 1 tydzień ciąży rozpoczyna się od faktu, że pierwszego dnia miesiączki przysadka uwalnia hormon folikulotropowy (FSH), pod wpływem, którego pęcherzyk zaczyna rozwijać się w jajniku. Stężenie hormonów estrogenu i progesteronu we krwi kobiety spada, a ilość prostaglandyn, substancji powodującej skurcze macicy, wzrasta. Dzięki nim powierzchnia macicy staje się luźna, warstwa endometrium złuszcza się i wychodzi z krwawieniem miesiączkowym.

1 tydzień ciąży pierwsze objawy
Fot. Kobieta leżąca na łóżku

Po menstruacji tło hormonalne ponownie się zmienia. Pod koniec 1 tygodnia ciąży rosnący pęcherzyk stymuluje produkcję estrogenu. Pod jego wpływem w macicy zaczyna rosnąć nowe endometrium. Po około dziesięciu dniach będzie gotowy wziąć komórkę jajową. Jeśli konieczne jest wykonanie USG, jest ono przepisywane pod koniec 1 tygodnia ciąży (zwykle w 5 lub 6 dniu cyklu), gdy krwawienie miesiączkowe już ustało. Lekarz zobaczy rosnący pęcherzyk i będzie mógł dokładnie przewidzieć datę owulacji (wyjście jaja z pęcherzyka). Współżycie seksualne w przeddzień owulacji i tego dnia zwiększa szanse zajścia w ciążę, więc wyniki USG będą przydatne dla par planujących dziecko. Innym sposobem obliczenia daty owulacji jest pomiar temperatury podstawowej. W dniu owulacji gwałtownie wzrośnie, różnica może wynosić nawet pół stopnia. Dalsze pomiary temperatury pomogą ustalić datę implantacji i fakt ciąży.

Warto wiedzieć

Planując ciążę, można zwróć uwagę na następny interesujący punkt. Plemniki, które są nosicielami chromosomu dziewczęcego, są dość wytrwałe: mogą czekać na komórkę jajową do 7 dni. Plemniki – chłopcy nie żyją tak długo od kilku godzin do 1-2 dni. Jeśli ktoś chce począć dziewczynkę, warto spróbować gdzieś na trzy lub więcej dni przed owulacją. Jeśli chłopiec dzień poczęcia powinien przypadać bezpośrednio na okres owulacji.

1 tydzień ciąży objawy

Przyszła mama nie poczuje niczego niezwykłego i nowego na tym etapie ciąży. Wszystkie odczucia we wczesnych stadiach będą jej znane, odpowiadające stanowi podczas menstruacji, ponieważ 1 tydzień ciąży rozpoczyna się pierwszego dnia menstruacji. Dla każdej kobiety te uczucia są indywidualne, ale w większości z reguły pociąga za sobą odczucia w dolnej części brzucha. 1 tydzień ciąży dolegliwości najczęściej występujące to: ból w dolnej części pleców, klatce piersiowej. Ból brzucha jest to mylący znak wczesnej ciąży.

Wiele kobiet odczuwa ból przed miesiączką, więc nie przywiązują wagi do nieprzyjemnych wrażeń w środkowej i drugiej połowie cyklu. Jednak przyszłe matki często zauważają, że to bóle w dolnej części brzucha stały się ich pierwszą oznaką ciąży. Zazwyczaj odczuwa się je 5-7 dni przed cyklem, to znaczy pod koniec 1 tygodnia ciąży. Charakterystyczne dla 1 tygodnia ciąży objawy ogólne to złe samopoczucie i częste zmiany nastroju. Niektóre kobiety zauważają, że ich piersi stają się bardziej wrażliwe, a nawet bolesne. Niektóre mają zwiększoną pigmentację sutków i piegi. Ogólnie objawy ciąży w 1 tygodniu są prawie niewidoczne.

Oto niektóre oznaki krwawienia w 1 tygodniu ciąży:

  • Kolor może być czerwony, różowy lub brązowy
  • Krwawienie: zwykle porównywalne z regularną miesiączką
  • Ból brzucha
  • Zwykle trwa około trzech dni.

Częste oddawanie moczu

W czasie ciąży następuje szybszy przepływ krwi, wskutek czego nerki przetwarzają więcej płynów niż dotychczas, może to spowodować częste oddawanie moczu również na samym początku czyli w 1 tygodniu ciąży.

Zaparcia i wzdęcia

Taki symptom należy do często występujących w czasie menstruacji, jego przyczyną są zachodzące zmiany hormonalne, wpływające na spowolnienie procesów trawienia, które przyczyniają się do powstawania zaparć i wzdęć.

1 tydzień ciąży co się dzieje z płodem
Fot. 1 tydzień ciąży to powód do radości

Wrażliwość na zapachy i aromaty: sygnał dla przyszłych matek

Po poczęciu wiele kobiet staje się szczególnie wrażliwe na zapachy. Zjawisko to – tak zwana hiperosmia podczas ciąży, wiąże się ze wzrostem poziomu estrogenu w organizmie i służy, jako mechanizm ochronny dla matki i dziecka. Rzeczywiście, postrzeganie nieprzyjemnego zapachu pomaga wskazać na niezdrowe środowisko, niezdrowe jedzenie lub nawyki, które mogą nieodwracalnie wpłynąć na płód. Ta nadwrażliwość na zapachy często wiąże się z goryczą i uczuciem metalicznego smaku w ustach są to również mechanizmy ochronne spowodowane wzrostem poziomu estrogenu i progesteronu w ciele przyszłej matki.

Słabość i senność

Kobieta może zauważyć, że zwiększyła się jej potrzeba snu. Czuje się senna, nawet, jeśli spała wystarczająco dużo i zmęczyła się znacznie szybciej niż zwykle.

Zwiększony apetyt

Głód, który trudno kontrolować, wiąże się ze zmianami hormonalnymi w organizmie.

1 tydzień ciąży: co dzieje się z płodem, diagnoza ciąży

Ciąża w 1 tygodniu tworzy tylko warunki wstępne pojawienia się płodu, a skuteczne zapłodnienie, które może nastąpić za około dwa tygodnie, zależy od wielu czynników. Należy zauważyć, że w pierwszych dniach ciąży, (czyli okresie embrionalnym) nie ma wiarygodnych sposobów na potwierdzenie pomyślnego poczęcia. Za pomocą ultradźwięków w pierwszych 4 dniach opóźnienia najprawdopodobniej nie będzie możliwe ustalenie obecności ciąży. Płód w tym badaniu można zaobserwować po około 5 lub 7 dniach opóźnionej miesiączki. Poziom hormonu hCG (gonadotropiny kosmówkowej), który jest wytwarzany w ciele kobiety podczas ciąży, nie wzrasta we wczesnych stadiach, dlatego w pierwszym dniu opóźnienia test ciążowy może również nie wykazać dwóch kresek.

Co dzieje się z zarodkiem przez 1 tydzień ciąży?

Pierwszego dnia nasienie spotyka jajo i łączy się z nim.Tworzy zarodek jednokomórkowy. W ciągu pięciu dni komórki przyszłego zarodka zaczynają się aktywnie dzielić, jednocześnie poruszając się do jamy macicy. Taki zarodek jest naukowo nazywany zygotą. Gdzieś w szóstym – siódmym dniu po zapłodnieniu zygota przyczepia się do ściany macicy. Właśnie w tym momencie kobieta może odczuwać ból i ciężkość w podbrzuszu, a także zauważać plamienie. Wynika to z faktu, że zarodek łączy się z naczyniami krwionośnymi w macicy. Co ciekawe, zarodek zawiera już informacje genetyczne: kolor oczu, kolor włosów, rozmiar stopy itp. To z niego wkrótce wyrośnie mały człowiek. Przyszłe dziecko w 1 tygodniu ciąży jest wciąż bardzo małe, można je porównać z makiem.

1 tydzień ciąży – waga, wielkość brzucha

W 1 tygodniu ciąży zarodek jest wciąż zbyt mały, aby brzuch matki był zauważalny. Zygota utworzona przez jajo i nasienie jest szybko dzielona, ale niewystarczająco: 2 komórki, 4, 8 itd. Aż do 32 komórek. W związku z tym wielkość brzucha w 1 tygodniu ciąży nie jest zmieniona. Płód w 1 tygodniu ciąży nazywa się zarodkiem; w rzeczywistości staje się płodem dopiero po 6 tygodniach. W międzyczasie zarodek znajduje się w małej torebce z płynem i nie jest karmiony od matki, ale z woreczka żółtkowego. Wielkość przyszłego dziecka w tym okresie wynosi około 0,1-0,2 mm. Biorąc pod uwagę jego niewielki rozmiar, w 1 tygodniu ciąży nikt nie zauważy zmian w wyglądzie kobiety.

Sending
Ocena artykułu
5 (8 głosy)
Autor
Joanna Zak